Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Peklo v českém Amazonu? Ozvali se zaměstnanci. Informace, které jinde nenajdete

28.12.2016
Peklo v českém Amazonu? Ozvali se zaměstnanci. Informace, které jinde nenajdete

Foto: ČT

Popisek: Amazon, ilustrační foto

Reportér Lidových novin Ondřej Vyhnanovský je prý hrdina. Nechal se totiž zaměstnat v Amazonu a okusil tak na vlastní kůži krutou realitu práce pro americkou firmu, která u nás ve svých skladech v Dobrovízi momentálně nabízí spoustu volných míst. Zájemci se ale musí připravit na poněkud šílený zážitek… Alespoň tak to napsaly Babišovy Lidové noviny. Poté, co článek přebraly také KrajskéListy.cz, se ozvala celá řada zaměstnanců. Jejich pocity jsou ale diametrálně odlišné.

Podle Lidových novin vám u pohovoru v Amazonu leccos neřeknou, respektive zamlčí. Třeba to, že podmínkou pro získání všech příplatků je stoprocentní docházka. A podle vedoucích jsou pro získání bonusu povinné i nabízené přesčasy. To přitom podle novináře znamená celou směnu navíc nad čtyři základní.

„O peníze pak zaměstnance připraví dokonce i návštěva lékaře či jiná omluvená absence, což firma otevřeně sděluje přímo na informačních letáčcích, kterými si mohou pracovníci zpestřit oběd v kantýně. Nicméně to někteří pracovníci nenesou příliš dobře, a jeden to na tabuli nápadů a připomínek, která ve skladu Amazonu visí u hlavního vchodu, anonymně okomentoval dokonce jako podvod na zaměstnance,“ říká Vyhnanovský.

A co lidé, kteří pro Amazon pracují déle? „Jsou to akorát lži, v Amazonu pracuji 7 měsíců a většina toho, co pan reportér tvrdí, není pravda! Já jsem v Amazonu spokojená a nikdy jsem si na nic nestěžovala, vyzkoušela jsem si hodně pozic a žádná není tak hrozná, jak tu píšete," uvedla pro KrajskéListy.cz jedna ze zaměstnankyň. „Tohle je velká snůška lží. Co taky čekat od tak průměrného novináře. V Amazonu pracuji více jak 15 měsíců a nic z toho, co tady popisujete, jsem nezažila. Možná jste jen líný pracovat. Raději zůstaňte u psaní, i když tady si taky nejsem jistá," dodala další. A rovněž nešlo o ojedinělou reakci.

„Vazeny pane redaktore pracuji v Amazonu jiz prez rok a jsem spokojen, velice rad vam poskytnu rozhovor a uvedu veci na pravou miru protoze to co pisete je smesice klamu s pozdravem Jan Fanta Louny 775050616," uvádí další pisatel. KrajskýmListům.cz se přihlásil rovněž řidič taxi, který některé zaměstnance vozí. Jeho identitu redakce skutečně zná. „Jezdim s lidmi z Amazon do nemocnice, jako normalne placena sluzba, a jeste jsem neslysel, ze by si nekde stezoval tak jak to popsal ten pan novinar!" uvedl řidič z povolání.

Normy plním, zábradlí se nedržím...

I další názor se staví proti materiálu Lidových novin. „Co se týče peněz a stupidních pravidel, máte pravdu, ale jinak patříte k těm nemakačenkům, co ve skutečnosti pracovat neumí, ačkoliv si to o sobě myslí - normy plním, i když se vybavuju při práci s kolegy, což se taky nesmí :) zábradlí se nedržím, schody chodím po 2, občas si i sednu na zem, když nemůžu - směny měnit jdou - jenom asi člověk musí makat, aby mu bylo vyhověno, většinu trapných pravidel nedodržuji, a tak nějak nikdo mi nic neřekne, ani vedoucí pracovníci asi moc dobře vědí, že plním normy, tak mě neotravujou, ačkoliv jsem furt na kameře a můžou se koukat, jak na háku mám jejich nařízení a na poobědový „stand up" chodím s kelímkem v ruce a piju z něj ještě před manažerem a ostatními vedoucími pracovníky a nikdo mi nic neřekl ;) asi prostě stačí jen pracovat a nepsat nesmysly o tom, že normy jsou nesplnitelné - jo, takovým, jako jste vy, se s kolegy během směny smějeme, protože to máte těžké no, jaké jste nemakačenka a normy máme."

Proč se neozval Amazon?

Dodejme, že článek na KrajskýchListech.cz, který popsal údajné dění v Amazonu, přečetlo téměř 80 tisíc čtenářů. A to jen za několik dnů.

Otázkou zůstává, proč doposud nebyl samotný Amazon schopen reagovat. Například do KrajskýchListů.cz, jejichž denní návštěvnost se nyní pohybuje na hranici 40 tisíc čtenářů, nepřišla jediná tisková zpráva, která by situaci vysvětlila. „Vím, že Amazon platí hlavně za inzerci, aby nabral zaměstnance, ale jestli jsou ti samí lidé schopní dát dohromady tiskovou zprávu, nemám ponětí, asi nechápou, jak funguje správné PR a jak se má pracovat s novináři," sdělil názor člověk z branže.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Zdeněk Svoboda