Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Chcete mít nemocnou babičku doma? Zapomeňte. Rozhodují tato čísla: Za jeden den v nemocnici stát platí 7 tisíc. Agentury domácí péče přitom dostávají zhruba 5 000 Kč za pacienta. Jenže na měsíc

24.10.2016
Chcete mít nemocnou babičku doma? Zapomeňte. Rozhodují tato čísla: Za jeden den v nemocnici stát platí 7 tisíc. Agentury domácí péče přitom dostávají zhruba 5 000 Kč za pacienta. Jenže na měsíc

Autor: Pixabay.com

Popisek: Pacient v domácí péči; ilustrační foto

V českých nemocnicích je spousta pacientů, kteří by tam být nemuseli. Stačilo by, aby bylo víc peněz na sestry, které by docházely k pacientům domů. Stát by navíc ušetřil. Domácí péče totiž podle MF Dnes, která na problém upozornila, vyjde stát nesrovnatelně levněji.

Z údajů Ústavu zdravotnických informací vyplývá, že jeden den pacienta v některých fakultních nemocnicích stojí kolem sedmi tisíc korun na den. Agentury domácí péče přitom momentálně dostávají zhruba 5 000 Kč za pacienta na měsíc. A to bez ohledu na to, o jak komplikovaného pacienta jde.

Domácí péče je dnes ztrátová

Pozor - stejnou částku dostanou za nemohoucího pacienta, který potřebuje specializovanou péči několik hodin denně, i za v podstatě zdravého člověka po operaci, k němuž sestra zajde domů zkontrolovat srážlivost krve. „Za těžce nemocnými pacienty musí sestra chodit až třikrát za den. Náklady na tyto nemocné se mohou vyšplhat několikanásobně vyšší částku, než na kterou dostaneme zaplacenu. Péče o takové pacienty je pro nás ztrátová, přesto se o tyto nemocné postaráme,“ popisuje jeden z velkých problémů našeho zdravotnictví šéfka Asociace domácí péče Ludmila Kondelíková.

Stát hází klacky pod nohy

Stát podle Asociace domácích ošetřovatelů prostě domácí péči nepřeje. „Ministerstvo nijak nezohledňuje nárůst ceny materiálů, které v domácí péči používáme – například jehly, obvazy a podobně. A vůbec nepočítá s navýšením mezd zdravotním sestrám v domácí péči. Zatímco sestry v nemocnicích dostanou letos opět přidáno, platy sester v domácí péči již několik let stagnují,“ tvrdí Kondelíková. Bojí se proto, že lepší mzdy v nemocnicích odlákají z oboru další zdravotnice.

Čím dál těžší práce za málo peněz

Poskytovatelé domácí péče se musí navíc postarat čím dál častěji i o pacienty s náročnými diagnózami. To je i případ těžké diabetičky, pětaosmdesátileté Jaroslavy Hůrkové z Ústí nad Labem. Hrozila jí kvůli rozšířené gangréně amputace končetin. K pacientce začaly docházet domů zdravotní sestry každý den. „Při každé návštěvě boláky očistí, namažou a převážou,“ popisuje práci zdravotnice dcera pacientky. Stav ženy se začal rychle zlepšovat, tkáň nohou je téměř zdravá.

Pojišťovny dávají zelenou

Domácí péči fandí i pojišťovny – jejich zástupci se shodují na tom, že by stát měl tento typ péče podporovat. „Zdravotní pojišťovny opakovaně nabízely způsoby úhrady, které by výše zmiňované problémy řešily. Bohužel už několik let nedošlo v oblasti domácí péče k dohodě,“ řekl novinářům ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada. Podle Asociace domácí péče však nikdy taková nabídka od pojišťoven nepřišla.

Hrozí zánik terénních služeb?

Nedostatek peněz pro domácí péči vadí i lékařům. „Terénní služby jsou u nás finančně natolik podhodnocené, že při současném nedostatku personálu hrozí jejich zánik,“ potvrzuje lékařka Iva Holmerová, která se zaměřuje na péči o seniory. „Navíc i u domácí péče existují četné limity ze strany pojišťoven, lékaři se bojí penalizace, pokud překročí limity,“ konstatuje lékařka.

Ročně kvůli nákaze v nemocnici zemře 10 tisíc lidí

Péče o pacienta v domácím prostředí je přitom výhodnější než pobyt v nemocnici i z pohledu snížení rizika nemocničních nákaz. „Podle posledních odhadů stojí nemocniční infekce až 10 miliard korun ročně. Nákazám z nemocnic přitom podlehne každý rok až 10 tisíc Čechů,“ upozorňuje Tomáš Řačák z organizace Right at Home.

Skončí paní Marie ve špitále?

Pokud stát poskytovatelům domácí péče nepřidá, v nemocnicích budou dále lidé, kteří by mohli být doma, tedy v méně stresovém, „lidštějším“ prostředí, kde navíc nebudou ohroženi další nákazou. V nemocnici skončí i třiasedmdesátiletá Marie Víšková ze Slaného, která má místo srdce umělé čerpadlo. Sama se o sebe nepostará, nevymění si baterie, které čerpadlo pohání – a dobíjet se musí každých dvanáct hodin. Neošetří si ani ránu, ze které kabel k bateriím vychází, a tak k ní musí dvakrát denně přijít speciálně vyškolené sestry. Paní je ale doma, s rodinou a spokojená. Pokud nedojde k navýšení peněz na domácí péči, skončí v nemocnici. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace