Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je nehoráznost. Neuvěříte, kdo získá vaše telefonní číslo. Loupežníci budou pracovat pro loupežníky. České kriminály - to je Las Vegas. Nebo jde konečně o účinnou prevenci?

31.08.2016
To je nehoráznost. Neuvěříte, kdo získá vaše telefonní číslo. Loupežníci budou pracovat pro loupežníky. České kriminály - to je Las Vegas. Nebo jde konečně o účinnou prevenci?

Foto: Stránky nápravného zařízení

Popisek: Věznice Vinařice

Pořádný poprask vyvolala pondělní zpráva, že trestanci z vinařické věznice budou zaměstnáni jako operátoři call centra a budou nic netušícím lidem nabízet různé služby. V praxi to znamená, že vás budou obtěžovat kromě různých dosavadních agentů s pojistkami, energiemi či šmejdy, také kriminálníci všeho druhu a budou mít k dispozici vaše telefonní číslo i jméno.

Ministr spravedlnosti Robert  Pelikán si ovšem nový způsob zaměstnávání vězňů  pochvaluje. Ale v předtuše, že vyvolá obrovskou vlnu nevole, ujišťuje veřejnost,  že  vybraní vězni  projdou náročným výběrovým řízením, musí například absolvovat  rekvalifikační kurz. O tom, zda podmínky splní či nikoliv, bude poté rozhodovat přísná výběrová komise. A protože to zcela jistě nikoho po mnoha  zkušenostech s vězeňským personálem neuklidní, ministr ještě argumentuje tím, že zaměstnávání vězňů údajně výrazně snižuje jejich recidivu.  Ministr sní o tom, že se časem podaří, aby u nás pracovali všichni vězni, nyní je to pouhých čtyřicet procent. K tomu je ovšem zapotřebí, aby se zásadním způsobem zvýšil počet vězeňského personálu. Již nyní činí náklady na jednoho vězně, jichž je u nás přibližně třiadvacet tisíc, tisíc korun denně.

To je nehoráznost!

Mnoho lidí si myslí, že tím pádem ztrácí vězení smysl, protože jedním z  trestů, které věznění pachatelé nesou vůbec nejhůře, je ztráta kontaktu s vnějším světem.  Za doslova nehorázné pak považují skutečnost, že  vězeňské call centrum bude provozováno ve spolupráci se společností T- Mobile, která nedávno dostala pokutu za ukradená data.  Není od  věci také připomenout, že call centrum fungovalo ve Vinařicích již dříve, ale jeho činnost byla pozastavena kvůli podezření, že vězni mají přístup k citlivým datům o zákaznících. Nyní je prý projekt propracovanější,  volající vězni údajně uvidí na monitorech pouze (!)  jméno toho, komu volají. A teprve, když dojde na vyplňování citlivých dat, předají prý štafetu dál.   Nad tímto systémem ovšem musí každému rozumnému člověku zůstat doslova rozum stát.

Loupežníci budou pracovat pro loupežníky?

Další šokující zprávou je, že vězni dostanou za svoji práci plat pouze kolem čtyř a půl tisíce.  Trefně na to reaguje jeden ze čtenářů webu idnes.cz, který cynicky komentuje, že loupežníci budou pracovat pro loupežníky.   A stejně tak je zarážející, jak málo vězňů u nás pracuje. V samotných Vinařicích, kde se tento týden call centrum znovu rozjelo, je to pouze necelá třetina odsouzených.

Mnoho lidí se také pozastavuje  nad tím, jakou práci vězni vykonávají, na rozdíl od  mnoha těžce pracujících dělníků.  Zatímco ve Vinařicích trestanci telefonují, v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou vzniká hala, kde budou odsouzené ženy balit cukrovinky. Ve věznici v Oráčově zase  odsouzení skládají reklamní balíčky.

Konečně účinná prevence

Zatímco část veřejnosti je pohoršena tím, jak snadný život mají čeští kriminálníci, najde se i dost takových, kteří jsou přesvědčeni, že skutečným trestem je pro ně právě práce v call centru. David se přiznává, že poté, co pár měsíců v call centru dělal, šel raději tahat pneumatiky. Petr je dokonce přesvědčen, že to je  opravdu nejlepší způsob, jak odstrašit recidivisty od páchání další trestné činnosti. „Je to první pokus, jak jim pobyt v base znepříjemnit,“ myslí si. A Zdeněk souhlasí: „Konečně pořádná prevence kriminality. Teď si dá každý pozor, aby nemusel do basy.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace