Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident prozradil, co dělal o prázdninách: Vymýšlel si epitaf na hrob. Kdo je u Zemana blbec, čtyři kategorie uprchlíků i na co odpovědět nemohl

01.09.2015
Prezident prozradil, co dělal o prázdninách: Vymýšlel si epitaf na hrob. Kdo je u Zemana blbec, čtyři kategorie uprchlíků i na co odpovědět nemohl

Autor: Frekvence 1

Popisek: Prezidentský Pressklub na Frekvenci 1 se chlubí tím, že dostal prezidenta na vzduch, do lánské obory.

Uprchlická krize, protikuřácký zákon či přijetí eura. Tato a mnohá další témata byla diskutována v nedělním Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1 s hlavou státu Milošem Zemanem. Pořad Luboše Xavera Veselého se vysílal živě z Lán.

V rámci uprchlické krize neděláme podle Zemana rozhodně vše, co je v našich silách. „Bylo by optimální, kdyby EU chránila své vnější hranice, ale skupina Frontex je naprosto bezmocná,“ uvedl s tím, že pro prázdné lodě převaděčů se dokonce vracejí muži s kalašnikovi. „Když nefunguje celoevropská ochrana hranic, tak se před ilegálními imigranty musíme bránit vlastními silami. Rozhodně je jednodušší vracet uprchlíky do zemí, odkud přišli, a to podle dublinských dohod,“ dodal s tím, že k ochraně hranic se může kromě zesílených policejních hlídek využít i armáda.

Čtyři kategorie uprchlíků

Jak následně prezident uvedl, česká vláda souhlasila s umístěním 1 500 uprchlíků na naše území, což je podle něho jedna kategorie běženců. „Druhou kategorií uprchlíků jsou lidé, kteří utíkají z politických příčin. A třetí kategorií jsou ekonomičtí imigranti, u nichž ani nevíme, jestli u nás chtějí pracovat, nebo jen pobírat sociální dávky,“ dodal prezident s tím, že nám nikdo prozatím neřekl poměr mezi ekonomickými a politickými imigranty. „Podle mého názoru je většina imigrantů ekonomických, neboť přicházejí i ze zemí, kde válka neexistuje. Mám podezření, že tito lidé u nás pracovat nechtějí,“ doplnil. Zároveň zkonstatoval, že je u nás více než odsouhlasených 1 500 uprchlíků a jsou na našem území nezákonně. Ti by měli být podle hlavy státu okamžitě vráceni, nikoliv umístěni do detenčních zařízení.

Uprchlíci a hrozící rizika

Podle Zemana čelíme v souvislosti s příchodem uprchlíků třem rizikům. „První riziko spočívá v tom, že u nás vzniknou ghetta, neboť tito lidé nebudou schopni asimilace. Druhé riziko je riziko infekčních onemocnění, které nepokládám za příliš pravděpodobné. A třetí riziko za riziko pokládám – Islámský stát k nám vyšle spící buňky, což je zárodek budoucích teroristických organizací,“ řekl.

Hlava státu se dále vyjádřila k protikuřáckému zákonu. „Ano, podepíšu protikuřácký zákon. Budu ale doufat, že se v Parlamentu najdou lidé, kteří budou proti tomuto zákonu hlasovat,“ řekl Zeman.

Na návštěvě Číny Zeman uctí oběti druhé světové války a povede ekonomická jednání

Své uvedl i k plánované cestě do Číny. „Těším se, že vyjádřím úctu 17 milionům lidí, kteří padli v Číně za druhé světové války,“ uvedl k návštěvě, jež se uskuteční následující týden. Kromě této pietní části návštěvy pak dojde zcela jistě také k ekonomickým jednáním, která by mohla vést k podpisu dohod čínských investic v Česku.

Zeman se v příštích dnech setká také s hejtmany krajů. V té souvislosti se vyjádřil k popularitě jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) a k lánské schůzce, která se uskutečnila loni po volbách do Poslanecké sněmovny. „Šlo o jedno z mnoha desítek přijetí těch, kteří o to požádali,“ řekl.

Na dotaz moderátora, jakou známku by si dal po polovině odslouženého období, prezident odpovědět nechtěl. „Nehodnotil bych známky, ale činy. A to nejdůležitější, se domnívám, že je to, že jsem zabránil pokračování vlády Petra Nečase, která byla de facto vládou Miroslava Kalouska, a že jsem svým postojem zabránil pokračování této neschopné vlády, která brzdila ekonomiku,“ sdělil. Chyby, kterých se dopustil, uvést nechtěl, to prý musejí hodnotit druzí. 

Přijetí eura? Když Řecko odejde z eurozóny

S Xaverem Veselým přišla řeč i na zdraví, kde si prezident postěžoval na neuropatii. „Příznaky neuropatie a alkoholismu jsou podobné,“ uvedl s tím, že jej postihlo ochrnutí nervů od kotníků dolů kromě jednoho palce. 

Na dotaz, zda prezident věděl o propojení Bohuslava Sobotky, podnikatele Zdeňka Bakaly a advokáta Radka Pokorného před jmenováním Sobotky do funkce premiéra, Zeman odpověděl, že nikoliv. „Nejsem policejní vyšetřovatel, takže není korektní sdělovat jakýkoliv komentář.“ Obdobně odpověděl i na otázku, zda je vinen Petr Kramný, který je podezřelý z vraždy své ženy a dcery v Egyptě. 

Aktuální otázka ohledně dění kolem České pošty nemohla rozhodně chybět. „Zítra se setkám s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který mě bude informovat o kauze České pošty. Teprve až si vyslechnu jeho názor, možná se k věci vyjádřím,“ uvedl.

A co euro a jeho přijetí? „Přijetí eura přichází v úvahu jedině tehdy, když Řecko odejde z eurozóny. Očekával jsem, že EU, a konkrétně eurozóna, se bude chovat racionálně a Řecko z ní vytlačí. Mýlil jsem se. Nechci, aby čeští daňoví poplatníci platili řecké dluhy, a tak jsem dočasně odvolal tlak na přijetí eura. Jakmile Řecko odejde z eurozóny, tlak na jeho přijetí obnovím,“ dodal.

Platit za užití jména Václava Havla v názvu je hyenismus

A řeč přišla i na dovolenou, kterou prezident strávil na Vysočině a v Lánech. A právě tam vymyslel něco, na co je podle svých slov patřičně hrdý. „Vymyslel jsem si epitaf na náhrobní kámen: Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti,“ uvedl s tím, že blbec není ten, kdo má opačný názor, ale ten, kdo žádný názor nemá a jenom nadává. V té souvislosti se také vyjádřil k poplatkům, které musejí hradit instituce za užití jména Václava Havla v názvu. „To je hyenismus,“ uzavřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace