Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident prozradil, co dělal o prázdninách: Vymýšlel si epitaf na hrob. Kdo je u Zemana blbec, čtyři kategorie uprchlíků i na co odpovědět nemohl

01.09.2015
Prezident prozradil, co dělal o prázdninách: Vymýšlel si epitaf na hrob. Kdo je u Zemana blbec, čtyři kategorie uprchlíků i na co odpovědět nemohl

Foto: Frekvence 1

Popisek: Prezidentský Pressklub na Frekvenci 1 se chlubí tím, že dostal prezidenta na vzduch, do lánské obory.

Uprchlická krize, protikuřácký zákon či přijetí eura. Tato a mnohá další témata byla diskutována v nedělním Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1 s hlavou státu Milošem Zemanem. Pořad Luboše Xavera Veselého se vysílal živě z Lán.

V rámci uprchlické krize neděláme podle Zemana rozhodně vše, co je v našich silách. „Bylo by optimální, kdyby EU chránila své vnější hranice, ale skupina Frontex je naprosto bezmocná,“ uvedl s tím, že pro prázdné lodě převaděčů se dokonce vracejí muži s kalašnikovi. „Když nefunguje celoevropská ochrana hranic, tak se před ilegálními imigranty musíme bránit vlastními silami. Rozhodně je jednodušší vracet uprchlíky do zemí, odkud přišli, a to podle dublinských dohod,“ dodal s tím, že k ochraně hranic se může kromě zesílených policejních hlídek využít i armáda.

Čtyři kategorie uprchlíků

Jak následně prezident uvedl, česká vláda souhlasila s umístěním 1 500 uprchlíků na naše území, což je podle něho jedna kategorie běženců. „Druhou kategorií uprchlíků jsou lidé, kteří utíkají z politických příčin. A třetí kategorií jsou ekonomičtí imigranti, u nichž ani nevíme, jestli u nás chtějí pracovat, nebo jen pobírat sociální dávky,“ dodal prezident s tím, že nám nikdo prozatím neřekl poměr mezi ekonomickými a politickými imigranty. „Podle mého názoru je většina imigrantů ekonomických, neboť přicházejí i ze zemí, kde válka neexistuje. Mám podezření, že tito lidé u nás pracovat nechtějí,“ doplnil. Zároveň zkonstatoval, že je u nás více než odsouhlasených 1 500 uprchlíků a jsou na našem území nezákonně. Ti by měli být podle hlavy státu okamžitě vráceni, nikoliv umístěni do detenčních zařízení.

Uprchlíci a hrozící rizika

Podle Zemana čelíme v souvislosti s příchodem uprchlíků třem rizikům. „První riziko spočívá v tom, že u nás vzniknou ghetta, neboť tito lidé nebudou schopni asimilace. Druhé riziko je riziko infekčních onemocnění, které nepokládám za příliš pravděpodobné. A třetí riziko za riziko pokládám – Islámský stát k nám vyšle spící buňky, což je zárodek budoucích teroristických organizací,“ řekl.

Hlava státu se dále vyjádřila k protikuřáckému zákonu. „Ano, podepíšu protikuřácký zákon. Budu ale doufat, že se v Parlamentu najdou lidé, kteří budou proti tomuto zákonu hlasovat,“ řekl Zeman.

Na návštěvě Číny Zeman uctí oběti druhé světové války a povede ekonomická jednání

Své uvedl i k plánované cestě do Číny. „Těším se, že vyjádřím úctu 17 milionům lidí, kteří padli v Číně za druhé světové války,“ uvedl k návštěvě, jež se uskuteční následující týden. Kromě této pietní části návštěvy pak dojde zcela jistě také k ekonomickým jednáním, která by mohla vést k podpisu dohod čínských investic v Česku.

Zeman se v příštích dnech setká také s hejtmany krajů. V té souvislosti se vyjádřil k popularitě jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) a k lánské schůzce, která se uskutečnila loni po volbách do Poslanecké sněmovny. „Šlo o jedno z mnoha desítek přijetí těch, kteří o to požádali,“ řekl.

Na dotaz moderátora, jakou známku by si dal po polovině odslouženého období, prezident odpovědět nechtěl. „Nehodnotil bych známky, ale činy. A to nejdůležitější, se domnívám, že je to, že jsem zabránil pokračování vlády Petra Nečase, která byla de facto vládou Miroslava Kalouska, a že jsem svým postojem zabránil pokračování této neschopné vlády, která brzdila ekonomiku,“ sdělil. Chyby, kterých se dopustil, uvést nechtěl, to prý musejí hodnotit druzí. 

Přijetí eura? Když Řecko odejde z eurozóny

S Xaverem Veselým přišla řeč i na zdraví, kde si prezident postěžoval na neuropatii. „Příznaky neuropatie a alkoholismu jsou podobné,“ uvedl s tím, že jej postihlo ochrnutí nervů od kotníků dolů kromě jednoho palce. 

Na dotaz, zda prezident věděl o propojení Bohuslava Sobotky, podnikatele Zdeňka Bakaly a advokáta Radka Pokorného před jmenováním Sobotky do funkce premiéra, Zeman odpověděl, že nikoliv. „Nejsem policejní vyšetřovatel, takže není korektní sdělovat jakýkoliv komentář.“ Obdobně odpověděl i na otázku, zda je vinen Petr Kramný, který je podezřelý z vraždy své ženy a dcery v Egyptě. 

Aktuální otázka ohledně dění kolem České pošty nemohla rozhodně chybět. „Zítra se setkám s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který mě bude informovat o kauze České pošty. Teprve až si vyslechnu jeho názor, možná se k věci vyjádřím,“ uvedl.

A co euro a jeho přijetí? „Přijetí eura přichází v úvahu jedině tehdy, když Řecko odejde z eurozóny. Očekával jsem, že EU, a konkrétně eurozóna, se bude chovat racionálně a Řecko z ní vytlačí. Mýlil jsem se. Nechci, aby čeští daňoví poplatníci platili řecké dluhy, a tak jsem dočasně odvolal tlak na přijetí eura. Jakmile Řecko odejde z eurozóny, tlak na jeho přijetí obnovím,“ dodal.

Platit za užití jména Václava Havla v názvu je hyenismus

A řeč přišla i na dovolenou, kterou prezident strávil na Vysočině a v Lánech. A právě tam vymyslel něco, na co je podle svých slov patřičně hrdý. „Vymyslel jsem si epitaf na náhrobní kámen: Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti,“ uvedl s tím, že blbec není ten, kdo má opačný názor, ale ten, kdo žádný názor nemá a jenom nadává. V té souvislosti se také vyjádřil k poplatkům, které musejí hradit instituce za užití jména Václava Havla v názvu. „To je hyenismus,“ uzavřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace