Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Exekutoři si mastí kapsy, kvůli jejich nárokům se relativně malý dluh promění v nesplatitelný. Jak nesmyslný český systém ničí lidské životy. Životní K.O.

03.08.2015
Exekutoři si mastí kapsy, kvůli jejich nárokům se relativně malý dluh promění v nesplatitelný. Jak nesmyslný český systém ničí lidské životy. Životní K.O.

Autor: pixabay.com

Popisek: Dluhová past - ilustrační foto

Je to tak snadné – uhradíte dluh, jenže exekutor chce téměř stejně vysokou částku navíc – samozřejmě pro sebe. Dluhovou past, z níž není úniku, popisuje čtenář KrajskýchListů.cz. Zjednají už konečně politici nápravu?

Beznadějný souboj s úředním šimlem a následnou exekucí svádí čtenář KrajskýchListů.cz. Nelogické nařízení, na jehož důsledném plnění úřady trvají, dostalo nečekaně invalidního důchodce JH z Kladna do dluhové spirály, z níž se nejspíš nemá šanci vymotat. Do hry totiž vstoupili exekutoři, kteří si také musí ‘přijít na své‘. Čtenář vypráví:

Již šest let bydlíme na ubytovně v Kladně, kde platíme řádně nájem, není ale možné zřídit si v tomto objektu trvalý pobyt. Máme s manželkou čtyři děti, na které byla uvalena exekuce pro nezaplacený odpad v místě trvalého pobytu, tedy Městskému úřadu Slaný. Dověděl jsem se to náhodou od jednoho známého, který mrknul do rejstříku dlužníků, jinak bych o tom neměl ani tušení.

Bydlíte jinde? Nevadí. Plaťte!

Šel jsem tedy na MÚ Slaný se smlouvou z ubytovny, kterou jsem doložil, že platíme nájem i s poplatky za odpad, takže se jedná o omyl. Jenže jsem narazil na nekompromisní jednání na odboru životního prostředí, který pracuje systémem „my jsme úředníci, takže to tak prostě je“. Ujistili mě, že je to v naprostém pořádku. Že tak mluví zákon a že na to mají právo. Dokonce dětem zdvojnásobili pokuty. Nic nepomohly mé argumenty ani detaily smlouvy, kterou jsem jim předkládal. Poslal sem tedy ombudsmanovi žádost, aby věc prošetřil, protože za děti odpovídají rodiče a je nesprávné případně trestat exekucí děti, které ještě nevydělaly ani korunu. Zatím se nic neděje.

Čtěte také:

Adrenalinový sport, který v ČR jednoznačně vede. Toužíte po neobvyklých zážitcích? Naše čtenářka radí, jak na to, úřad práce je to pravé místo... Životní K.O.

Trestný čin je promlčený. Plaťte!

Já ani moje manželka jsme se dostatečně nevzdělávali v tom, jak nejlépe druhého ‘obrat‘, a tak jsme se dostali do doživotní dluhové pasti. Z původních 54 450 korun nám prostě udělali 600 tisíc. Navíc mám podezření, že dluh je neoprávněně vymáhán, protože o tom rozhodla rozhodčí komise, jejíž rozhodnutí označil Nejvyšší soud za neplatné. Když sem šel na Policii ČR, zeptali se mě, jak je to dlouho. Po sdělení, že asi šest let, se mi začali smát a řekli: „Milej pane, víte, jak je dlouhá promlčecí doba trestného činu?“ Já na to, že ne, a oni že čtyři roky. Takže i když bych měl dluh, vzniklý pravděpodobně podvodem, je podvod nepostižitelný, ale dluh je vymahatelný.

Exekutor chce také své. Plaťte!

Další zajímavý příběh je starý zhruba šest let, kdy jsem ještě nepobíral invalidní důchod. Když mi v dubnu vrátili sociální dávky na děti, šel jsem zaplatit částku 13 000 korun v hotovosti, abych se zbavil jednoho z dluhů. K mému údivu se za čtrnáct dní objevila nějaká paní, kterou jsem v životě neviděl, a tvrdila, že jsme sice zaplatili dluh v celé výši, jenže ještě dalších dvanáct tisíc dlužím jim za výkon vymáhání. Pochopil jsem, že dluhy nikdy nesplatím, protože pokud je dlužná částka, ať již jakákoliv, uměle navýšena exekucí, není možnost ji splatit. Navíc pobírám plný invalidní důchod ve výši 4300 korun, takže nesplňuji ani podmínky na insolvenci. A to sem ochotný odevzdávat celou částku, co mi přiznali jako důchod. Nějak už bych přežil.

Psali jsme:

Snažil se rvát se životem, ale postihla ho obrna a epilepsie. Teď na to doplácí. Zatímco flákači žijí ze sociálních dávek, těžce nemocný Eduard nemá na chleba. Životní K.O.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace