Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exekutoři si mastí kapsy, kvůli jejich nárokům se relativně malý dluh promění v nesplatitelný. Jak nesmyslný český systém ničí lidské životy. Životní K.O.

03.08.2015
Exekutoři si mastí kapsy, kvůli jejich nárokům se relativně malý dluh promění v nesplatitelný. Jak nesmyslný český systém ničí lidské životy. Životní K.O.

Foto: pixabay.com

Popisek: Dluhová past - ilustrační foto

Je to tak snadné – uhradíte dluh, jenže exekutor chce téměř stejně vysokou částku navíc – samozřejmě pro sebe. Dluhovou past, z níž není úniku, popisuje čtenář KrajskýchListů.cz. Zjednají už konečně politici nápravu?

Beznadějný souboj s úředním šimlem a následnou exekucí svádí čtenář KrajskýchListů.cz. Nelogické nařízení, na jehož důsledném plnění úřady trvají, dostalo nečekaně invalidního důchodce JH z Kladna do dluhové spirály, z níž se nejspíš nemá šanci vymotat. Do hry totiž vstoupili exekutoři, kteří si také musí ‘přijít na své‘. Čtenář vypráví:

Již šest let bydlíme na ubytovně v Kladně, kde platíme řádně nájem, není ale možné zřídit si v tomto objektu trvalý pobyt. Máme s manželkou čtyři děti, na které byla uvalena exekuce pro nezaplacený odpad v místě trvalého pobytu, tedy Městskému úřadu Slaný. Dověděl jsem se to náhodou od jednoho známého, který mrknul do rejstříku dlužníků, jinak bych o tom neměl ani tušení.

Bydlíte jinde? Nevadí. Plaťte!

Šel jsem tedy na MÚ Slaný se smlouvou z ubytovny, kterou jsem doložil, že platíme nájem i s poplatky za odpad, takže se jedná o omyl. Jenže jsem narazil na nekompromisní jednání na odboru životního prostředí, který pracuje systémem „my jsme úředníci, takže to tak prostě je“. Ujistili mě, že je to v naprostém pořádku. Že tak mluví zákon a že na to mají právo. Dokonce dětem zdvojnásobili pokuty. Nic nepomohly mé argumenty ani detaily smlouvy, kterou jsem jim předkládal. Poslal sem tedy ombudsmanovi žádost, aby věc prošetřil, protože za děti odpovídají rodiče a je nesprávné případně trestat exekucí děti, které ještě nevydělaly ani korunu. Zatím se nic neděje.

Čtěte také:

Adrenalinový sport, který v ČR jednoznačně vede. Toužíte po neobvyklých zážitcích? Naše čtenářka radí, jak na to, úřad práce je to pravé místo... Životní K.O.

Trestný čin je promlčený. Plaťte!

Já ani moje manželka jsme se dostatečně nevzdělávali v tom, jak nejlépe druhého ‘obrat‘, a tak jsme se dostali do doživotní dluhové pasti. Z původních 54 450 korun nám prostě udělali 600 tisíc. Navíc mám podezření, že dluh je neoprávněně vymáhán, protože o tom rozhodla rozhodčí komise, jejíž rozhodnutí označil Nejvyšší soud za neplatné. Když sem šel na Policii ČR, zeptali se mě, jak je to dlouho. Po sdělení, že asi šest let, se mi začali smát a řekli: „Milej pane, víte, jak je dlouhá promlčecí doba trestného činu?“ Já na to, že ne, a oni že čtyři roky. Takže i když bych měl dluh, vzniklý pravděpodobně podvodem, je podvod nepostižitelný, ale dluh je vymahatelný.

Exekutor chce také své. Plaťte!

Další zajímavý příběh je starý zhruba šest let, kdy jsem ještě nepobíral invalidní důchod. Když mi v dubnu vrátili sociální dávky na děti, šel jsem zaplatit částku 13 000 korun v hotovosti, abych se zbavil jednoho z dluhů. K mému údivu se za čtrnáct dní objevila nějaká paní, kterou jsem v životě neviděl, a tvrdila, že jsme sice zaplatili dluh v celé výši, jenže ještě dalších dvanáct tisíc dlužím jim za výkon vymáhání. Pochopil jsem, že dluhy nikdy nesplatím, protože pokud je dlužná částka, ať již jakákoliv, uměle navýšena exekucí, není možnost ji splatit. Navíc pobírám plný invalidní důchod ve výši 4300 korun, takže nesplňuji ani podmínky na insolvenci. A to sem ochotný odevzdávat celou částku, co mi přiznali jako důchod. Nějak už bych přežil.

Psali jsme:

Snažil se rvát se životem, ale postihla ho obrna a epilepsie. Teď na to doplácí. Zatímco flákači žijí ze sociálních dávek, těžce nemocný Eduard nemá na chleba. Životní K.O.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace