Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět a půl roku byl hvězdou, pak přišel tvrdý pád, beznaděj a deprese. Jak vyhazov změnil život slavného moderátora, co všechno mu dal a vzal? Tajnosti slavných

12.04.2015
Pět a půl roku byl hvězdou, pak přišel tvrdý pád, beznaděj a deprese. Jak vyhazov změnil život slavného moderátora, co všechno mu dal a vzal? Tajnosti slavných

Autor: youtube.com

Popisek: Spokojený majitel cukrárny Zbyněk Merunka se moderátorských příležitostí neodříká, obzvlášť rád má motoristické pořady

Stal se populárním moderátorem nejsledovanější zpravodajské relace v zemi ve věku, kdy už ti dnešní jsou zpravidla takzvaně za zenitem. A pak se ze dne na den ocitl bez práce a bez přízně diváků. Navíc na prahu padesátky. Kdo mu pomohl začít znovu a jakou roli sehrála jeho známá tvář?

Stal se moderátorskou hvězdou ve středním věku. Mohlo by se zdát, že byl dost zralý na to, aby byl připraven na příchod slávy a byl schopný jí odolat. Je však těžké ustát s chladnou hlavou nával přízně od přelétavých diváků. A ještě těžší je ustát pád z piedestalu v mediálním světě, který má tak krutá pravidla. Jeden den milovaný, druhý den nepoznaný.

Špatné rozhodnutí

Zbyněk Merunka a o tři roky mladší partnerka Eva Jurinová, oba ověnčení novinářskými zkušenostmi. Na obrazovku nejsledovanější tuzemské televize vpluli v roce 1995 jako čtyřicátníci, ozdobení především aureolou solidnosti – zkrátka co řekli, to jim divák beze zbytku uvěřil. A v tom spočívá podstata úspěchu moderátora zpravodajství. Televizní noviny přinášeli lidu pět a půl roku a diváci je zbožňovali. Jenže pak se rozpoutala velká zákulisní partie o moc a peníze, v níž hlavní figury postrkoval po šachovnici někdo jiný.

Se Stanislavou Wanatowiczovou v prvních ‘nováckých‘ zprávách

Se Stanislavou Wanatowiczovou v prvních ‘nováckých‘ zprávách

První ředitel Vladimír Železný nabízel ve svém původním projektu televizi s kulturním programem ve stylu ČT2. Když ale Nova začala s pomocí amerického investora CME vysílat, bylo její vysílací schéma velmi odlišné. Přesto se Železnému nikdo nepostavil a Nova se stala brzy nejsledovanějším kanálem v Česku. V roce 1999 se však rozešel ve zlém s investorem CME a přestěhoval televizi z Měšťanské besedy na Barrandov. A právě tehdy Merunka učinil rozhodnutí, jímž svou kariéru populárního zprávaře navždy pohřbil – rozhodl se ‘velkého‘šéfa‘ nenásledovat.

Zhroutil se mu celý svět

Přesně tak se cítil odkopnutý moderátor, kterému v té době již neodbytně ťukala na dveře padesátka. Ze dne na den se ocitl bez práce, zbortila se mu však i víra ve vlastní důležitost a v moc, kterou prezentoval. Svou práci měl rád, chyběla mu sláva, navíc tu a tam narážel i na škodolibost závistivců, kteří mu profesní karambol přáli. Trápil ho i pocit beznaděje, protože se přidal na stranu, která nevyhrála, a jemu zůstal v ruce černý Petr.

Na vrchol popularity se vyšplhal s partnerkou Evou Jurinovou

Na vrchol popularity se vyšplhal s partnerkou Evou Jurinovou

Téměř každý člověk v běžném zaměstnání mívá deprese, když přijde o místo. Merunka sice na psychiatrii neskončil, ale deprese měl. Už nedostával svou každodenní dávku lásky a přízně diváků, naopak se musel denně potýkat s nepřízní i zlomyslností bývalých kolegů. Proměnil se v běžného utrápeného smrtelníka, potýkajícího se s každodenními existenčními starostmi.

Zachránily ho dva opěrné body

Prvním záchranným pásem, který mu pomohl, byl domov. Již v roce 1997 se rozhodl přestěhovat mimo Prahu, do Mníšku pod Brdy, aniž tušil, jak si bude za toto rozhodnutí v budoucnu blahořečit. Z dosahu záře velkoměsta byl mnohem více spjat s realitou. Pustil se do budování vlastního domku. Vytvořil si kolem sebe okruh obyčejných lidí, kteří ho začali brát jako chlapa ze sousedství, jenž pomůže, když je třeba, rád jezdí na kole a ochotně si zahraje fotbal či tenis.

S manželkou Alexandrou

S manželkou Alexandrou

Tím druhým byla o dva roky mladší manželka Alexandra. Potkali se v Československém rozhlase, on připravoval k vysílání zprávy a ona je četla. Když se na jedné pracovní akci sblížili, měli oba na prstě snubní prstýnek, a tak se nejdřív museli rozvést, aby mohli odstartovat spokojený vztah. Brát se sice původně chtěli až později, jenže osud rozhodl za ně – kdyby se nevzali rychle, byl by podle zákonů oficiálně otcem jejich dcery Alžběty Alexandřin exmanžel. A tak se podruhé vdávala v sedmém měsíci těhotenství. „Měla jsem velké problémy s otěhotněním, ale se Zbyňkem to najednou šlo,“ přiznala v jednom rozhovoru. Po čtyřech letech přibyl do rodiny ještě syn Matěj.

K novému startu přispěl kamarád

Po odchodu z Novy sice Zbyněk nějaký ten moderátorský kšeft sehnal, pro zajištění čtyřčlenné rodiny to však nebyla žádná sláva. Shodou okolností se ale záhy uvolnil v sousedství dům, který koupil jeho kolega a kamarád Jan Rosák.Moje babička měla cukrárnu, a tak nás na rodinné radě napadlo, že bychom tuto tradici obnovili. A samozřejmě jsme se také rozhlédli po Mníšku, kde byla jen jedna pekárna, která sice také dělala dorty, ale nebyla to typická cukrárna,“ prozradil serveru iDnes.cz své tehdejší úvahy.

Merunkova cukrárna v Berouně

Merunkova cukrárna v Berouně

Nejdřív se manželé pustili do stavby, Rosák jim však nabídl pronájem. Začínali výrobnou, jejíž vybavení nebylo právě levnou záležitostí. Počáteční výdaje se vyšplhaly k půl milionu korun, takže se Merunkovi neobešli bez úvěru, ale za dva měsíce měli hotovo. Časem ale od vlastní výroby upustili, protože prý celá republika trpí nedostatkem vyučených cukrářek. A k původní cukrárně přibyla ještě druhá v Berouně, obě samozřejmě s příznačným názvem U meruňky. K úspěchu napomohla i známá tvář – dodnes si prý občas někdo k zákuskům vyžádá i podpis.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace