Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět a půl roku byl hvězdou, pak přišel tvrdý pád, beznaděj a deprese. Jak vyhazov změnil život slavného moderátora, co všechno mu dal a vzal? Tajnosti slavných

12.04.2015
Pět a půl roku byl hvězdou, pak přišel tvrdý pád, beznaděj a deprese. Jak vyhazov změnil život slavného moderátora, co všechno mu dal a vzal? Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Spokojený majitel cukrárny Zbyněk Merunka se moderátorských příležitostí neodříká, obzvlášť rád má motoristické pořady

Stal se populárním moderátorem nejsledovanější zpravodajské relace v zemi ve věku, kdy už ti dnešní jsou zpravidla takzvaně za zenitem. A pak se ze dne na den ocitl bez práce a bez přízně diváků. Navíc na prahu padesátky. Kdo mu pomohl začít znovu a jakou roli sehrála jeho známá tvář?

Stal se moderátorskou hvězdou ve středním věku. Mohlo by se zdát, že byl dost zralý na to, aby byl připraven na příchod slávy a byl schopný jí odolat. Je však těžké ustát s chladnou hlavou nával přízně od přelétavých diváků. A ještě těžší je ustát pád z piedestalu v mediálním světě, který má tak krutá pravidla. Jeden den milovaný, druhý den nepoznaný.

Špatné rozhodnutí

Zbyněk Merunka a o tři roky mladší partnerka Eva Jurinová, oba ověnčení novinářskými zkušenostmi. Na obrazovku nejsledovanější tuzemské televize vpluli v roce 1995 jako čtyřicátníci, ozdobení především aureolou solidnosti – zkrátka co řekli, to jim divák beze zbytku uvěřil. A v tom spočívá podstata úspěchu moderátora zpravodajství. Televizní noviny přinášeli lidu pět a půl roku a diváci je zbožňovali. Jenže pak se rozpoutala velká zákulisní partie o moc a peníze, v níž hlavní figury postrkoval po šachovnici někdo jiný.

Se Stanislavou Wanatowiczovou v prvních ‘nováckých‘ zprávách

Se Stanislavou Wanatowiczovou v prvních ‘nováckých‘ zprávách

První ředitel Vladimír Železný nabízel ve svém původním projektu televizi s kulturním programem ve stylu ČT2. Když ale Nova začala s pomocí amerického investora CME vysílat, bylo její vysílací schéma velmi odlišné. Přesto se Železnému nikdo nepostavil a Nova se stala brzy nejsledovanějším kanálem v Česku. V roce 1999 se však rozešel ve zlém s investorem CME a přestěhoval televizi z Měšťanské besedy na Barrandov. A právě tehdy Merunka učinil rozhodnutí, jímž svou kariéru populárního zprávaře navždy pohřbil – rozhodl se ‘velkého‘šéfa‘ nenásledovat.

Zhroutil se mu celý svět

Přesně tak se cítil odkopnutý moderátor, kterému v té době již neodbytně ťukala na dveře padesátka. Ze dne na den se ocitl bez práce, zbortila se mu však i víra ve vlastní důležitost a v moc, kterou prezentoval. Svou práci měl rád, chyběla mu sláva, navíc tu a tam narážel i na škodolibost závistivců, kteří mu profesní karambol přáli. Trápil ho i pocit beznaděje, protože se přidal na stranu, která nevyhrála, a jemu zůstal v ruce černý Petr.

Na vrchol popularity se vyšplhal s partnerkou Evou Jurinovou

Na vrchol popularity se vyšplhal s partnerkou Evou Jurinovou

Téměř každý člověk v běžném zaměstnání mívá deprese, když přijde o místo. Merunka sice na psychiatrii neskončil, ale deprese měl. Už nedostával svou každodenní dávku lásky a přízně diváků, naopak se musel denně potýkat s nepřízní i zlomyslností bývalých kolegů. Proměnil se v běžného utrápeného smrtelníka, potýkajícího se s každodenními existenčními starostmi.

Zachránily ho dva opěrné body

Prvním záchranným pásem, který mu pomohl, byl domov. Již v roce 1997 se rozhodl přestěhovat mimo Prahu, do Mníšku pod Brdy, aniž tušil, jak si bude za toto rozhodnutí v budoucnu blahořečit. Z dosahu záře velkoměsta byl mnohem více spjat s realitou. Pustil se do budování vlastního domku. Vytvořil si kolem sebe okruh obyčejných lidí, kteří ho začali brát jako chlapa ze sousedství, jenž pomůže, když je třeba, rád jezdí na kole a ochotně si zahraje fotbal či tenis.

S manželkou Alexandrou

S manželkou Alexandrou

Tím druhým byla o dva roky mladší manželka Alexandra. Potkali se v Československém rozhlase, on připravoval k vysílání zprávy a ona je četla. Když se na jedné pracovní akci sblížili, měli oba na prstě snubní prstýnek, a tak se nejdřív museli rozvést, aby mohli odstartovat spokojený vztah. Brát se sice původně chtěli až později, jenže osud rozhodl za ně – kdyby se nevzali rychle, byl by podle zákonů oficiálně otcem jejich dcery Alžběty Alexandřin exmanžel. A tak se podruhé vdávala v sedmém měsíci těhotenství. „Měla jsem velké problémy s otěhotněním, ale se Zbyňkem to najednou šlo,“ přiznala v jednom rozhovoru. Po čtyřech letech přibyl do rodiny ještě syn Matěj.

K novému startu přispěl kamarád

Po odchodu z Novy sice Zbyněk nějaký ten moderátorský kšeft sehnal, pro zajištění čtyřčlenné rodiny to však nebyla žádná sláva. Shodou okolností se ale záhy uvolnil v sousedství dům, který koupil jeho kolega a kamarád Jan Rosák.Moje babička měla cukrárnu, a tak nás na rodinné radě napadlo, že bychom tuto tradici obnovili. A samozřejmě jsme se také rozhlédli po Mníšku, kde byla jen jedna pekárna, která sice také dělala dorty, ale nebyla to typická cukrárna,“ prozradil serveru iDnes.cz své tehdejší úvahy.

Merunkova cukrárna v Berouně

Merunkova cukrárna v Berouně

Nejdřív se manželé pustili do stavby, Rosák jim však nabídl pronájem. Začínali výrobnou, jejíž vybavení nebylo právě levnou záležitostí. Počáteční výdaje se vyšplhaly k půl milionu korun, takže se Merunkovi neobešli bez úvěru, ale za dva měsíce měli hotovo. Časem ale od vlastní výroby upustili, protože prý celá republika trpí nedostatkem vyučených cukrářek. A k původní cukrárně přibyla ještě druhá v Berouně, obě samozřejmě s příznačným názvem U meruňky. K úspěchu napomohla i známá tvář – dodnes si prý občas někdo k zákuskům vyžádá i podpis.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace