Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojují studenti za demokracii, nebo jsou jen povykující ziskuchtivá banda? Čtěte, co vidí za protesty ‘mladých pitomců‘ čtenář Drahomír Jurajda

09.02.2015
Bojují studenti za demokracii, nebo jsou jen povykující ziskuchtivá banda? Čtěte, co vidí za protesty ‘mladých pitomců‘ čtenář Drahomír Jurajda

Autor: ČT

Popisek: Proti koalici s KSČM vyhlásili českobudějovičtí studenti v listopadu 2012 protestní štafetovou jednodenní hladovku

Zatímco dřív studenti bojovali za ideály, dnes hulákají, vedeni vidinou budoucích výnosných ‘koryt‘. Tak chápe pozadí současných studentských protestů čtenář Krajských listů, který v mládí také protestoval a tvrdě za to zaplatil.

„Méně sklerotičtí občané si dosud pamatují na demonstrace několika desítek studentů před budovou Nejvyššího soudu v Brně, kam přicházel k jednání i prezident Miloš Zeman. Zeman zjevně jevil ochotu se studenty diskutovat, ale ti se omezili jenom na hulákání a z možné diskuse sešlo. Zeman k tomu později podotkl, že demokracie znamená diskusi a přesvědčování a ne hulákání.

Plně souhlasím s Milošem Zemanem, že nechtěl jmenovat jistého docenta Putnu profesorem. Vzhledem ke kuriózním pravomocím prezidenta toto právo dosud přísluší prezidentovi, a nikoli příslušné akademické radě. Hodnost profesora je pedagogickou, a nikoli vědeckou hodností, a v tom případě je nutné zvažovat i morální profil kandidáta. Kdyby se nějaký jiný „putna“ zviditelňoval na veřejnosti s transparentem v ruce, hrubě urážejícím občany s homosexuální orientací, také bych nesouhlasil, aby byl dotyčný jmenován profesorem.

Nechápou principy demokracie?

Typickým příkladem jalových protestů mladých pitomců byly i akce jihočeských studentů proti zvolení komunistických radních do zastupitelstva města. Jejich směšné protestní jednodenní ‘hladovky‘ připomínají spíš Foglarova ozdravného ‘bobříka hladu‘, než skutečnou formu nátlaku. Tito mladí studentíci vůbec nechápou, nebo se tváří že nechápou, princip fungující demokracie. Pokud se jim nelíbí výsledek demokratických voleb, měli protestovat před okny dotyčných občanů, a nikoli před radnicí. Také se mi nelíbí růst preferencí ortodoxních konzervativních komunistů, nemohu ale popírat výsledek vůle občanů, nýbrž musím vyhodnocovat, proč je tomu tak a co by se dalo změnit.

Pro současné protestující studenty je typické, že svými protesty osobně nic neriskují a jenom se levně zviditelňují. Jako ‘mladý pitomec‘ jsem v roce 1969 také protestoval proti Husákovu kolaborantskému režimu a vysloužil jsem si za to ‘převelení‘ z vědeckovýzkumného pracoviště na ‘převýchovu‘ do zaostalé fabriky, zákaz obhájit vědeckou hodnost i vydání jakýchkoliv, i odborných publikací. Léta jsem si přivydělával jako natěrač a vědeckou hodnost jsem obhájil až po listopadovém převratu po roce 1989.

Dřív šlo o ideály, dnes o osobní prospěch

Jiným příkladem stupidní formy protestu proti výsledku přímé volby prezidenta je i propagace prodeje hanlivých plaket na síti Facebook. Za 39 korun se tu nabízejí připínací plakety s nápisy, jako „Miloši, nejsi můj prezident“, „Karel je můj prezident“ atd. Zatím jsem v Praze žádného pitomce s takovou plaketou na klopě ještě nepotkal.

Za svůj život (je mi přes 76 let) jsem poznal a stále poznávám mnoho hodnotných mladých lidí z řad studentů i jiných povolání. Musím konstatovat, že studenti z roku 1968, podporující Dubčekovy reformy, nebo studenti z roku 1989, se kterými stál Miloš Zeman 17. listopadu na Národní třídě a ke kterým promlouval při demonstraci na Letné, byli jiní než značná část současných studentů. Ti bývalí ještě měli určité ideály, toužili po smysluplném tvůrčím životě a měli touhu pro své spoluobčany něco udělat.

Pitomce čeká tvrdé prozření

Mnoho současných studentů (pochopitelně ne všichni) vidí bohužel ve vysokoškolském diplomu pouze prostředek, jak získat vysoce honorované ‘koryto‘ a prestižní postavení v současné zvrhlé tržní společnosti. Většinu z těchto duševních ubožáků, kteří dnes okatě demonstrují své ‘echt‘ pravicové postoje, čeká ovšem v budoucnu nemilé překvapení.

Většina mladých inženýrů ve fabrikách a mladých lékařů v nemocnicích před atestací dojde k nemilému zjištění, že dobrých výnosných ‘koryt‘ je málo, a navíc jsou rezervována pouze pro vyvolené synky a synovce tatíčků a strýčků, kteří mají styky na patřičných místech. A oni sami se budou muset tvrdě ohánět jako každý jiný pracující ‘plebz‘, kterým dosud demonstrativně opovrhují a jehož zájmy hájí právě Miloš Zeman."

Drahomír Jurajda

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
Zeman,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace