Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární abstinující alkoholik vybudoval z nádražní ruiny netradiční hospodu. Pootevřel tak znovu dvířka k cestě do pekel?

08.12.2014
Populární abstinující alkoholik vybudoval z nádražní ruiny netradiční hospodu. Pootevřel tak znovu dvířka k cestě do pekel?

Foto: Památky.cz

Popisek: Železnice Tomáše Hanáka fascinovala od dětství. Po padesátce si konečně splnil klukovský sen - starou nádražní ruinu proměnil v netradiční hospodu. Dokáže abstinující alkoholik v roli hospodského odolat pokušení?

Před patnácti lety byl nejkrásnějším českým mužem. Od té doby zhubl, zbělely mu vlasy a stále víc se podobá Paulu Newmanovi. Popularita ho obtěžovala, a tak přemýšlel, kam před ní emigrovat. Nakonec se vydal jen pár kilometrů za Prahu, kde vybudoval z ruiny netradiční hospodu. Opravdu dokáže vyléčený alkoholik za pípou navždy abstinovat?

Byl považován za jednoho z největších krasavců českého showbyznysu, v anketě o nejkrásnějšího českého muže byl dokonce zvolen dvakrát po sobě. Tomáš Hanák vystřídal řadu profesí a nakonec se navzdory nepřízni režimu přece jen dostal k vytouženému herectví. S ním ale přišlo i prostředí, kde alkohol tekl proudem. Charismatický hezoun nedokázal odolat, až nakonec skončil v protialkoholní léčebně.

V absolventském filmu scenáristy a režiséra Tomáše Vorla Ing.

V absolventském filmu scenáristy a režiséra Tomáše Vorla Ing.

Černá ovce skončila ve Sklepě

Narodil se ve středu 27. března 1957 ve slovenské Kremnici a v dětství hodně cestoval. Dokonce prožil dva roky s rodinou na Kubě, kde jeho otec pracoval jako strojař. Po návratu studoval na gymnáziu a poté zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Byl však obviněn ze čtení manifestu Charty 77 a vyloučen z politických důvodů. Pokusil se tedy dostat na DAMU, to se mu však nepovedlo.

Na DAMU ho sice nevzali, přesto se k herectví nakonec dostal. Od roku 1977 působí v pražském alternativním divadle Sklep

Už déle než čtvrt století působí v pražském alternativním divadle Sklep

Poté vystřídal řadu profesí, za totality pracoval jako rybář, skladník, číšník, loutkoherec nebo asistent režie. Nakonec se přece jen dostal k herectví v nezávislém divadle Sklep, které bylo založeno v roce 1971 Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem a v současné době sídlí na pražské Dobešce. Hanák v něm působí od roku 1977 jako herec i jako autor. Zahrál si i v řadě filmů, mimo jiné i v hollywoodském dobrodružném fantasy Kletba bratří Grimmů, který v Praze natáčel známý režisér Terry Gilliam. Působí však i jako hudebník, moderátor a jako tvář charitativního pořadu Pomozte dětem. Zen tří manželství má tři děti – dcery Rozálii a Annu a syna Tomáše. Kromě své rodiny miluje kávu a film a sám říká: „Miluju i blbé filmy, protože díky nim člověk pozná ty dobré.“

Showbyznys ho málem zlikvidoval

Popularita, přízeň krásných žen, nekonečná série večírku, na nichž zpravidla teče alkohol proudem… to vše mu ničilo partnerské vztahy a nakonec málem i život. Obletovaný krasavec to ‘neustál‘ a podlehl démonu alkoholu. Na poslední chvíli se dokázal vzchopit alespoň natolik, že vyhledal pomoc odborníků. Po ukončené protialkoholní léčbě mu lékaři doporučili, aby odešel z rizikových míst, kde se opíjel – tedy z Prahy.

Mazaný Filip

V roce 2003, v krimikomedii režiséra Václava Marhoula Mazaný Filip

Vyhlédl si domek v Nižboru, jen pár kilometrů od Berouna, a přes všechnu životní skepsi našel i novou lásku a založil novou rodinu. Snadné to ale nebylo. Idol žen, po kterém touží tisíce fanynek, je totiž v soukromí mrzout a protiva a jako partner prý dokáže leckdy být doslova nesnesitelný. „Moje manželka se musela vyrovnat s lecčíms, co si před svatbou nedokázala představit,“ přiznal kdysi otevřeně v jednom rozhovoru.

Zastávka Nižbor – Old Railroad Pub

Po dvaceti letech bez jediné sklenky se však herec rozhodl ke kroku, který by mohl pro jeho budoucnost znamenat obrovské nebezpečí – abstinující alkoholik si pořídil vlastní hospodu! Před pár lety totiž objevil na nádraží v Nižboru chátrající dřevěný železniční sklad z roku 1876 a rozhodl se zachránit ho a proměnit v nádražní hospodu. Po moři administrativních bitev vznikl s pomocí architektů studia Break Point objekt, nabízející sedm možností posezení – na nákladových rampách, dlážděných či dřevěných, na perónu před jedním ze tří starých vagonů, v lokále, který je připomínkou nejen rakousko-uherských železnic, ale i vagonových kupé, která někteří z nás ještě pamatují.

Kus historie se Tomáši Hanákovi podařilo na železniční zastávce v Nižboru doslova vydupat ze země

Kus historie se Tomáši Hanákovi podařilo na železniční zastávce v Nižboru doslova vydupat ze země

Hanákova stylová hospůdka má otevřeno od května do října. Odevšad je tu možné obdivovat panorama protějšího nižborského zámku, anebo ostře sledovat motoráky od Berouna či Rakovníka. Hanák společně s místním řemeslníkem Janem Janovským dbali na to, aby maximum původního bylo zachováno, materiály hledali na šrotištích či ve zdevastovaných drážních objektech. „ Nebyla tu voda ani kanalizace, ta se dělala za pomoci těžké techniky, protože celý objekt stojí na vrstvách kamenů. V Rakousko-Uhersku se totiž mohly železnice stavět jen od výšky šest metrů nad hladinou stoleté vody. Aby se na tu výšku dostali, navozili sem kameny. Díky tomu tady vlaky nerušeně jezdily i při katastrofálních povodních v roce 2002,“ prozradil herec v rozhovoru pro Právo a dodal: „Tyhle věci mě fascinují. Jako třeba to, že vzdálenost železničních pražců vypočítali naši předci tak, aby se po nich nedalo chodit ani běžet a nemohly se využívat jako cesta.“

Byl to běh na hodně dlouhou trať

Poté co sklad koupil za 120 000 korun, musel se nejprve prokousat hromadami špíny a odpadků, aby zjistil, že je pod podlahou metrová vzduchová mezera. „V téhle vzduchové skrýši byla mimochodem za války ukrytá busta T. G. Masaryka z místní školy. Je to zřejmě nejvíc migrující busta, protože se v minulém století sundávala a zase nandávala celkem sedmkrát. Tím, kdo ji tenkrát před Němci ukryl, byl pan Janovský, a jeho syn Jan, nejšikovnější řemeslník, kterého znám, má na téhle rekonstrukci lví podíl,“ prozradil Hanák.

Milovníci historie železnice si v Hanákově hospodě přijdou na své

Milovníci železnice si v Hanákově hospodě přijdou na své

Staré věci sháněl, kde se dalo. Z objektů Českých drah, které už nelze zachránit, si mohl vzít dřevo. Ve čtyřech kupé jsou lavice z armádních vagonů, které měly jít do vysokých pecí. „Když lidi od železnice viděli, že jsem to nevzdal, nejednou mi přivezli věci, které se už měly vyhodit, třeba spěšninovou váhu nebo různé lampy, výstražné značky,“ dodal.

Splnil si klukovský sen

Hanákův dědeček byl železničář. Tomáš k němu v dětství jezdil do jižních Čech, do Balkovy Lhoty u Tábora. „Už tenkrát jsem chtěl ve vagonu bydlet,“ prozradil svůj klukovský sen. Původně chtěl s manželkou zachránit starý sklad pekárny na ostrově v Berouně a proměnit ho v kulturní zařízení. Pak se ale stal hejtmanem David Rath a snížil stropy dotací na polovinu. A tak to vzdali. Hanákova žena oplakala půldruhého miliónu korun, které se v projektu utopily, takže když vzápětí začal brousit kolem skladu, nechtěla zprvu o ničem ani slyšet. Ale herec ho od Českých drah stejně koupil. „Vzpomněl jsem si na úžasné staré hospody v Anglii nebo v Holandsku a bylo rozhodnuto,“ dodal.

Dvacet let abstinující alkoholik točí pivo pro druhé. Dokáže odolat?

Dvacet let abstinující alkoholik teď točí pivo pro druhé. Dokáže odolat?

Do své stylové hospůdky přichází ráno první, nanosí dříví, zatopí v kamnech, srovná stoly, umyje tácky a sundá utěrku z pípy. „Mám tyhle chvíle o samotě rád, připadám si jako kavárník v poetickém filmu,“ říká Hanák. Po desáté začnou přicházet první hosté. Nejmilejší jsou výletníci, kteří nevědí, že tu nějaký Hanák něco otevřel. Jdou od vlaku, nejdřív si všimnou starého vagonu, pak skladiště, kytek za okny, něco si povídají, a pak váhavě vejdou. Největší radost mi udělají ti, kdo se rozhlídnou a přejdou do mátožného stavu,“ pootevřel trochu vrátka do tajných zákoutí svého soukromého štěstí. Všechna ale zřejmě ještě zaplněna nejsou, protože už prý pošilhává po podobném skladu ve Vráži u Berouna. Prý kdyby ho přemístil do Nižboru, mohla vy z něj být prima ubytovna pro cyklisty.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská