Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Michal Šesták, pořadatel festivalu: Hrady CZ se konají pod širým nebem, což v místních klimatických podmínkách je plné adrenalinu, nástrah a překvapení

09.07.2014
Michal Šesták, pořadatel festivalu: Hrady CZ  se konají pod širým nebem, což v místních klimatických podmínkách je plné adrenalinu, nástrah a překvapení

Autor: Hrady CZ

Popisek: Festival Hrady CZ na Točníku

ROZHOVOR Hudební festival Hrady CZ startuje jubilejní letní „tour“ 11. července na hradě Točník. Festival v rámci svého desetiletého výročí návštěvníkům nabízí větší festivalové areály a kromě klasických stanových městeček i komfortnější stanování ve „VIP Hradních kempech“. Páteční program zahájí v 19 hodin koncert kapely Sto zvířat… Na podrobnosti jsme se zeptali muže, který u toho byl od samého, a jak jsme se dozvěděli dost krušného počátku…

Festival České hrady letos slaví desáté výročí, kdo tehdy s nápadem pořádat hudební festivaly na českých hradech přišel?

Projekt jsme před lety dali dohromady s kolegou Viktorem Součkem na základě různých inspirací z tuzemska i zahraničí.

Jak na první ročník vzpomínáte?

S poměrně rozporuplnými pocity. Tehdy nám velice nepřálo počasí, udělali jsme také určité začátečnické chyby v dramaturgii a výsledkem bylo, že jsme po několikaměsíční intenzivní práci prodělali poměrně značné peníze a dlužili každému, na koho jsme se podívali. Na druhou stranu se jednotlivé festivaly docela povedly, návštěvníci byli spokojení a cítili jsme poptávku po dalším ročníku. Uzavřeli jsme tedy splátkové kalendáře, zatli zuby a pustili se do další práce. Díky tomuto rozhodnutí je tedy před námi jubilejní desátý ročník…

Je příprava festivalu v průběhu let snazší?

Jak v čem. Určitě mnohaleté zkušenosti z jednotlivých lokalit usnadňují přípravu festivalu. Víme už, jak co funguje, jak se který terén chová v takovém či onakém počasí, jak reagují lidé v příslušném regionu atd. Na druhou stranu se však rok od roku zvyšují požadavky na technické zabezpečení účinkujících a nároky návštěvníků na patřičný servis. Také je poněkud rozdílná příprava akce pro dva tisíce osob nebo deset tisíc… Takže rozhodně se nejedná o rutinu a je stále co zlepšovat.

Řekl byste, že po deseti letech vás už nemá co překvapit?

Rozhodně nikoliv. Práce v otevřeném nekrytém prostoru v tuzemských klimatických podmínkách je plná adrenalinu, nástrah a překvapení!

Jaké největší problémy pořádání letního festivalu přináší?

Nejzrádnějším a nejproblematičtějším faktorem je počasí. Můžete všechno sebelépe a sebeprecizněji připravit, ale jestli bude pětačtyřicetistupňový pařák nebo celodenní průtrž mračen, neovlivníte. Sledováním meteorologických serverů a různých předpovědí počasí trávíme každé léto poměrně hodně času. Na začátek letošního festivalového turné Hrady CZ, které vypukne tento pátek na Točníku nedaleko Berouna, to zatím vypadá poměrně slibně: zhruba 25 stupňů nad nulou a polojasná obloha. Téměř ideální festivalové počasí. Doufejme, že ta předpověď vydrží.

Bude letošní ročník něčím speciální? Připravili jste pro návštěvníky nějakou novinku?

Ano. Výrazně jsme zlepšili služby pro naše návštěvníky. Poprvé pro ně otevíráme tzv. VIP Hradní kempy – hlídaný oplocený prostor se sprchami, dostatkem toalet, umývárnami, úschovnou předmětů, dobíjením mobilů, nonstop občerstvením, snídaňovým servisem a dalšími službami, kde mohou návštěvníci vyžadující větší komfort oba dva festivalové dny v pohodě přenocovat. Pro ostatní zůstává tak jako v předchozích letech zachovaná možnost bezplatného stanování v blízkosti festivalového areálu.

Co považujete za největší úspěch?

Těší nás, že festival každoročně roste a také jsme rádi, že pomáháme k propagaci jednotlivých historických památek. V letošním roce vedle zviditelnění hradů, u kterých festival pořádáme, ještě v rámci spolupráce s Národním památkovým ústavem a jeho projektem Neobjevené památky propagujeme méně známé historické stavby v jednotlivých regionech. Návštěvníci našeho festivalu na ně mohou zavítat v neděli cestou domů a po předložení festivalové vstupenky mají výraznou slevu na prohlídku této „partnerské památky“.

Jaké kapely letos lidem nabídnete?

Letošní festival Hrady CZ opět nabízí absolutní špičku české a slovenské hudební scény. Návštěvníci na jednotlivých zastávkách uvidí a uslyší třeba Tomáše Kluse, Chinaski, Mandrage, Wanastowi Vjecy, No Name, Horkýže Slíže, Divokýho Billa a spoustu dalších kapel.

Hrady CZ startují na Točníku jubilejní letní „tour“ ke svému desátému ročníku, zahraje i Tomáš Klus

Hudební festival Hrady CZ startuje jubilejní letní „tour“ 11. července na hradě Točník. Festival v rámci svého desetiletého výročí návštěvníkům nabízí větší festivalové areály a kromě klasických stanových městeček i komfortnější stanování ve „VIP Hradních kempech“. Páteční program zahájí v 19 hodin koncert kapely Sto zvířat. Součástí pátečního večera je již tradičně karneval v maskách a první festivalový den se mohou návštěvníci těšit také na kapely Portless a Horkýže Slíže. V sobotu dvě velká pódia rozezní například Tomáš Klus, Miro Žbirka, Monkey Business, Wanastowi Vjecy, Mandrage či Divokej Bill a další kapely či interpreti. Festival se dále v průběhu léta představí vždy v pátek a sobotu až do 30. srpna na hradech Švihov, Kunětická hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov.

Zatímco páteční program festivalu bude komornější a areál na loukách v podhradí Točníku se otevře v 18 hodin, v sobotu zahrají kapely na dvou festivalových pódiích a návštěvníci mohou přijít na festival už v půl jedenácté. Od půl dvanácté do půlnoci se fanoušci mohou těšit také na Adama Mišíka, Visací zámek, Abraxas, UDG, Vypsanou Fixu či Xindla X. Speciální hudební program si na festival Hrady CZ připravil i Miro Žbirka, který na festivalu letos vystoupí zcela poprvé. „Kromě všech mých známých skladeb jako například Atlantída, 22 dní, Čo bolí to prebolí nebo Mám rád, zahrajeme i novinky, které jsme na festivalech ještě nehráli. Budeme mít s sebou také jednoho hosta, takže je na co se těšit!“ říká Miro Žbirka.

Organizátoři festivalu se snaží vycházet vstříc stále se zvyšujícímu počtu návštěvníků a jejich komfortu, kromě letošního rozšíření areálů na Bezdězu a Bouzově je jako novinka na všech zastávkách festivalu připraveno placené ubytování ve VIP Hradních kempech se sprchami, non-stop recepcí, úschovnou, občerstvením, sociálním zařízením či možností dobíjení mobilů.  I nadále bude možné stanovat zdarma ve stanových městečkách, oba typy ubytování budou v blízkosti areálu festivalu. Samozřejmostí jsou úschovny kol a batohů. Kyvadlová doprava od nejbližších železničních stanic na festival a zpět je vždy zajištěna po oba dva dny, vedle areálů jsou také parkoviště, která pojmou stovky aut. Na Točník bude jezdit kyvadlová doprava od železniční stanice Hořovice a zpět.

Hrad Točník včetně sousedního Žebráku a jejich prohlídkových tras si budou moci návštěvníci prohlédnout zdarma v rámci festivalové vstupenky, která zahrnuje vstupné na hrad. Festival Hrady CZ se letos poprvé stává partnerem projektu Národního památkového ústavu s názvem Neobjevené památky. Jedná se o soubor více než třiceti památek v České republice, které veřejnosti nabízejí dosud nedoceněné krásy a zajímavosti. Každá zastávka hudebního festivalu Hrady CZ má tak v roce 2014 svou „partnerskou neobjevenou památku“, kterou v rámci festivalových zastávek v daných regionech zviditelňuje. V případě Točníku je partnerskou památkou zámek Hořovice. Zde bude v neděli po festivalu probíhat speciální program organizovaný Národním památkovým ústavem. Na ten je možné získat po předložení festivalové vstupenky vždy druhou vstupenku zdarma. Akce 1+1 platí po předložení festivalové vstupenky pro běžné prohlídkové trasy na všech těchto partnerských objektech až do 30. září letošního roku.

Vstupenky jsou k zakoupení v předprodeji sítě Ticketstream v cenách 250 korun na páteční program a 410 korun na sobotu, v nabídce jsou i speciální balíčky s ubytováním ve VIP Hradních kempech. Lístky je možné zakoupit jako E-tickets i přes internet, na místě budou vstupenky k dostání za 300 a 490 korun, slevy mají děti do 6 a 12 let v doprovodu rodičů. Na Facebooku jsou exkluzivně vyhlašovány speciální ceny na festivalové permanentky. Více informací na www.hradycz.cz.

TERMÍNY A MÍSTA:

 

11. - 12. 7. Točník
18. – 19. 7. Švihov
25. - 26. 7. Kunětická hora
1. - 2. 8. Rožmberk nad Vltavou
8. - 9. 8. Veveří
15. - 16. 8. Hradec nad Moravicí
22. - 23. 8. Bezděz
29. - 30. 8. Bouzov

Konkrétní line-up na Točníku:

pátek 11. července

areál hradu otevřen od 18.00

karneval

19.00 - 20.00 Sto zvířat

21.00 - 22.00 Portless

22.00 - 23.00 Vyhlášení nejlepší karnevalové masky

23.00 - 00.00 Horkýže Slíže

 

sobota 12. července

areál hradu otevřen od 10.30

Stage A

11.30 -12.00 Abraxas

13.00 -14.00 Tomáš Klus

15.00 -16.00 Divokej Bill

17.00 -18.00 Miro Žbirka

19.00 - 20.00 Monkey Business

21.00 - 22.00 Wanastowi Vjecy

23.00 - 0.00 Mandrage

Stage B

12.00 -13.00 Adam Mišík

14.00-15.00 UDG

16.00 -17.00 Vypsaná Fixa

18.00 -19.00 Rytmus

20.00 - 21.00 Visací zámek

22.00 -23.00 Xindl X

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace