Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co je tu špatné? Hodnoty, kult peněz a loktařské kariéry místo slušnosti a pokory, říká Pavel Vítek a prozradil, koho volil

26.10.2013
Co je tu špatné? Hodnoty, kult peněz a loktařské kariéry místo slušnosti a pokory, říká Pavel Vítek a prozradil, koho volil

Foto: Archiv

Popisek: Pavel Vítek

ROZHOVOR Zpěvák Pavel Vítek je nepřehlédnutelná osobnost českého šoubyznysu. Příliš často se k politice nevyjadřuje. Pro ParlamentníListy.cz udělal naprostou výjimku a svěřil se se svými pocity o politice i celkovém dění v ČR.

Pane Vítku, jste veřejně známá osobnost a ty se často vyjadřují k situaci v zemi. Jak byste jednou - dvěma větami charakterizoval dění v Česku?

K politické situaci se nevyjadřuji, v případě předčasných voleb je to vlastně poprvé. Dění u nás se dá nazvat "mírný pokrok v mezích zákona", v tom se od dob Jaroslava Haška mnohé nezměnilo.

Máme těsně před volbami, myslíte si, že se těmito volbami něco zlepší, změní k lepšímu?

Určitě se svět mění, naštěstí nemá politika na náš život bezmezný vliv. Spousta dobrých věcí se děje i bez úředníků a je to tak dobře.

Chcete prozradit, komu fandíte či koho budete volit, nebo si to necháte pro sebe? Nebo spíš řeknete, koho volit nebudete?

Volit budu zelené a to proto, že znám konkrétní lidi a jejich myšlenky. Zamlouvá se mi jejich program, který respektuje odlišnost každého z nás a především ekologický plán, který se jiným stranám nevešel do kolonek. Vadí mi špatná kvalita ovzduší, zvlášť u nás na venkově, stejně jako zelení cítím odpovědnost k přírodě.

Když byl před lety legalizován zákon o registrovaném partnerství, tak jste se svým partnerem „podporovali“ Jiřího Paroubka, Vy jste dokonce vystupoval na předvolebních akcích ČSSD. Jak to vidíte dnes?

Cítil jsem to tehdy jako správný krok a je pravda, že Jiří Paroubek, ať si každý říká, co chce, se o prosazení zákona zasadil. Sám jsem se v té akci angažoval, sháněl podpisy kolegů pod petici za prosazení toho ustanovení a bylo by zbabělé ve finále couvnout.

V prezidentské volbě, jak si mnozí všimli, jste „podporovali“ Karla Schwarzenberga. Je Vám líto, že nezvítězil on, ale Miloš Zeman?

Ano, podporoval jsem Karla, lidé zvolili Miloše. Každý je svého štěstí strůjcem.

Naše země je ve stavu, v jakém je, co si myslíte, že tuhle situaci způsobilo?

Nemyslím si, že by Česko bylo v nějak žalostném stavu. Co je špatné, jsou hodnoty, kult peněz a loktařské kariéry místo slušnosti a pokory. Beru to ale jako fázi, často jezdím do světa, na východ i na západ, a kdekterá země si touhle jalovou etapou prošla.

Procestoval jste kus světa, co myslíte, že by ČR pomohlo dostat se zpět na nohy?

Stojíme na nohách, jen se podceňujeme a v některých ohledech si zase myslíme, že jsme pupek světa. Nejsme. Stačí, podle mě, se vyrovnat sami se sebou a se svou minulostí.

Jste umělec, zpěvák, herec, setkáváte se s různými lidmi. Potkal jste někdy politika, který to, co říkal, také tak myslel a co si myslel, také to říkal?

Ano, osobně Václava Havla.

Byl byste pro přímou volbu politiků, když už je přímá volba prezidenta, pro jejich odvolatelnost a trestní odpovědnost?

Ano.

Nepřemýšlel jste někdy o „emigraci“, o tom, že byste šel žít třeba jinam?

Mockrát. Ale ne kvůli politice, nedělejme si iluze, že jinde je to jiné. Odejít mě napadlo kvůli špatným vztahům mezi lidmi anebo kvůli nedýchatelnému vzduchu od listopadu do března.

Co si myslíte, že se od roku 1989 změnilo k lepšímu či co se naopak zhoršilo a čím to je?

Je to přece nesrovnatelné a všechny, kdo o tom pochybují, bych poslal do dřívější Barmy, aby věděli, co je bída, nesvoboda a strach.

Vyrážíte za pár týdnů na své vánoční turné. Vaše kolegyně Lucie Bílá šla do svého turné s tím, že chce lidi potěšit a zlepšit náladu ve státě. Máte také ten pocit, že jako umělec můžete lidem takto pomoct, potěšit je a udělat jim radost?

Umělec je od toho, aby diváky rozzářil, aby je bavil. Lucie mi před časem řekla, že jsem pro lidi jako jejich kamarád, kterému se svěřují a za kterým přijdou, když chtějí utéct před starostmi. Doufám, že právě to ve mně moje publikum našlo.

Váš kamarád a kolega Daniel Hůlka kandiduje do Parlamentu. Myslíte si, že dělá dobře?

Dana znám 15 let a vím, že když se pro něco nadchne, jde za tím. Držím mu palce.

Co byste přál téhle zemi, lidem, nebo co by se podle vás mělo především změnit?

Každý by měl začít sám u sebe. Žít v souladu se sebou a s přírodou. Pak by, možná, neměl na blbosti čas ani pomyšlení.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová