Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidi, bude vánoční troubení jak z Ladových obrázků, ale nechoďte. Karlštejn rozezní tradiční koledy, publikum nevítáno

12.12.2021
Lidi, bude vánoční troubení jak z Ladových obrázků, ale nechoďte. Karlštejn rozezní tradiční koledy, publikum nevítáno

Foto: Se svolením Státní hrad Karlštejn

Popisek: Pohled na Karlštejn z podhradí... Městys Karlštejn má kliku, že má šikovného místostarostu s dobrými nápady - troubení 19. prosince místním krásně a stylově zahájí Vánoce.

Vládní opatření proti covidu zaúřadovalo po celé republice. Byly zrušeny adventní trhy. Některá města a obce myškují a adventní trhy jen přejmenovaly na zimní farmářské trhy a jedou vesele podle původního plánu. Městys Karlštejn na to jde z jiné strany. Zrušil tradiční rozsvěcení stromu a všechny akce, spojené s adventem. Ale přidal jednu starou akci, kterou už jsme pozapomněli. Trubači obejdou městys a přes nátrubky jim budou znít tradiční české koledy. Jen jedno je podivné, ale s ohledem na dnešní dobu logické. Posluchači a diváci nejsou vítáni. Krajské listy.cz se zeptaly přímo organizátorů, jak to tedy bude.

Poslední adventní neděli Karlštejn rozezní trubači ze souboru Třehusk. Starobylá tradice tak znovu ožije v tento nelehký čas a připomene kouzlo Vánoc na několika místech v obci. Trubači zahrají koledy na náměstí u Muzea betlémů, u kostela sv. Palmácia, u kaple v Krupné, u nádraží a na hradbách hradu Karlštejn. Tradiční advent byl vzhledem k epidemické situaci a aktuálním opatřením zrušen, vánoční strom byl rozsvícen bez přítomnosti veřejnosti v neděli 28. listopadu. Trubači pak tento podivný advent zakončí v neděli 19. prosince v podvečerních hodinách, a to bez přítomnosti publika.

Co se bude hrát?

Městys se rozhodl uctít ducha adventu, takže nechá soubor pochodovat ulicemi a vytrubovat nejprovařenější koledy českých Vánoc. O které se bude jednat? „Na ‘běžných‘ adventních či vánočních vystoupeních hrajeme různý vánoční/sváteční repertoár, v Karlštejně budeme troubit ‘klasické‘ vánoční skladby: Štědrej večer nastal, Dej Bůh štěstí tomu domu, Nesem vám noviny, Narodil se Kristus pán, Tichá noc…,“ prozradil Krajským listům.cz za soubor Třehusk jeho kapelník Miloslav Frýdl.

 

U Muzea betlémů už září karlštejnský Vánoční strom. Foto se svolením městys Karlštejn

Nikdo není vítán

A v kolik přesně hodin se toho 19. 12. bude troubit? V tom zatím nikdo nemá jasno. „Konkrétní časový plán jsme ještě nedomlouvali. Dohodnuto je, že půjdeme po setmění, moje představa je, že bychom začali v zhruba 17:00 u kapličky v Krupné a dále pokračovali po trase nádraží - kostel sv. Palmácia - náměstí – hrad,“ zhodnotil Miloslav Frýbl. Krajské listy.cz se ptaly i místního místostarosty Janise Sidovského. Na naši otázku, kolik očekává návštěvníků, pravil, že nikoho. „Pokud jde o diváky, tak nepředpokládáme žádné, jedním z důvodů, proč akci děláme, je zrušení tradičního karlštejnského adventu kvůli vládním opatřením. Tedy není smyslem shromažďovat návštěvníky,“ řekl Krajským listům.cz Sidovský.

Koncert bez diváků

Koncert, kde nechtějí diváky. Takový podivný obraz dnešních časů, které páchnou nemocnicí a v mnoha případech i hřbitovem. Symbol opuštěnosti a distancování. Ale také upřímný a skromný hold adventu a vánočním svátkům, které budou na Karlštejně uctěny v ozvěně se rozléhajícími koledami. Místním stačí pootevřít okno, nebo se navléknout do teplého a vyběhnout před dům, na zahradu, a zaposlouchat se do rozléhajícího se vánočního ducha v podání souboru Třehusk. Vlastně to bude kouzelné, slyšet vznášející se notoricky známé melodie povětřím. A pro přespolní? Nikdo je klackem vyhánět nebude, ale nejsou vítáni. Trubači nemají sklidit potlesk, nemají být obklopeni naslouchající masou. Mají jen zachytit atmosféru Vánoc, která se na nás i přes pandemii řítí ze všech stran.

 

Třehusk je venkovská kapela z kraje kolem dolní Berounky, Brd a Karlštejna, která hraje převážně staropražské a lidové písničky. Název vznikl složením tří slov: TŘEbaňská HUdební SKupina – odráží se v něm skutečnost, že soubor založili muzikanti, kteří byli (s jedinou výjimkou) doma v obci Zadní Třebaň.

Třehusk vystupuje po celé republice i v zahraničí od roku 1985. Hraje na tanečních zábavách, městských i rodinných oslavách, v masopustních průvodech, na festivalech, parnících, v parních vlacích, historických tramvajích, v stylových hospodách i jinde. Ročně zvládá kolem sto dvaceti vystoupení, jeho písničky hrají rozhlasové stanice, vystupoval i v televizi. V jeho podání můžete slyšet skladby Ku Praze uhání vlak, Ručičky, nebojte se, Na Pankráci, Za vodou, Šup sem, šup tam, Po Starých zámeckých schodech, Nebudem se ženiti, Stará nebuď smutná a mnoho dalších.

Třehusk nazkoušel pět autorských kabaretů, které za pět let, kdy s nimi vystupoval, zaznamenaly přes sedm desítek repríz. Nezanedbatelnou část jeho produkce tvoří vlastní repertoár, k nejčastěji hraným autorským skladbám patří My jsme doma na vodě, Račte vstoupit, Ajroplán, Frajere, pocem!, Já chodím k řece či Utopenci.

Třehusk natočil šest samostatných CD: Na tý stráni na Třebání (2003), Ten Letovskej most (2005), Svinařskej zámek (2008), Všeradice, Všeradice (2010), Nikdy mně nezněly ty všeradský zvony (2013) a Když jsem přišel do Všeradic na posvícení (2015). V roce 2003 nahrál tři písničky na společné CD Letokruhy s kapelami Steamboat Stompers, Vlak na Dobříš a Notičky.

Třehusk od roku 2003 každoročně vystupuje v zahraničí. Dosud účinkoval, často opakovaně, v USA, ve Francii, Německu, Rumunsku, Holandsku, Itálii, Srbsku, Chorvatsku i na Slovensku.

 

Na Karlštejně odehraje šestičlenná kapela Třehusk svůj koncert bez diváků pravděpodobně ve čtyřech. A kolik na to městys z pokladny dá? I o to se Krajské listy.cz zajímaly. Podle místostarosty Sidovského to bude symbolických 6500 korun.

Vložil: Kamil Fára