Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brum, brum, brum, o čem se zdá medvědům… Testováno na dětech

06.09.2020
Brum, brum, brum, o čem se zdá medvědům… Testováno na dětech

Foto: mesto-beroun.cz (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Někdejší hrdinové populárního Večerníčku, berounští medvědí bráškové Kuba a Matěj

FOTO / VIDEO Písnička z Večerníčku Václava Chaloupka Méďové byla jednou z prvních, které jsem starší dceři pravidelně zpívala (pravda, nejsem v tomto směru příliš zdatná). Když jsem hledala vhodný výlet pro dcery, jednu osmiměsíční a druhou čerstvě pětiletou, padlo mé oko na medvědárium v Berouně.

Aby to nebylo moc jednoduché, zakoupila jsem na internetu takzvaný výlet s tajenkou a vyrazili jsme. Zaparkovali jsme přímo na Husově náměstí v Berouně, kde začíná trasa výletu a luštění. O víkendu je zde parkování zdarma. Impozantnímu náměstí určitě stojí za to věnovat pozornost i v případě, že pojedete na výlet bez tajenky.

Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba je nepřehlédnutelnou dominantou Husova náměstí. V roce 2000 byly pořízeny do zvonice čtyři nové zvony, Václav, Ludmila, Anežka a Vojtěch, a o čtyři roky později dostal nové varhany od farníků z partnerského holandského města Rijswijk.

Náměstí, plné skvostů

Dominantou je gotický farní kostel Sv. Jakuba s přilehlou barokní budovou děkanství, která patří mezi kulturní památky. Na druhé straně vás určitě zaujme novobarokní budova městské radnice a v Jenštejnském domě, jednom z  nejstarších a architektonicky nejcennějších domů v Berouně, sídlí Muzeum Českého krasu.

 

 

Přímo na náměstí naleznete i turistické informace. Osobně jsem je začala vyhledávat od doby, co sbíráme turistické vizitky. Tu lze koupit i s motivem berounského medvědária. Koneckonců symbol medvěda patří k městu Beroun od nepaměti. Najdeme ho na městském znaku i praporu.

 

Trojčata z Českého Krumlova

Nápad natočit seriál pro Večerníček o medvíďatech vznikl už v polovině osmdesátých let, když Václav Chaloupek pomáhal jako pracovník plzeňské ZOO při natáčení slovenskému kameramanovi Jindro Vlachovi. Až koncem tisíciletí se ale konečně dostal k tomu, aby realizoval svůj sen, a začal shánět medvíďata. Musel si ale počkat, protože se další narodila až počátkem roku 2000, v hradním příkopu na Českém Krumlově.

 

Méďové: Překvapení v polomu:

Medvědice umístila brloh na nevhodném místě, ve skalním výklenku, odcházela od mláďat, takže hrozilo, že medvídci uhynou, a tak jí Václav Chaloupek a ošetřovatel 10. února mláďata odebrali. Byla ještě slepá, vážila od 1,30 do 2 kg a byli to tři kluci – Matěj, Kuba a Vojta. Natáčelo se od 10. března do počátku září, 9. října se pak kluci přestěhovali do nového domova, který pro ně postavil Městský úřad v Berouně.

Co dělat, když kluci spí

Medvědárium se nachází v lesoparku Městská hora a cesta k němu je příjemná, pro malé děti přiměřeně dlouhá a dobře sjízdná i s kočárkem. Aktuálně zde naleznete už jen Kubu s Matějem, kteří letos v lednu oslavili dvacáté narozeniny. Nejmenší Vojta bohužel zemřel před čtyřmi lety. Medvědi mají samozřejmě svoji hlavu a může se stát, že budou zrovna spát, případně využijí některé z míst, kam není tolik vidět. Nutno říci, že takových míst moc není i díky tomu, že střecha medvědária slouží současně jako terasa pro návštěvníky, z níž je výhled do výběhu.

 

O čem se zdá medvědům:

I my jsme nejdřív našli spící kluky, a až poté, co si dcera pohrála na přilehlém hřišti, se dali méďové více do akce. Výběh mají opravdu pěkný a rozlehlý. K dispozici mají bazén a samozřejmě medvědí hračky. Menší děti budou určitě nadšeny z místního hřiště, které je celé ze dřeva a přirozeně ladí s okolím. Naší pětileté se moc líbilo a zajásala i nad zmrzlinou z místního občerstvení.

 

 

Výlet si můžete zpříjemnit návštěvou rozhledny Městská hora, která poskytuje krásný výhled na město Beroun, vrchol Děd s rozhlednou, chráněnou krajinou oblast Křivoklátsko, Český kras a část Brd. Vstupné je symbolických 12 korun za dospělého a 6 korun za dítě.

Vložil: Petra Dundáček Božoňová