Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prastaré slovanské hradiště v Lochovicích zaorali do polí, teď tam jsou lázně pro duševně choré. Český poutník

11.08.2019
Prastaré slovanské hradiště v Lochovicích zaorali do polí, teď tam jsou lázně pro duševně choré. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Tak na toto pole nezaorali jen hraboše, ale i prastaré slovanské hradiště

FOTOGALERIE Nedělní putování středními Čechami nás přivádí do obce Lechovice na okrese Beroun. Zastavíme se u místního zámku, kostela, bývalých lázní a podíváme se k zaniklému hradišti.

První zmínka o Lochovicích pochází z roku 1318, kdy je vlastnil Vilém Zajíc z Valdeka. Lochovice tehdy byly tvořeny tvrzí chráněnou valem a příkopy. Naproti tvrzi stál kostel zasvěcený svatému Stanislavovi. Ten už byste ale v obci hledali marně. Dnes na jeho místě stojí kostel svatého Ondřeje, který byl dokončen v roce 1654.

Vystavěn byl na ruinách bývalého kostela svatého Stanislava, jenž byl údajně zničen švédskými vojsky. Současný kostel je jednolodní obdélná stavba s polygonálním presbytářem, se západní hranolovou věží, při níž je schodišťový přístavek. Zařízení svatyně je převážně rokokové, oltář je ale barokní. Před kostelem můžete obdivovat památnou lípu.

Zámek znovu ožívá

Dominantou obce je zámek z roku 1571, který vznikl přestavbou původní tvrze. Zámek tvoří čtyřkřídlá patrová budova s nádvořím, které z části lemují arkády. Po roce 1945 byl zámek zestátněn. Sloužil pro potřeby zemědělského družstva nebo se zde konaly kulturní a společenské akce. Po roce 1990 byl vrácen dědicovi původních majitelů. Ten o něj ale nejevil zájem a zámek nakonec skončil v dražbě. Několik let chátral, dnes je ve vlastnictví soukromé osoby a postupně probíhá jeho oprava. Pravidelně se v něm také konají kulturní a společenské akce, jako divadelní hry a koncerty, které jsou určeny pro širokou veřejnost.

Lochovice si hýčkají svoji školu

Vedle zámku se nachází opravená budova školy. První zprávy o škole v Lochovicích pocházejí přitom již z roku 1654. Tehdy šlo o dřevěnou jednotřídku stojící poblíž hřbitova. V roce 1776 byla škola zbořena a vyučovalo se v radnici. Tehdy budova radnice stála v místech dnešní školy. Tato škola však v roce 1793 vyhořela a vyučovalo se v mandlovně v přízemí zámku. V roce 1812 byla postavena nová škola, opět dřevěná. Teprve v roce 1847 byla místo dřevěné školy postavena škola nová, zděná, tentokrát už dvoutřídní s bytem učitele. Do této školy chodilo neuvěřitelných 269 dětí. Vyučovalo se nejen ve škole, ale i v různých pronajatých prostorách.

O výstavbě současné školy se rozhodlo v roce 1902. Vystavěna byla podle plánů vídeňského architekta stavitelem Václavem Sedláčkem. Slavnostní otevření se konalo 1. září 1903. V roce 1920 byla otevřena i škola měšťanská.

Oblíbené lázně

Přestože Lochovice nejsou lázeňským střediskem, jedny lázně zde stojí. A nejde o lázně ledasjaké, v minulosti byly hodně využívané domácími i zahraničními hosty. Bývalé lázně dnes spadají pod Jedličkův léčebný ústav v Praze a léčí se zde část jeho klientů. Ale zpět k historii.

Zdejší pramen se síranovou kyselkou lákal do Lochovic hodně lidí, proto se majitelé Lochovic rozhodli v polovině 19. století vybudovat na tomto místě dům s vanovými lázněmi, vilu, restauraci s letním parketem a hospodářské budovy. K areálu byla zřízena nová cesta s alejí lip a jeřábů. V okolí byl založen velký park, kde byly vysázeny i různé cizokrajné stromy, okrasné keře, dále byly vybudovány pískované cesty pro jízdu kočárem i pro jízdu na koních. Celý výletní a lázeňský areál doplnil vodotrysk, řada altánů a okrasných bazénků. V té době byl o lázně poměrně značný zájem. Lázně měli v oblibě např. Ema Destinová a F. X. Šalda.

Lázně kupuje Jedličkův ústav

Za držení panství rytířem Černým byly lázně odprodány a několikrát změnily majitele. V roce 1846 koupil lázně místní lékař MUDr. Adolf Jedlička a v roce 1870 je zdědil jeho syn JUDr. Adolf Jedlička, pražský advokát. Ten nechal všechny budovy přestavět a areál doplnil hospodářskými budovami a rozšířil park. V roce 1938 zakoupil lázně v dražbě pražský Jedličkův ústav. Na koupi přispěl i nemalý finanční dar F. X. Šaldy. Z vděčnosti je ve věži uchováván jeho pokoj a v parku jeho busta. V objektu lázní bylo provedeno mnoho úprav a následně se sem stěhuje část Jedličkova ústavu, která areál využívá až do současnosti.

Zaniklé Hradiště

Předtím, než Lochovice úplně opustíme, zastavíme se položit kytici na místním hřbitově, kde je k věčnému odpočinku uložen básník Václav Hrabě. A pak už se vydáváme k poslednímu dnešnímu cíli, kterým je bývalé hradiště Lochovice. Keramika nalezená při povrchových sběrech dokládá osídlení místa v mladší době kamenné a od mladší doby bronzové do počátku období halštatské kultury, kdy mohla být alespoň část ostrožny již opevněná. Slovanské hradiště vzniklo snad již v desátém století, ale bezpečně doloženo je až v průběhu století jedenáctého a dvanáctého. Ze stejného období pochází několik sídlišť a pohřebišť v blízkém okolí. Hradiště pravděpodobně chránilo obchodní cesty ze středních do jižních a západních Čech.

Dnes už na místě ale téměř žádné stopy po historickém hradišti nenajdete. Vnější a střední val jsou zcela rozorány a jediným pozůstatkem je výrazná terénní vlna, která zbyla po vnitřním valu oddělujícím hlavní část hradiště. Ale i ta je jen stěží k rozpoznání.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace