Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vápencový lom, hornický vláček a horolezecké skály. Vítejte v Solvayových lomech! Český poutník

09.09.2018
Vápencový lom, hornický vláček a horolezecké skály. Vítejte v Solvayových lomech! Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Skanzen Solvoyových lomů

FOTOGALERIE Na dnešní výlet se vydáme z obce Bubovice v okrese Beroun. Našim cílem je dva kilometry vzdálený bývalý vápencový lom, kde dnes funguje unikátní skanzen Solvayovy lomy. Tak Zdař Bůh!

K lomu nás přivede modrá značka a posledních několik desítek metrů ujdeme po klidné silnici. Z centra Bubovic trvá cesta přibližně půl hodiny a terén není nijak náročný, zvládnout se tedy dá i s malými dětmi a kočárky.

Velká dřina, malá odměna

Po vstupu do areálu je pro zvídavé návštěvníky připravena exkurze do historie vápencového lomu. Od členů spolku Barbora, který skanzen provozuje, se dozvídáme, kdy lom vznikl a jak se v něm pracovalo. No, řeknu vám, že to byla nejspíš dřina dnešnímu člověku nepředstavitelná, za kterou byla vyplácena mzda neveliká.

Výroba sody Solvayovou metodou

„Lom byl založen, aby zásoboval vápencem továrnu v Neštěmicích u Ústí nad Labem, která se zabývala výrobou sody takzvanou Solvayovou metodou. Od toho je odvozen i nejčastěji užívaný název lomu a název dnešního skanzenu. Vlastníkem a provozovatelem lomu byl stejně jako u neštěmické továrny Rakouský spolek pro chemickou a metalurgickou výrobu a výrobu amoniakální sody systém Solvay. Koncesi pro vybudování lomu se podařilo získat v roce 1916 a ještě na přelomu let 1916 a 1917 proběhlo zadání zakázek na stavbu objektů potřebných pro lom, neboť před zahájením těžby bylo třeba postavit v lomu kancelář, zázemí pro zaměstnance, sklady a strojovnu pro motor k pohonu kompresoru,“ vypráví náš průvodce.

Dobová důlní technika

Samotná těžba začala v roce 1918 a trvala až do roku 1963. Samozřejmě se mezitím událo v lomu spoustu historických věcí, ale o těch se nejvíc dozvíte, když se do Solvayových lomů osobně vypravíte. V hlavní budově muzea na vás čekají celkem čtyři expozice věnující se následujícím tématům: Těžba a doprava vápence v Českém krasu, Geologie a speleologie, Nákladní lanové dráhy a Dobová strojní dílna. Navštívit můžete také podzemní štolu. Pěší prohlídka podzemí nabízí pohled na dobovou důlní techniku v jejím přirozeném prostředí.

Úzkorozchodný vláček

Na nás už ale nyní čeká hlavní lákadlo skanzenu, projížďka hornickým úzkorozchodným vláčkem po 1,8 kilometru dlouhé vyhlídkově naučné trati. Při přibližně dvacetiminutové jízdě se můžete kochat výhledy na skalní masiv v bývalém lomu, který má dvě stěny vysoké až 30 metrů a od roku 2014 patří mezi hlavní horolezecké lokality Českého krasu.

Pojedete také kolem venkovní geologické expozice hornin Českého krasu. Po vystoupení z vláčku se můžete projít po naučné stezce a podívat se na všech 17 exponátů neživé přírody a dvě naučné tabule, které vám osvětlí geologický a paleontologický vývoj této oblasti.

Vyhlídka

Pokud budete mít po návštěvě skanzenu a Solvayových lomů ještě chvíli času, můžete si po červené turistické značce dojít na kouzelnou, ale pozor, také trochu nebezpečnou, vyhlídku na Svatý Jan pod Skalou. Případně pokračovat dále přímo do tohoto historického sídla, ale o něm jsme již v této rubrice psali, proto naše putování končíme na vyhlídce. Šťastný vstup do nového školního roku a Zdař Bůh, přátelé poutníci!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Střdočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace