Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemocnice Hořovice otevřela nový pavilon pro chronicky nemocné děti

02.06.2018
Nemocnice Hořovice otevřela nový pavilon pro chronicky nemocné děti

Autor: Archiv Nemocnice Hořovice

Popisek: Nemocnice Hořovice

Nemocnice Hořovice se stala v roce 2014 prvním zdravotnickým zařízením v České republice, kde bylo otevřeno specializované oddělení pro chronicky nemocné dětské pacienty (Oddělení následné intenzivní péče – dále jen NIP). Dosavadních 6 lůžek zdaleka nestačilo pokrýt poptávku po tomto typu specializované péče, vedení hořovické nemocnice se proto rozhodlo rozšířit kapacitu oddělení NIP na 13 lůžek. Zcela nový pavilon, který k tomuto účelu vznikl, byl vytvořen na základě doporučení odborníků, ale také podle konkrétních požadavků a zkušeností hořovických lékařů a sester, které za 4 roky fungování oddělení NIP nasbírali. Nová lůžka se začnou obsazovat v průběhu června.

Oddělení následné intenzivní péče pro děti je specializované pracoviště, určené pro chronickou resuscitační a intenzivní péči o chronicky nemocné děti.  „Poskytovaná péče je svým charakterem (přístroje, postupy, materiální i personální zabezpečení provozu) shodná s oddělením ARO, pacientův stav je však již stabilizovaný (ale stále velmi vážný až život ohrožující) a rozhodně chronický. Nikde jinde se našemu typu pacientů nevěnuje soustředěná péče tak, jako na našem oddělení,“ vysvětluje primář oddělení NIP, MUDr. Daniel Blažek.

Malí pacienti potřebují stálou podporu životních funkcí

Oddělení je určené pro pacienty s různými typy diagnóz, které spojuje to, že jsou velmi těžce, někdy i nevyléčitelně nemocní. Doba pobytu malých pacientů na oddělení se pohybuje od několika měsíců až po roky. Jejich onemocnění ovlivňuje základní životní funkce a vyžadují tedy jejich víceméně stálou podporu, prostřednictvím nejmodernější techniky, kterou je oddělení vybaveno. Náklady na vybudování nového pavilonu přesáhly 76 milionů Kč.

Není to však jen technické vybavení, které je pro fungování špičkového pracoviště klíčové. „Chronická resuscitační a intenzivní péče o dětské pacienty je vysoce specializovaná a klade vysoké požadavky na teoretické znalosti i praktické zkušenosti personálu. Pod vedením vrchní sestry, paní Mgr. Pavlíny Hesounové, se daří vytvořit tým kvalifikovaných sester a zabezpečit komplexní přípravu celého oddělení tak, abychom mohli naplnit všechny výzvy, které před nás otevření nového náročného oddělení staví,“ říká primář Blažek a pokračuje: „Všichni, kdo s pacienty tohoto typu budou pracovat, musí být také mimořádně psychicky odolní, protože v mnoha případech bude cílem ne pacienta uzdravit, ale co nejvíce mu zkvalitnit stávající život a usnadnit nevyhnutelný odchod z tohoto světa a zároveň pomoci nést drtivé břímě těžce nemocného dítěte ostatním členům rodiny.“

Oddělení pro chronicky nemocné dětské pacienty v Nemocnici Hořovice

Pokroky v medicíně zvyšují úspěšnost léčby

Příběhy pacientů z oddělení NIP mají různá vyústění – někteří odcházejí na jiné oddělení, kde již nepotřebují trvalou podporu základních životních funkcí, nebo dokonce do domácího prostředí. Část jich happyendem bohužel neskončí, ale díky pokrokům současné medicíny je stále více dětí, pro které může být pobyt na oddělení NIP „jen“ delší zastávkou na cestě k alespoň částečnému uzdravení. „V současnosti jde například o čtyřletého chlapce, který byl od malička připojen na dýchací přístroj. Po přeložení na naše oddělení (v necelém roce věku) se začal zotavovat a diagnózu jsme upřesnili na mimořádně vzácné onemocnění, které se vyskytuje jen v několika desítkách případů na světě.  Moebiuv syndrom je onemocnění, postihující některé hlavové nervy. Stav pacienta se postupně díky dokonalé ošetřovatelské péči stabilizoval a zlepšoval. Nyní již vydrží být i řadu hodin odpojen od ventilačního přístroje a podle posledních vědeckých poznatků se zdá, že jeho stav má chirurgické řešení. To znamená, že cca v 6-7 letech by po neurochirurgickém zákroku mohl mít šanci být zcela odpojen od přístrojů a odejít natrvalo do domácí péče,“ uvádí jeden z takových případů primář Blažek.

Když lékařská věda už pomoci nemůže…

Pokud je diagnóza malého pacienta nepříznivá, nezbytnou součástí dlouhodobé intenzivní péče je péče paliativní. „Péče o nevyléčitelně nemocné děti je specifická tím, že nemůžeme nabídnout léčbu, která by vedla k úzdravě. Neznamená to však, že nemůžeme nabídnout nic. To, co můžeme nabídnout je péče paliativní. Je to péče, která je zaměřena nejen na fyzické, ale i na psychické a spirituální potřeby nemocného dětského pacienta a jeho rodin,“ vysvětluje MUDr. Mahulena Mojžíšová, primářka Dětského oddělení Nemocnice Hořovice, která je zároveň předsedkyní Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP a dlouhodobě se tématu paliativní péče u dětí věnuje.

„Na rozdíl od dospělé populace se u dětí velmi často setkáváme s nenádorovými onemocněními, kde taková péče může trvat řadu měsíců, ale i let. I to je další specifikum dětské paliativní péče. S tím souvisí i časté otázky rodičů a dalších pečujících. Jak dlouho takové onemocnění může trvat? Jak zvládneme samotný závěr života? Můžeme opravdu zůstat doma? Kdo nám pomůže? Jak máme mluvit s dítětem a jeho sourozenci? I komunikace o takových otázkách patří do práce odborníků, kteří se dětskou paliativní péčí zabývají.“

Téma závažných, život limitujících onemocnění a umírání v dětském věku je v naší společnosti z mnoha důvodů do jisté míry stále tabuizované. „Setkáváme se s tím nejen u laické veřejnosti, ale bohužel i u veřejnosti odborné. I když v posledních několika letech se situace přece jen zlepšila, stále ještě máme co dohánět,“ domnívá se paní primářka.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace