Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kontroverzní televizní moderátor se dočkal ocenění. Dokonce zlatého. Porazí i Menšíka?

24.01.2018
Kontroverzní televizní moderátor se dočkal ocenění. Dokonce zlatého. Porazí i Menšíka?

Autor: Trilobit

Popisek: Ceny Trilobit se předávaly tradičně v Berouně. Na snímku moderátor Martin Myšička předává anticenu Zlatý citrón pro Jaromíra Soukupa, který se osobně překvapivě nedostavil

FOTO Český filmový a televizní svaz Fites minulý týden rozdával výroční ceny Trilobit. Také o nich, podobně jako o cenách v oblasti klasické hudby Classic Prague Awards, média informovala minimálně. A je to škoda. Upozorňují totiž na mimořádné počiny, které stojí za pozornost a dokonce i na ty nejhorší.

Minimálně dva snímky by si náročnější diváci neměli nechat ujít. Porota se shodla, že nejlepším filmem loňského roku se stal dokumentární snímek Mečiar, který vznikl v česko-slovenské koprodukci ve společnosti HBO. Je zajímavé, že jej natočila režisérka Tereza Nvotová, která byla v době, kdy na Slovensku vládl Vladimír Mečiar, ještě malá holka. Společně se svými kamarády si prý hráli i na Mečiara, protože byl tehdy všude.  

Stále stejná story

A právě mladé generaci připomíná tento zajímavý  portrét kdysi trojnásobného slovenského premiéra  dobu, kterou si již mnozí nepamatují. Jejich rodičům se Mečiar vesměs líbil, a tak ho houfně volili s přesvědčením,  že v zemi udělá pořádek, dokud  postupně neprocitli. Patřila k nim i matka Terezy Nvotové, známá herečka Anna Šišková. Trvalo poměrně dlouho, než Slováci pochopili, že Mečiar není žádný národní spasitel, ale bezskrupulózní muž, který se neštítí ničeho a k moci jej vynesl jeho demagogický populismus. Na některé oponenty shromažďoval ve svém  trezoru kompromitující materiály, v jeho éře na Slovensku působily desítky skupin organizovaného zločinu, z nichž některé měly propojení na nejvyšší politické kruhy.  Pokud byli někteří pachatelé dopadeni a  odsouzeni, Mečiar je nakonec amnestoval.  „Mám pocit, že podobná story se odehrává  všude možně na světě,“ říká režisérka.  Česko bohužel patří k těm zemím, kde jednu takovou story právě zažíváme. Historie se zkrátka stále opakuje a lidé jsou nepoučitelní.

 

Režisérka vítězného dokumentu Tereza Nvotová

Bába z ledu

I když je dokument o Mečiarovi mimořádně zajímavý, je poněkud překvapivé, že porazil snímek  Bába z ledu Bohdana Slámy, tím spíše, že již získal patnáct nominací na Českého lva. Trilobity si alespoň odnesli jeho hlavní protagonisté Zuzana Kronerová a Pavel Nový za to, že bez velkých gest, ale o to pravdivěji vytvořili stárnoucí pár, který velmi originálním způsobem bojuje s vlastní rodinou. Porota ocenila i to, jak náročná byla jejich příprava, oba herci se museli podrobit dlouhému otužileckému tréninku a samotní, bez dublérů, věrohodně zahráli scény, v nichž se noří do ledové Vltavy.

 

Bodovala i Slámova Bába z ledu

Zcela zvláštní cena

Zcela zvláštní cenu Zlatý citrón obdržel  generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup za neuvěřitelné moderování diskusních pořadů této stanice, které jsou dle rozhodnutí porotců bizarním koktejlem diletantství a účelového politického aktivismu. 

A právě tato anticena vyvolala mezi diváky slavnostního ceremoniálu nejzajímavější reakce. Třeba Jindra se diví, co proti Soukupovi všichni mají a zdůvodňuje to následovně: „Vždyť právě on pozvedl televizní zábavu ze dna a nabídl to, co dnešním televizím chybí - politickou satiru s reálnými politiky a moderátorem, co ze sebe dělá blba. Rovněž na dvé stanici nabídl vztahové a soudní komedie, kde předvedl inkluzi i v herectví, a na Barrandovský Silvestr, respektive na  slavnou scénu s Titanikem, se bude vzpomínat déle než na mistra všech Silvestrů in memoriam Vladimíra Menšíka.“

 

I když je Soukup vysmíván podobně jako kdysi ředitel TV Nova Vladimír Železný nebo moderátoři Jan Tuna a Láďa Hruška, nepochybně má jeho svérázné vystupování  pozitivní dopad na sledovanost TV Barrandov. Na jeho nástěnky a názorné obrázky se totiž nedá nekoukat.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace