Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kontroverzní televizní moderátor se dočkal ocenění. Dokonce zlatého. Porazí i Menšíka?

24.01.2018
Kontroverzní televizní moderátor se dočkal ocenění. Dokonce zlatého. Porazí i Menšíka?

Foto: Trilobit

Popisek: Ceny Trilobit se předávaly tradičně v Berouně. Na snímku moderátor Martin Myšička předává anticenu Zlatý citrón pro Jaromíra Soukupa, který se osobně překvapivě nedostavil

FOTO Český filmový a televizní svaz Fites minulý týden rozdával výroční ceny Trilobit. Také o nich, podobně jako o cenách v oblasti klasické hudby Classic Prague Awards, média informovala minimálně. A je to škoda. Upozorňují totiž na mimořádné počiny, které stojí za pozornost a dokonce i na ty nejhorší.

Minimálně dva snímky by si náročnější diváci neměli nechat ujít. Porota se shodla, že nejlepším filmem loňského roku se stal dokumentární snímek Mečiar, který vznikl v česko-slovenské koprodukci ve společnosti HBO. Je zajímavé, že jej natočila režisérka Tereza Nvotová, která byla v době, kdy na Slovensku vládl Vladimír Mečiar, ještě malá holka. Společně se svými kamarády si prý hráli i na Mečiara, protože byl tehdy všude.  

Stále stejná story

A právě mladé generaci připomíná tento zajímavý  portrét kdysi trojnásobného slovenského premiéra  dobu, kterou si již mnozí nepamatují. Jejich rodičům se Mečiar vesměs líbil, a tak ho houfně volili s přesvědčením,  že v zemi udělá pořádek, dokud  postupně neprocitli. Patřila k nim i matka Terezy Nvotové, známá herečka Anna Šišková. Trvalo poměrně dlouho, než Slováci pochopili, že Mečiar není žádný národní spasitel, ale bezskrupulózní muž, který se neštítí ničeho a k moci jej vynesl jeho demagogický populismus. Na některé oponenty shromažďoval ve svém  trezoru kompromitující materiály, v jeho éře na Slovensku působily desítky skupin organizovaného zločinu, z nichž některé měly propojení na nejvyšší politické kruhy.  Pokud byli někteří pachatelé dopadeni a  odsouzeni, Mečiar je nakonec amnestoval.  „Mám pocit, že podobná story se odehrává  všude možně na světě,“ říká režisérka.  Česko bohužel patří k těm zemím, kde jednu takovou story právě zažíváme. Historie se zkrátka stále opakuje a lidé jsou nepoučitelní.

 

Režisérka vítězného dokumentu Tereza Nvotová

Bába z ledu

I když je dokument o Mečiarovi mimořádně zajímavý, je poněkud překvapivé, že porazil snímek  Bába z ledu Bohdana Slámy, tím spíše, že již získal patnáct nominací na Českého lva. Trilobity si alespoň odnesli jeho hlavní protagonisté Zuzana Kronerová a Pavel Nový za to, že bez velkých gest, ale o to pravdivěji vytvořili stárnoucí pár, který velmi originálním způsobem bojuje s vlastní rodinou. Porota ocenila i to, jak náročná byla jejich příprava, oba herci se museli podrobit dlouhému otužileckému tréninku a samotní, bez dublérů, věrohodně zahráli scény, v nichž se noří do ledové Vltavy.

 

Bodovala i Slámova Bába z ledu

Zcela zvláštní cena

Zcela zvláštní cenu Zlatý citrón obdržel  generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup za neuvěřitelné moderování diskusních pořadů této stanice, které jsou dle rozhodnutí porotců bizarním koktejlem diletantství a účelového politického aktivismu. 

A právě tato anticena vyvolala mezi diváky slavnostního ceremoniálu nejzajímavější reakce. Třeba Jindra se diví, co proti Soukupovi všichni mají a zdůvodňuje to následovně: „Vždyť právě on pozvedl televizní zábavu ze dna a nabídl to, co dnešním televizím chybí - politickou satiru s reálnými politiky a moderátorem, co ze sebe dělá blba. Rovněž na dvé stanici nabídl vztahové a soudní komedie, kde předvedl inkluzi i v herectví, a na Barrandovský Silvestr, respektive na  slavnou scénu s Titanikem, se bude vzpomínat déle než na mistra všech Silvestrů in memoriam Vladimíra Menšíka.“

 

I když je Soukup vysmíván podobně jako kdysi ředitel TV Nova Vladimír Železný nebo moderátoři Jan Tuna a Láďa Hruška, nepochybně má jeho svérázné vystupování  pozitivní dopad na sledovanost TV Barrandov. Na jeho nástěnky a názorné obrázky se totiž nedá nekoukat.

Vložil: Adéla Hofmanová