Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Mládek nesmí do Ruska. A moc ho to mrzí, je prý rusofil. Ale pozor, ne sovětčík. Také prozradil, z koho si vlastně dělá srandu v Pražské mešitě a co se stalo z Jožina

27.02.2016
Mládek nesmí do Ruska. A moc ho to mrzí, je prý rusofil. Ale pozor, ne sovětčík. Také prozradil,  z koho si vlastně dělá srandu v Pražské mešitě a co se stalo z Jožina

Autor: Facebook

Popisek: Ivan Mládek je hrdý obyvatel Dobřichovic u Prahy

Skvělý textař a muzikant nás se svým Banjo Bandem už baví padesát let. Už to vypadalo, že se po svých sedmdesátinách stáhne do ústraní a bude konečně odpočívat, ale opak je pravdou. Prožívá neuvěřitelný comeback, zdaleka nejen u nás. Paradoxně, především díky starým hitům, nové písničky už celá léta totiž nepíše. Platí to například o Jožinovi z bažin, do něhož se doslova zbláznili Poláci i Rusové. Nebo o Pražské mešitě.

Nyní zpěváka zaměstnává hlavně slavnostní galaprogram k 50. výročí kapely Banjo Band, který se bude konat v dubnu v pražském divadle Broadway. Už nyní je beznadějně vyprodán.   „Pozvali jsme všechny živý, který s námi hráli, aby si přišli zahostovat,“ prozradil tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál. Mezi hosty tak nebudou chybět, samozřejmě kromě současných členů, například  Géza Gerendáš, Václav Dědina,  Svatobor Macák nebo Ivan Pitkin. 

Proč nesmí do Ruska?

V rozhovoru došla řeč také na jeho vztah k ruské hudbě, která ho inspirovala k celému CD, na němž zpívá ruské hity v „country and western“ hávu.  „Ty ruský písničky měly většinou krásný melodie, byly to původně lidovky z carského Ruska, které jen bolševici přetextovali. Mně se vždycky ty písničky melodicky líbily,“ přiznává. A rád také hraje na balalajku.  „Já jsem nikdy necítil žádnou zášť proti Rusům,  naopak vždycky jsem byl trochu rusofil přes knížky, melodie a malování a vždycky jsem měl jejich věci hodně rád, komunisté mě v tom více méně neovlivnili.“  Má přitom  ale na mysli pravé Rusy, ne tak zvané „sovětčíky“. Moc mu vadí, že nyní nesmí do Ruska. A je v tom prý úplně nevinně. Poté, co se stal Jožin z bažin hitem v Polsku, totéž nastalo i v Rusku. Všichni Rusové to znali a podobně jako v Polsku Rusové udělali z Jožina parodii na Putina, která se zpívá na protiputinovských mítincích. „Takže tam nesmíme. Je to paradoxní, já milovník ruských písní nesmím do Ruska,“ postěžoval si pobaveně Mládek.

Kauza ´mešita´

Mládek se přitom vždy snažil vyhýbat politice, nic neřešit a lidi především bavit. Jen občas prý do jeho tvorby z politiky něco problesklo.  A příliš ho proto ani netěší, že se nyní vysílá jeho písnička Pražská mešita, kterou napsal již před  šestnácti lety. „Mě to moc netěší, že se teď  vysílá, protože měla úplně jiný poslání, byla to zábavná písnička ke klipu, který se odehrával v poušti. Spíš si tam dělám srandu z Čechů, že se bojí islámu. Dokonce, když  jsem v nějakém rozhovoru  řekl, že nemám nic proti uprchlíkům, že jsme si to částečně zavinili sami jako členové Evropské unie, dostal jsem výhrůžný telefonát. Mrzí mě, když se nějaká písnička vytáhne v době, kdy může mít úplně jiný smysl,“ uvedl Mládek. 

Další  vzkříšený superhit

Jenže posluchači si myslí něco úplně jiného. Zatímco v době svého vzniku prošla Pražská mešita téměř bez povšimnutí, nyní je dalším Mládkovým vzkříšený superhitem, který má na Youtube již téměř půl milionu zhlédnutí.  A nelze se divit, když se v trefném a vtipném refrénu Mládek zpívá: „Hele, Čecha ješitu, nechce v Praze mešitu. Na Boha si potrpí, Alláha tu nestrpí, z Mohameda - proroka chyt´ by asi amoka, myslím, že by z islámu, huba asi zkysla mu." Jen si ji každý vykládá po svém. Ostatně, to platí i o Jožinovi z bažin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace