Dlužíme jim to a pokud zapomeneme, budeme osudem předurčeni k tomu, abychom zažili to samé, říká o obětech nejen heydrichiády Jaroslav Čvančara
21.04.2015
Foto: Archiv
Popisek: Badatel Jaroslav Čvančara
S blížícím se 70. výročím porážky Německa ve 2. světové válce přichází smršť oslav tohoto slavného data. Jednu z prvních zažije už v sobotu Křivsoudov na Benešovsku, kde se pod patronací Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET) uskuteční už II. ročník Dne české historie. Zatímco předchozí ročník byl věnován kulatému 100. výročí vzniku Velké války (1. světové války), tentokrát si organizátoři vybrali právě konec následujícího, ještě ničivějšího globálního konfliktu.
Místo nebylo vybráno náhodně, protože na území středních a jižních Čech, kolem Milína a Blatné, probíhali až do 12. května 1945 vůbec poslední boje s poraženou německou armádou a jednotkami SS v Evropě v rámci 2. světové války.
Diváci a návštěvníci se mezi 10 až 19 hodinou mohou těšit mimo jiné na „spanilou“ jízdu historických vozidel americké armády z období 2. světové války a další statické ukázky techniky a dobové vojenské výzbroje a výstroje. Včetně „buřtkanónů,“, jak vojáci říkají polním kuchyním. Zároveň zde bude k vidění slavnostní představení výstavy známého badatele, publicisty a hudebníka Jaroslava Čvančary pod názvem: Voláme všechny Čechy, ve které se objeví řada unikátních a dosud nezveřejněných dokumentů, mapujících poslední dny války na území Československa. Křtěna bude také kniha historika Libora Pařízka o dosud tajemstvím stále částečně zahalené misi americké armády do východočeských Lázní Velichovky jen pár hodin před kapitulací německých vojsk v Československu.
Proč to děláme? Aby Češi nezapomněli
V průběhu akce bude zde také odhalena nová pamětní deska zdejší rodačky, sokolky a odbojářky Boženy Vicherkové, kterou Němci za její pomoc výsadkářům skupiny Silver A a odbojářům z legendární skupiny Tři králové popravili 24. října 1942 v 09,06 hodin v odstřelovacím koutě likvidačního rakouského koncentračního tábora stupně Mauthausen. „Po čtyřicetileté statečné ženě zůstaly dva nezletilí sirotci,“ vysvětlil redakci Krajskýchlistů.cz Čvančara důvody, které vedly ANLET k instalaci pamětní desky. „Na její oběť, stejně jako oběti dalších statisíců Čechů, nesmíme zapomenout, i když se o to dnes mnoho lidí snaží,“ řekl Čvančara s odkazem na nedávné českou justicí schválené založení tzv. Sudetoněmeckého krajanského spolku pro Čechy, Moravu a Slezsko v Praze. (Paradoxně jeho zakladatel, policií stíhaný Jan Šinágl ze středočeského Žebráku, jakékoliv popravy Čechů během a po heydrichiádě odmítá s tím, že se jedná o českou propagandu- pozn. red.) „Nejenom, že jim to dlužíme, ale pokud zapomeneme, budeme osudem předurčeni k tomu, abychom zažili to samé,“ dodal Čvančara.
Pro každého něco
Na své si ale v sobotu v Křivsoudově přijdou i ti nejmenší, takže návštěvníci s sebou mohou klidně vzít i své děti. Pro ně pořadatelé a organizátoři připravili pásmo dětských soutěží, atrakcí a promítání filmů v místní sokolovně, připravených místními dobrovolnými hasiči a fotbalovým klubem. Program zpestří také paintballová střelnice. Akci zakončí večerní koncert známé skupiny Taxmeni s hostem Martinem Maxou pod názvem Pocta padlým. Na vše je vstup zdarma.
Sběratelé turistických známek jistě uvítají, že ten den bude v Křivsoudově možnost zakoupení speciální, jen pro tuto příležitost vydané známky.
Petr Blahuš
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová