Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dlužíme jim to a pokud zapomeneme, budeme osudem předurčeni k tomu, abychom zažili to samé, říká o obětech nejen heydrichiády Jaroslav Čvančara

21.04.2015
Dlužíme jim to a pokud zapomeneme, budeme osudem předurčeni k tomu, abychom zažili to samé, říká o obětech nejen heydrichiády Jaroslav Čvančara

Foto: Archiv

Popisek: Badatel Jaroslav Čvančara

S blížícím se 70. výročím porážky Německa ve 2. světové válce přichází smršť oslav tohoto slavného data. Jednu z prvních zažije už v sobotu Křivsoudov na Benešovsku, kde se pod patronací Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET) uskuteční už II. ročník Dne české historie. Zatímco předchozí ročník byl věnován kulatému 100. výročí vzniku Velké války (1. světové války), tentokrát si organizátoři vybrali právě konec následujícího, ještě ničivějšího globálního konfliktu.

Místo nebylo vybráno náhodně, protože na území středních a jižních Čech, kolem Milína a Blatné, probíhali až do 12. května 1945 vůbec poslední boje s poraženou německou armádou a jednotkami SS v Evropě v rámci 2. světové války.

Diváci a návštěvníci se mezi 10 až 19 hodinou mohou těšit mimo jiné na „spanilou“ jízdu historických vozidel americké armády z období 2. světové války a další statické ukázky techniky a dobové vojenské výzbroje a výstroje. Včetně „buřtkanónů,“, jak vojáci říkají polním kuchyním. Zároveň zde bude k vidění slavnostní představení výstavy známého badatele, publicisty a hudebníka Jaroslava Čvančary pod názvem: Voláme všechny Čechy, ve které se objeví řada unikátních a dosud nezveřejněných  dokumentů, mapujících poslední dny války na území Československa. Křtěna bude také kniha historika Libora Pařízka o dosud tajemstvím stále částečně zahalené misi americké armády do východočeských Lázní Velichovky jen pár hodin před kapitulací německých vojsk v Československu.

Proč to děláme? Aby Češi nezapomněli

V průběhu akce bude zde také odhalena nová pamětní deska zdejší rodačky, sokolky a odbojářky Boženy Vicherkové, kterou Němci za její pomoc výsadkářům skupiny Silver A a odbojářům z legendární skupiny Tři králové popravili 24. října 1942 v 09,06 hodin v odstřelovacím koutě likvidačního rakouského koncentračního tábora stupně Mauthausen. „Po čtyřicetileté statečné ženě zůstaly dva nezletilí sirotci,“ vysvětlil redakci Krajskýchlistů.cz Čvančara důvody, které vedly ANLET k instalaci pamětní desky. „Na její oběť, stejně jako oběti dalších statisíců Čechů, nesmíme zapomenout, i když se o to dnes mnoho lidí snaží,“ řekl Čvančara s odkazem na nedávné českou justicí schválené založení tzv. Sudetoněmeckého krajanského spolku pro Čechy, Moravu a Slezsko v Praze. (Paradoxně jeho zakladatel, policií stíhaný Jan Šinágl ze středočeského Žebráku, jakékoliv popravy Čechů během a po heydrichiádě odmítá s tím, že se jedná o českou propagandu- pozn. red.) „Nejenom, že jim to dlužíme, ale pokud zapomeneme, budeme osudem předurčeni k tomu, abychom zažili to samé,“ dodal Čvančara.

Pro každého něco

Na své si ale v sobotu v Křivsoudově přijdou i ti nejmenší, takže návštěvníci s sebou mohou klidně vzít i své děti. Pro ně pořadatelé a organizátoři připravili pásmo dětských soutěží, atrakcí a promítání filmů v místní sokolovně, připravených místními dobrovolnými hasiči a fotbalovým klubem. Program zpestří také paintballová střelnice. Akci zakončí večerní koncert známé skupiny Taxmeni s hostem Martinem Maxou pod názvem Pocta padlým. Na vše je vstup zdarma.

Sběratelé turistických známek jistě uvítají, že ten den bude v Křivsoudově možnost zakoupení speciální, jen pro tuto příležitost vydané známky.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová