Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krásný princ, kterého milovaly všechny holky, elegantně zestárl. Koho miloval a miluje on? Tajnosti slavných

04.04.2015
Krásný princ, kterého milovaly všechny holky, elegantně zestárl. Koho miloval a miluje on? Tajnosti slavných

Foto: FTV Prima

Popisek: Při natáčení první pohádky potkal Jan Čenský princeznu, do které se zamiloval. Z tohodle mráčku však pro něj nikdy nezapršelo.

Jeden z nejslavnějších českých princů mohl mít každou, na kterou jenom pohlédl. Přesto patří herec Jan Čenský v showbyznysu k nejvěrnějším a nejkultivovanějším gentlemanům. Komu patří jeho srdce a v které pohádce svou vyvolanou potkal?

Na rozdíl od kolegů byl nejen pohledný, ale navíc vysoký, což zpravidla dostává holky do kolen. Měří totiž 189 centimetrů, což pro řadu kamerových záběrů představuje problém. A k tomu ještě na startu kariéry významně přispíval pohádkovým repertoárem. Do jedné ze svých nejčastějších partnerek byl také po uši zamilovaný, nikdy jim však osud nedopřál společnou cestu. Zkrátka se vždycky něco někde zhatilo.

Vždycky se o fous minuli

I když byli stejný školní ročník, nestudovali společně a poprvé se setkali až v roce 1980 před kamerou režiséra Jiřího Adamce v populární hudební pohádce Princové jsou na draka. Hit z ní udělaly především písničky populární dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, mimo jiné Dělání, dělání…, Statistika nuda je či Hlupáku, najdu tě, které si prozpěvují děti dodnes. Čenský si v ní sice nezahrál prince, ale tradičního českého pohádkového hrdinu Honzu, navíc navlečeného do džín. Našel v ní však svou princeznu. Jenže…

S Ivanou Andrlovou ve své první pohádce Princové jsou na draka

S Ivanou Andrlovou ve své první pohádce Princové jsou na draka

Začínající idol dívčích srdcí se do své partnerky Ivany Andrlové alias princezny Lenky zakoukal na první pohled, ona si toho ale jaksi neráčila povšimnout. Vzápětí spolu točili romantické televizní drama Příliš mladí na lásku a pro diváky se stali párem, podobně jako byli dlouhá léta například Daniela Kolářová s Jaromírem Hanzlíkem. Ve skutečném životě se však minuli. „Konečně přišla moje šance – moje první postelová scéna! To už si mě musí všimnout! Nevšimla,“ konstatoval s úsměvem Čenský před časem v jednom rozhovoru a přiznal: „Do Ivanky jsem byl zamilovaný, bohužel nešťastně, vždy jsme se o fous minuli. Když jsem přišel na školu, ona už byla hvězdička.“ Ivana jejich vztah vysvětluje mnohem pragmatičtěji. „Znali jsme se od školy, i když jsme nebyli spolužáci, ale to bylo asi tak všechno. Oba jsme pak byli 'zaháčkovaní' někde jinde a nehrozilo, že by mezi námi vzniklo nějaké milostné pouto. Ovšem neustále se o tom spekulovalo a lidé nás léta dávali dohromady,“ konstatovala v magazínu Glanc.

Z májového kotěte vyrostl zbožňovaný hezoun

Přesně tak bychom mu mohli říkat, narodil se totiž 1. května 1961 v Praze. Nejprve se rok učil knihařem, teprve pak se mu podařilo dostat na konzervatoř. Studoval v ročníku například s Lukášem Vaculíkem či Ondřejem Vetchým, svůj ‘pobyt‘ na škole si však trochu protáhl, kvůli pracovní vytíženosti v televizi a u filmu odmaturoval až v roce 1983. Poté nastoupil do angažmá do pražského Divadla pod Palmovkou, hostoval však také například v Národním divadle či na scéně Ta Fantastika a v poslední době vystupuje i v zájezdových představeních.

S Vladimírem Menšíkem a Veronikou Žilkovou v roce 1982 v komedii Když rozvod, tak rozvod

S Vladimírem Menšíkem a Veronikou Žilkovou v roce 1982 v komedii Když rozvod, tak rozvod

Upozornil na sebe již v osmnácti letech díky úspěšnému televiznímu seriálu režiséra Jiřího Adamce Zkoušky z dospělosti, kde sice na rozdíl od řady dalších rolí ztvárnil ‘záporáka‘, přesto u diváků zabodoval neokoukanou příjemnou tváří. V 90. letech se mu podařilo plynule přejít z rolí sympatických mladíků do vesměs záporných ambiciózních mužů, zpravidla hřešících na svůj vzhled. Současně se zaměřil i na moderování, v němž stále patří k nejvyhledávanějším tvářím, mimo jiné například léta moderoval soutěž krásy. S přibývajícími lety mu sice trochu prokvetly skráně, nikoho však ani ve snu nenapadne, že by snad tenhle elegán měl stárnout.

Ty jsi má jediná…

Jan Čenský patří do stáje ‘slušňáků‘, kteří nikdy nenabídli bulváru žádný velkolepý skandál ze svého soukromí, i když se uchazečky o jeho srdce dodnes kolem něj všude rojí. Za nejdůležitější hodnoty totiž považuje poctivost a slušnost. Nějaký ten úlet by mu za následné trable rozhodně nestál, a pokud se ho snad někdy opravdu dopustil, učinil tak šikovně, aby se o tom nikdo nedozvěděl. Vzhledem k jeho pracovní vytíženosti ani není divu, že tu pravou potkal ve filmových ateliérech, i když to nebylo při natáčení pohádky – jeho manželka Dana, s níž žije již déle než čtvrt století, je totiž filmová skriptka a mají spolu čtyřiadvacetiletého syna Matyáše. I ona je ale jakousi paní Columbovou, protože svého muže do společnosti nedoprovází a málokdo ji vůbec zná.

S manželkou Danou, která je také jakousi paní Columbovou

S manželkou Danou, která je také jakousi paní Columbovou

Čenský se rád pochlubí, že je jeho žena vynikající kuchařka a vždycky na něj doma čeká nějaká ta dobrůtka, obzvlášť když se vrací ze svého oblíbeného tenisu. Navzdory pověsti elegána je prý vyloženě teplákový typ, vzhledem ke své profesi a bystrému oku módní policie, která sleduje celebrity na každém kroku, však už v šatníku nashromáždil kolem šedesáti obleků a neustále sleduje módní trendy Co si s nimi počne? „Buď je třeba budu půjčovat, nebo se těším, že se nějaké retro vrátí do módy,“ prozradil na jedné pánské módní přehlídce.

Rodinná idyla na vesnici

Pořádně zabezpečit rodinu se herci podařilo díky mimořádné příležitosti, kterou mu nabídla televize Nova. V létě roku 2010 se poprvé objevil před kamerou jako primář David Suchý v Ordinaci v růžové zahradě.a úspěšný seriálový projekt z něj udělal milionáře. Průměrně totiž stráví před kamerou deset až patnáct dnů v měsíci, přičemž za každý natáčecí cen inkasuje podle informací ze zákulisí 12 000 korun. Přesto dál jezdí do ateliérů vlakem, především prý kvůli pohodlí a rychlosti. Pokud totiž nemá vlak právě zpoždění, dorazí z Pyšel na nádraží v pražské Hostivaři za 36 minut, a pak už mu jen stačí přeběhnout do ateliérů ulici.

Hercův dům v Pyšelích je stejně elegantní jako jeho majitel

Hercův dům v Pyšelích je stejně elegantní jako jeho majitel

Jeho domeček za Prahou sice na první pohled nevybočuje z běžné tamní zástavby a ani zdaleka nepřipomíná luxusní sídla některých jeho kolegů, přesto na něj může být herec pyšný. Krásně udržovaná zahrada a vkusně zařízená příjezdová cesta svědčí o tom, že při budování rodinného sídla herec rozhodně nešetřil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace