Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Načeradci čekají na nové zámecké pány. Nemáte v matraci schovaných patnáct milionů? Český poutník

23.11.2019
V Načeradci čekají na nové zámecké pány. Nemáte v matraci schovaných patnáct milionů? Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Načeradec a zámek za lidových 15 milionů

FOTOGALERIE Na dnešní středočeské putování se vydáme do městyse Načeradec na Benešovsku, který očekává příchod nových zámeckých pánů. Zatím marně. Zdejší zámek byl už několikrát nabízen v dražbě, jeho cena spadla z více jak 22 milionů na patnáct, ale kupec se ani tak žádný neobjevil. Třeba čeká zámek a jeho rozlehlá zahrada právě na vás. Pokud tedy máte přebytečných patnáct milionů…

Zámek stojí přímo v centru městyse. Objekt byl postaven Františkem Josefem ze Starhembergu v roce 1734 na místě několika měšťanských domů. Od roku 1925 zde sídlil dětský domov, který byl v 70. letech minulého století vystřídán zvláštní internátní školou. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových získal zámek v roce 2015 a od roku 2017 pro něj hledá nového majitele.

Při pěti dražbách klesla cena zámku o více jak sedm milionů korun, přesto zůstává objekt stále prázdný. Přestože je zámek od roku 2015 nevyužíván, je v poměrně dobrém stavu. V roce 1987 zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce střechy, fasády a vnitřních prostor. Poslední rekonstrukce topení, kotelny a vzduchotechniky proběhla dokonce až v roce 2000.

Zámek a velká zahrada

Kromě jednopatrového zámku získá budoucí majitel ještě tři hektary pozemku. Za zámkem se totiž nachází anglický park. Na ten pak navazuje ještě ovocný sad se zahradnictvím, skleníky a malým domkem, který dřív sloužil personálu. V sadu se nachází jabloně, hrušně, švestky nebo ořešáky.

Pokud si teď říkáte, že by se vám takováto ‘chatička‘ hodila, zkontrolujte svůj bankovní účet a vydejte se na nejbližší pobočku úřadu. Ve štěstí vám už pak nejspíš nebude nic stát.

Tvrz se zvonicí

My ostatní se zatím můžeme podívat na další historické skvosty Načeradce. K těm určitě patří bývalá tvrz se zvonicí. První zmínka o tvrzi pochází z roku 1600, hned o rok později ale při velkém požáru města vyhořela a od té doby již nebyla obnovena. Na zbytcích tvrze byla v pozdější době vystavěna nová budova, která dnes slouží jako budova obecního úřadu. Součástí tvrze je pozdně gotická stavba věžovité zvonice, která je považována za zbytek tvrze nebo součást opevnění kostela na místě bývalé tvrze.

Románský kostel s gotickou přestavbou

Pokud máte historie stále málo, stačí se otočit ke zvonici zády a ocitnete se před kostelem svatého Petra a Pavla. Jedná se o v jádře románský kostel, který ale prošel zásadní přestavbou v období gotiky. Kostelní věž byla zvýšena na konci 19. století. V interiéru je při bohoslužbách možné spatřit barokní hlavní oltář z první poloviny 18. století, nebo cínovou křtitelnici z roku 1585.

Křížová cesta na Holý vrch

Za předposledním zastavením dnešního putování se vydáme na konec Načeradce a projdeme se do prudkého kopce zvaný Holý vrch. Právě na něj vede z Načeradce křížová cesta o třinácti zastaveních. Postavena byla v roce 1738 a před několika lety prošla nákladnou rekonstrukcí. Tvořena je třinácti zděnými hranolovými kapličkami se stříškou. Žádné ze zastavení ale nemá své obrazové podobenství, pouze u jednoho z nich je jeden z biblických výjevů namalován na papíru. Bez zajímavosti není, že načeradská křížová cesta patří mezi nemovité kulturní památky České republiky.

Louka s masožravou rosnatkou

Pokud vás po výstupu na křížovou cestu nebudou bolet nohy, můžete se vydat ještě o dva kilometry dál směrem k Horní Lhotě, kde se nachází unikátní místo zvané Na pramenech. Lokalita se skládá ze dvou částí: malého lesního rašeliniště s výskytem masožravé rosnatky okrouhlolisté a typické středočeské mokřadní louky. Lokalita byla vykoupena v rámci kampaně ‘Místo pro přírodu‘ Českého svazu ochránců přírody s cílem pečovat o její přírodovědnou a krajinnou hodnotu. Největší půvab má toto místo podle místních obyvatel i odborníků v jarních měsících, kdy se vše zazelená a ze země vyrůstají stovky pestrobarevných rostlin.

V tomto podzimně zimním čase toho ovšem na louce moc neuvidíte, tak nebuďte smutní a na spravení nálady si třeba dopřejte teplý grog či svařák. Krásné podzimní dny a putování zdar.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar