Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na rozhlednu Špulku, z které dohlédnete až na 140 kilometrů vzdálený Ještěd. Doporučuje 9 z 10 očařů. Český poutník

22.09.2019
Na rozhlednu Špulku, z které dohlédnete až na 140 kilometrů vzdálený Ještěd. Doporučuje 9 z 10 očařů. Český poutník

Foto: RozhlednaŠpulka.cz

Popisek: Pohled na rozhlednu Špulka přes Lbošín

FOTOGALERIE Na dnešní výpravu se vydáme do osady Lbosín nedaleko Divišova na Benešovsku. Našim cílem bude unikátní rozhledna Špulka, která je nepřehlédnutelnou dominantou zdejší krajiny. Projdeme se po naučné stezce a podíváme se také na zámek v nedaleké obci Třebešice. Pro výlet na Špulku je ideálním dopravním prostředkem osobní automobil, pro čtyřkolová přibližovadla jsou v osadě hned dvě parkoviště. Od nich vás pak k rozhledně zavede naučná Ptačí stezka.

Jen abyste věděli, Lbosín je místní částí městyse Divišov. Nachází se přibližně tři kilometry západně od Divišova nedaleko silnice II/111 směrem na Benešov. V obci je podle posledního sčítání lidu hlášeno 69 trvale žijících osob. Podobný počet je zde i chatařů a chalupářů.

Stezku vytvořily děti ze základních škol

Ale vzhůru k rozhledně. Na naučné stezce, která nás k ní dovede, je připraveno několik zastavení. Nalezneme zde například informace z regionu, povídání o místním ptactvu a krajině. Náplň stezky si vytvořily děti z pěti místních škol. Ve střední části stezky je dřevěný altán, v němž si můžete zahrát společenskou hru Člověče nezlob se. Na stezce potkáte také včelí naučný panel, nebo mysliveckou a skautskou expozici.

Cesta k rozhledně, která se vyznačuje ‘surovým provedením‘, stavba je z oceli, kamene a dřeva, trvá od parkoviště přibližně patnáct až dvacet minut. Záleží na vaší rychlosti a jak dlouhou dobu strávíte u jednotlivých zastavení.

151 schodů k výhledu

Po obvodu rozhledny jsou zavěšeny panely, na nichž jsou k vidění informace z regionu. Dozvíte se například o tom, že tento projekt vytvořilo společně 21 obcí. Prostřednictvím panelů máte možnost nahlédnout do historie jednotlivých obcí, až po jejich současné dění.

Nápad na výstavbu rozhledny vznikl v roce 2009, zrealizován byl o pět let později. Slavnostní otevření se konalo v dubnu roku 2014. Základní kámen rozhledny byl položen 27. dubna 2013. Špulka se nachází v nadmořské výšce 532 metrů nad mořem. Vysoká je 37,6 metrů, vyhlídková plošina je ve třiceti metrech. Na vrchol vyhlídky vede 151 schodů, výška jednoho schodu je 20 centimetrů.

Ještěd před vámi

Z rozhledny lze za hezkého počasí dohlédnout až na daleký Ještěd. Středočeskou podblanickou krajinu pak máte doslova jako na dlani. Pod rozhlednou se můžete zastavit v malém stánku a zakoupit si nějaký drobný upomínkový předmět nebo malé občerstvení. K dispozici jsou oplatky, káva, malinovka, turistická vizitka, pohledy, knoflíky pro štěstí řada dalších turistických maličkostí.

Pokud se vám po návštěvě rozhledny nechce hned odjet domů, můžete se vozem či pěšky přesunout do tři kilometry vzdálených Třebešic a zastavit se u zdejšího zámku. Bohužel obdivovat ho lze běžně pouze zvenčí, občas se zde ale konají i různé společenské akce, jako svatby, koncerty či výstavy.

Zámek Třebešice

Pozdně barokní zámek byl postaven nedaleko původní tvrze v 17. století. Jde o dvoukřídlou jednopatrovou budovu s vížkou. Součástí zámku jsou také hospodářské budovy, včetně bývalého lihovaru. Po roce 1945 zámek užíval zemědělský podnik a částečně sloužil jako ubytovna. Po roce 1989 zámek postupně chátral a hrozila jeho likvidace. Naštěstí se dostal do dobrých soukromých rukou a noví majitelé zámek postupně renovují a pořádají na něm již zmiňované různé akce. Zámek si můžete pronajmout i pro soukromé účely, jako jsou svatby či oslavy.

Kostel Všech svatých

V Třebešicích stojí za návštěvu i kostel Všech svatých. Zakladateli této původně románské svatyně byli vladykové pobývající na tvrzi Třebešice. V roce 1768 byl starý dřevěný strop na kostele nahrazen novou klenbou, současně byla zhotovena nová střecha. V roce 1829 byla přistavěna další část lodi, dnešní kůr a v roce 1901 došlo k přistavění sakristie a předsíně. U kostela Všech svatých naše dnešní putování ukončíme, na zasloužené občerstvení se pak můžeme zastavit v nedalekém Divišově, případně pokračovat ve výletě směrem na Český Šternberk, který je vzdálen pouhých jedenáct kilometrů. Ale o něm třeba zase až někdy příště.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar