Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tam, kde mezi dvěma kostely stojí legendární hostinec… Český poutník

17.02.2019
Tam, kde mezi dvěma kostely stojí legendární hostinec… Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Kostel svatého Bartoloměje

FOTOGALERIE Na dnešním nedělní výšlap se vydáme do Nespek a Poříčí nad Sázavou. Navštívíme legendární hostinec, projdeme se kolem řeky Sázavy a budeme obdivovat stavby dvou kostelů. První místo, které dnes navštívíme je sice součástí Nespek, ale leží od obce necelé tři kilometry. Osada, do které se vydáváme, nese název Ledce. V historické literatuře jsou Ledce popisované jako „samota s kostelem kolem řeky Sázavy v okrese Benešov“ nebo také jako „filiální kostel svatého Bartoloměje, ve 14. století farní, stojí o samotě v lesnatém údolí na pravém břehu řeky Sázavy“.

Blízko nynějšího hospodářského dvora stávala tvrz, která sloužila jako rodinné sídlo vladyků z Ledec. Ti také založili ve zdejší osadě farní kostel. Z tvrze se do současnosti ale nic nezachovalo. Kostel svatého Bartoloměje byl založen ve druhé polovině 13. století. Barokní úpravy se dočkal v roce 1736 a naposledy byl opravován na začátku minulého století, v roce 1902. Osada Ledce zanikla v 15. století při obléhání hradu Kostelec. Zachován zůstal pouze kostel s farou, která ale zanikla kolem roku 1640. Dnes zde stojí kostel se sousedním hospodářským stavením.

Kočí zde nabírali posily pro stoupání ku Praze

Proti proudu řeky Sázavy se vracíme zpět do Nespek, které kdysi bývaly významnou vsí na zemské silnici z Prahy do Tábora a Lince. V Nespekách si mohli kočí vyžádat přípřež, aby lépe zdolali prudké stoupání směrem na Prahu. Mezi významné budovy bezpochyby patřily dva zájezdní hostince, které bývaly hojně využívány formany. Ti jezdili od Divišova, Vlašimi, Domašína směrem na Prahu, kam vozili především maso, máslo, zelí a další potraviny. Z Prahy naopak dováželi různé spotřební věci.

Legenda stále žije!

Zájezdní hostince byly v dnešním čísle popisném 1 a v budově s číslem popisným 9. Zatímco druhá zmiňovaná stavba byla už dávno zbořena, první stále slouží svému účelu. A to i přesto, že hlavní silnice spojující Prahu s jihem Čech dnes vede o několik kilometrů dál. Samozřejmě, že stavba dnes vypadá jinak než před několika staletími, ale pořád se zde zastavují turisté a kolemjedoucí na dobré krmi.

Na skok do Poříčí

U dobrého jídla a pití bychom klidně mohli dnešní výlet ukončit, pokud vám ale zbude ještě chvíle času, zastavte se v nedalekém Poříčí nad Sázavou. Obec, která dostala současnou podobu v 16. století sloučením tří historických osad, byla pravděpodobně založena už v 11. století. Písemné prameny se o ní sice prvně zmiňují až v roce 1351, podle archeologických vykopávek je však jisté, že původní osada tu existovala už v 11.století.

Románský kostel

A právě z přelomu 11. a 12. století pochází hlavní dominanta Poříčí nad Sázavou, románský kostel svatého Petra a Pavla. Obnovy se dočkal v roce 1677. Z původní stavby je zachována půlkruhová apsida a věž se zdvojenými okénky. Uvnitř kostela jsou k vidění dokonce i původní malby. Pokud jste doputovali až ke zdejšímu kostelu, máte to již jen pár kroků k vlakové zastávce. Odtud vás Posázavský pacifik odveze buď do Prahy nebo Čerčan. Mějte se krásně a putujte s radostí!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace