Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsme nenašli tajnou chodbu na zámek, ale přesto se k němu podívali. Český poutník

16.02.2019
Jak jsme nenašli tajnou chodbu na zámek, ale přesto se k němu podívali. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Zámek Konopiště

FOTOGALERIE Dnešní výlet začneme na hradišti Chvojen a po červené turistické značce doputujeme až k zámku Konopiště. Společně budeme poznávat historii bývalého hradiště, hledat tajemnou chodbu a obdivovat konopišťský zámek.

Na bývalé středověké hradiště se dostáváme ze zastávky autobusu ve vsi Vatěkov, odkud k němu vede polní cesta. V zimě se sice místy ztrácí, ale podle mapy či chytrého telefonu se cíl dá najít. Hradiště Chvojen obývali v raném středověku Slované. V jeho sousedství postupně vystavěli též stejnojmennou vesnici. Centrální část hradiště se později přeměnila v opevněný dvorec. Chvojen je jednou z mála objevených a doložených lokalit tohoto typu na našem území. Z rozsáhlého hradiště se ale do současnosti zachoval pouze malebný románský kostel svatého Jakuba a Filipa z roku 1217. Mnoho nezůstalo ani z vesnice, tu dnes připomíná pouze hospodářský dvůr.

Tajemný kostel svatého Jakuba

Dominantou celého návrší je tribunový kostel svatého Jakuba a Filipa, který byl postaven jako součást raně středověkého opevněného dvorce v roce 1217. Dnešní podobu získal při úpravách započatých v roce 1904 tehdejším majitelem konopišťského panství Františkem Ferdinandem d'Este. Během oprav byly na stěnách objeveny a restaurovány pozoruhodné fresky převážně s náboženskými motivy. Vedle vchodu najdeme ale překvapivě i fresku s obrazem slavného starověkého Ptolemaiova modelu sluneční soustavy, kde je země středem vesmíru.

Kostelík na Chvojně je ale opředen i několika tajemstvími. Říká se například, že k němu vede vyzděná podzemní chodba ze zámku Konopiště. Ta je údajně na několika místech tak široká, že se v ní vyhnou dva jezdci na koních. A protože je okolí Konopiště podzemními chodbami doslova protkané, nemusí jít jen o báchorku. Chodbu ale zatím nikdo neobjevil.

Že by výzva? Jo, výzva! Pečlivě procházíme celý hřbitov a okolí kostela, bohužel po nějakém vstupu do podzemí není ani vidu ani slechu. Prozkoumáváme i blízký opuštěný ovocný sad, ale ani tady nejsme úspěšní. Letité tajemství tak i nadále zůstane neobjasněno…

Rybník, naučné stezky a křížová cesta

Se smutkem z neúspěšného hledání podzemní chodby opouštíme bájné místo a kolem opuštěného, ale zjevně rekonstruovaného dvora se vydáváme po červené značce směr Konopiště. Po kilometru a půl přicházíme ke Konopišťskému rybníku. Nyní sice hladinu přikrývá tenká ledová vrstva, ale v létě patří toto místo k vyhledávaným koupacím lokalitám. Rybník nabízí převážně travnaté pláže a k dispozici je i parkoviště.

Od hráze rybníka se můžete vydat na dvě naučné stezky. Jedna vás seznámí s historií zámeckého parku, druhá nabídne poznání zdejších stromů. My se ale vydáváme přes křížovou cestu, kterou nechala v roce 1775 postavit vdova po Františku Václavovi Vrtbovi Marie Anna hraběnka O'Kellyová. Dodnes se dochovalo 14 zastavení a lurdská jeskyně s křížem z roku 1905.

Za současný vzhled vděčí konopišťský zámek Františkovi Ferdinandovi d’Este

Po seznámení s křížovou cestou nás naše nohy dopravují až k bráně zámku. Ten je ale v únoru pro veřejnost uzavřen, takže jej můžeme obdivovat pouze zvenčí. Na webových stránkách zámku se pak dovídáme, že základem konopišťského zámku byl raně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století, postavený ve stylu francouzského kastelu. Rohy stavby byly osazeny čtyřmi věžemi, další tři věže vycházely z průčelí. Po renesančních úpravách přišlo baroko a s ústupem obranné funkce snížení šesti věží do úrovně pater.

Převratnými změnami prošel zámek v době, kdy ho vlastnil arcivévoda František Ferdinand d’Este. Na jeho rozkaz byl zámek přestavěn podle zásad historizujícího romantismu, jeho okolí upraveno v rozlehlý park a vznikl Růžový sad. Arcivévoda shromáždil na zámku obrovskou řadu cenných předmětů, rozsáhlá je například sbírka zbraní a výzbroje.“

Naše dnešní výprava u konopišťského zámku končí. Pokud se chcete vypravit nejen do okolí zámku, ale poznat i jeho interiéry, musíte si počkat na poslední březnový víkend, kdy se jeho brány otevřou v letošní turistické sezóně poprvé. Mějte příjemné zimní dny a těšte se na jaro, současné sluneční paprsky nám už dávají znamení, že tato doba se rychle blíží! Putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace