Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K zřícenině hradu, který uchvátil i básníka Karla Hynka Máchu. Český poutník

10.02.2019
K zřícenině hradu, který uchvátil i básníka Karla Hynka Máchu. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Zřícenina hradu Kožlí

FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výšlap se společně vydáme na zříceninu hradu Kožlí, která leží nedaleko Benešova a obdivoval ji známý český básník Karel Hynek Mácha. Naše výprava začíná na autobusové zastávce Václavice, Vatěkov, pod Chlumem. Zde je mimo zastávky také malé parkoviště, kde je možné nechat svého čtyřkolového služebníka.

Po ujití šesti stovek metrů se ocitáme u červené značky. Jedna její větev vede dál po asfaltové cestě, druhá míří lesem vzhůru do kopce. My volíme stoupání mezi stromy, které je opravdu místy hodně prudké a musím se přiznat, že mi dalo hodně zabrat. Nejtěžší ze všeho bylo udržet se na zmrzlém sněhu a nesjet po zadní partii těla zpět k výchozímu bodu…

Odpočinek bez rumu

Přibližně po patnácti minutách se před námi les rozestoupil a stojíme na louce. Červená značka nás pak při okraji lesa dovádí až k prvnímu zastavení. Tím je Pomník lesníka Františka Rady a odpočinkový altán s vyhlídkou na Konopiště. Kocháme se a pijeme horký čaj bez rumu, na výletě jsem se svými dvěma syny, a ti si na pravý výletnický nápoj musí ještě chvíli počkat. Po malém odpočinku se vydáváme napříč loukou k lesní cestě, která nás kolem bažantnice dovede až k mlýnu Kožlí, kde se opět napojíme na červenou značku.

Mlýn z roku 1759

Mlýn Kožlí stál na tomto místě již v roce 1759, kdy je v archivech první zmínka o jeho prodeji. „Dle zápisu ze dne 2. června koupil tehdy tento mlýn od důchodu Františka, Václava hraběte z Vrtby Matěj Paris za 340 zlatých rýnských. Té doby byl tento mlýn o jednom složení a nalézala se v něm stoupa. Ku mlýnu tomuto patřilo 6 strychů 2 věrtele 2 2/3 urbálních polí,“ píše se v kronice mlýna.

V dnešní době už vypadá mlýn úplně jinak, než tomu bylo při jeho vzniku a v nedávné době prošel zdařilou rekonstrukcí. Je ale v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný. Obdivovat jeho krásu je tak možné pouze zvenčí.

Krkolomné stoupání bude odměněno

Od mlýna je to již jen kousek pod zříceninu hradu Kožlí. Zde můžete posedět v altánu a přečíst si pár zajímavostí o hradu. Pokud se ale chcete podívat ke zbytkům jeho zdí, musíte se pustit do krkolomného stoupání. Po pár desítkách metrů ale budete odměněni nejen tím, že stanete v místech, kde od roku 1300 stával hrad, ale i krásnými výhledy do údolí pod vámi.

Než se vydáme na zpáteční cestu, pořizujeme si společné foto a pátráme v mobilu po informacích o historii hradu. Zjišťujeme, že hrad byl postaven kolem roku 1300 v sevřeném údolí Janovického potoka nedaleko starobylé osady Vladislavice (nyní Václavice).

Dobrovolníci zachraňují hrad

„Na ostrohu se zachovalo větší předhradí na severovýchodě a menší vnitřní hrad na jihozápadě. Mezi oběma stavbami byl hluboký příkop vylámaný ve skále a patrně přepažený padacím mostem, přes nějž se vcházelo do čtyřhranné vstupní věže. Obdélníkový prostor vnitřního hradu byl na třech stranách obklopen parkánem, po bocích základů vstupní věže jsou zbytky zříceného zdiva vedlejších budov. Obdélníkové nádvoří o rozměrech asi 12 x 21 m bylo na delších stranách chráněno vysokými hradebními zdmi a na užších stranách uzavřeno obytnými křídly,“ dozvídáme se ze stránek hradu Kožlíwww.hradkozli.cz. Stránky provozují dobrovolníci, kteří se snaží o záchranu této památky a pořádají na ní rozličné společenské i kulturní akce.

Kdy došlo k zániku hradu není přesně známo, jisté však je, že ještě na počátku 40. let 20. století zde stály mohutné zbytky hradebních zdí. V dalších letech ale došlo na několika místech k jejich zřícení, až nakonec zbyla jen část nad Janovickým potokem.

Mácha na hrad!

Podle dochovaných záznamů, navštívil hrad Kožlí i mladý básník Karel Hynek Mácha, který si zdejší zříceninu také nakreslil. Jeho uchvácení zdejší krajinou plně chápeme, ani nám se odtud nechce příliš odcházet. Přeji Vám krásné zimní dny, pevné boty na cestách a správný nápoj v termoskách! P.S. Mácha by asi z mého rýmování omdlel hrůzou, ale snad mi odpustí… Tak putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace