Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putování městem, které se mělo stát nacistickým cvičištěm. Naštěstí nácci neuspěli a Neveklov stojí. Český poutník

08.12.2018
Putování městem, které se mělo stát nacistickým cvičištěm. Naštěstí nácci neuspěli a Neveklov stojí. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Před více než sedmdesáti lety tady bylo v plánu velké a hlavně vylidněné cvičiště pro německou armádu

FOTOGALERIE V předvánočním čase by měla média psát především o hezkých a pozitivních věcech. Při dnešním putování středními Čechami se nám to ale podaří jen částečně. Vydáme se do míst, která dnes už neměla existovat. Nacisté v roce 1942 rozhodli, že Neveklov a okolní obce budou vystěhovány a v prostoru mezi řekami Sázava a Vltava vznikne vojenské cvičiště.

Je to zvláštní pocit, stát na náměstí pulsujícího městečka, které už nemělo existovat... „Evakuace obyvatel z území, kde bylo zřízeno vojenské cvičiště SS - Truppenübungsplatz Beneschau, později přejmenované na SS - Truppenübungsplatz Böhmen probíhalo v pěti etapách. První vyhláška byla vydána 14. března 1942. Poslední etapa měla lhůtu k vysídlení do 1. dubna 1944. Neveklov byl stěhován ve 3. etapě a povinnost vystěhovat se měli obyvatelé do 1. září 1943. Všichni občané ale vystěhováni nebyli, někteří živnostníci a řemeslníci, které Němci potřebovali k zajištění služeb, na území německého cvičiště zůstali déle,“ uvádí se v historických pramenech.

Poněmčení Neveklovska se nepodařilo

Řada domů v Neveklově a okolí byla zbořena, život zde byl zcela podřízen potřebám německé armády. V následujících letech měla být oblast zcela zbavena českých obyvatel a nahrazena německou rasou. Konec války ale přišel naštěstí dřív, než se tento hrůzný záměr podařilo nacistům zrealizovat. I díky tomu se dnes můžeme procházet vzorně udržovaným městečkem, navštívit zahradu zdejšího zámku a kochat se pohledy do romantické krajiny.

Sluneční hodiny a památníky smutným událostem

Na náměstí zdejšího slavného rodáka Jana Heřmana, klavírního virtuosa a profesora na pražské konzervatoři, najdeme sluneční hodiny a dva památníky. Uprostřed náměstí stojí atypický památník již zmiňovanému vystěhování Neveklovska. Naproti budově městského úřadu pak vzpomínka na všechny, kteří padli v první a druhé světové válce.

Po dobrém občerstvení v cukrárně, která je ve víceúčelové budově na začátku náměstí a určitě stojí za návštěvu, stačí přejít parkoviště a ocitnete se před kostelem svatého Havla. Z obecních stránek se dozvídám, že existoval pravděpodobně již ve 13. století. Středověký kostel byl ale ve druhé polovině 17. století zbarokizován, jeho zdivo je však zřejmě z velké části gotické. V roce 1790 vyhořela věž. K obnově interiéru došlo v roce 1900. Další rekonstrukce kostela proběhly ještě v roku 1934 a v 90. letech 20. století. Kolem zrušeného hřbitova obíhá zeď s náhrobky a barokními brankami na západní a severní straně.

Zámek nepřístupný, toulat se můžete parkem

Od kostela nás červená turistická značka dovede přes náměstí a lesopark až k zámku Tloskov. Původně šlo o tvrz, která byla v 17. století přestavěna na jednopatrový zámek. Koncem 18. století bylo přistavěno druhé patro a kolem založen park se zahradou a bažantnicí. Za války zde bylo sídlo nacistů. Po roce 1945 byl zámek sídlem Svazu vynálezců, od roku 1954 jej využívalo hračkářské družstvo Dereda a v roce 1958 připadl na chvíli armádě. Od 1. 11. 1959 je zde Ústav sociální péče pro mládež. Zámek samotný je veřejnosti nepřístupný, volně se ale můžete pohybovat po zámeckém parku.

Rozhledna na Neštětické hoře a kostel na Chvojínku

Ze zámku se pak vrátíme zpět do centra městečka, odkud nás druhá větev červené značky dovede na Neštětickou horu, kde se nachází kamenná rozhledna z roku 1927. Rozhled není daleký, brání mu vzrostlé stromy v okolí. Rozhlednu původně postavili jako netradiční památník selskému povstání v roce 1627.

Z rozhledny pokračujeme po žluté značce do blízké osady Chvojínek. Dominantou této vísky je gotický kostelík stojící na návrší. Postaven byl koncem 13. století, v písemných pramenech je ale zmiňován až od poloviny 14. století, stejně tak jako majitelé tvrze, která stávala v jeho blízkosti. Na Chvojínku naše dnešní společné putování ukončíme. Prožijte zítra klidnou a láskyplnou druhou adventní neděli a hlavně: putování zdar!

 

Tato reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace