Po stopách sedláka Oneše. Cesta k zámku a ke studánce s léčivou vodou. Český poutník
10.11.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Ratměřický zámek
FOTOGALERIE V minulém putování po stopách bitvy u Jankova jsem vám slíbil, že se příště podíváme do nedalekých Ratměřic. A protože sliby se mají plnit, a to nejen o Vánocích, je cíl mého dnešního středočeského putování jasný.
Osadu Ratměřice založil jistý zeman Ratmír, po němž dostala jméno Ratmířici, později Ratmířice a ještě později Ratměřice. Zdejší kostel svatého Havla se připomíná jako farní již roku 1350. Ratměřice se staly ve 14. století součástí majetku louňovického kláštera. Když se Táborité roku 1420 zmocnili kláštera a zničili jej, připadly Louňovice i s Ratměřicemi městu Tábor. V majetku města zůstala osada až do roku 1547, kdy král Ferdinand vzal Táborským všechen majetek.
A zase ta bitva u Jankova…
„Dne 6. března 1645, kdy vyvrcholila bitva u Jankova, vyhořela celá ves i s kostelem a po plné tři roky se zde nikdo neusazoval. Ještě dlouho po ukončení třicetileté války trvalo, než se osada z této zkázy vzpamatovala a začali se zde usazovat první hospodáři,“ píše se v kronice Ratměřic.
Dnes spadají Ratměřice pod okres Benešov a přestože neleží na žádné významné turistické trase, byla by velká škoda tuto vzkvétající obec minout.
Hasičské muzeum s koňskou stříkačkou
Hned na okraji obce, v těsném sousedství fotbalového hřiště, vás může zaujmout dřevěný altán vybudovaný na uměle vyvýšeném místě. Fotbalové hřiště a jeho okolí odsud máte doslova jako na dlani. Opouštím altánek a vydávám se do středu Ratměřic. Na návsi před obecním úřadem se zastavuji u nedávno odhaleného památníku obětem válek a přes skleněnou vitrínu nahlížím do hasičského muzea, jehož nejváženějším exponátem je údajně funkční koňská hasičská stříkačka.
Zachráněný zámek
Přímo naproti obecnímu úřadu začíná areál zdejšího zámku. Ještě před pár lety hrozila zámku, postavenému kolem roku 1750, likvidace. Stal se ale malý zázrak a dnes září historická stavba novotou a obnovy se dostalo i dříve poněkud zanedbanému zámeckému parku. Soukromé firmě, která zámek koupila a vybudoval a v něm wellness hotel s restaurací, se v tomto případě podařilo opravdu dobré dílo. Dominantou zámeckého parku jsou dva pětačtyřicet metrů vysoké sekvojovce obecné. Jejich stáří je odhadováno úctyhodných 160 let.
Kostel s vzácnými malbami
V sousedství zámku stojí kostel svatého Havla. Z původní stavby z první čtvrtiny 13. století se dochovaly pouze části obvodového zdiva lodi a spodní část věže. V roce 1858 prošel kostel rozsáhlou přestavbou. V roce 2008 byly během restaurátorských průzkumů v kněžišti odhaleny vzácné gotické malby. Kostel je pro turisty otevřen od května do října.
Po stopách sedláka Oneše
Od kostela je to jen pár kroků na náves s kamennou kašnou postavenou v roce 1888 a několika sochařskými exponáty, které vznikly při sochařských sympoziích v letech 2007 a 2008. U kašny také začíná naučná stezka fiktivního sedláka Oneše, která vás provede po okolí Ratměřic a s nadsázkou vás seznámí s historií zdejšího kraje.
Zastavit se můžete například u studánky svaté Anny, jejíž voda má údajně léčivé účinky. Trochu jsem se napil, tak se těším, jak v následujících dnech mé tělo radostně ožije… Pokud budete z toulek po okolí Ratměřic unaveni, můžete si odpočinout buďto v již zmiňované zámecké restauraci nebo přímo na návsi v lidové hospůdce s poetickým názvem U nás. Výletům a občerstvování zdar!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.
Vložil: René Flášar