Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po stopách nejkrvavější bitvy třicetileté války. Cesta z Odlochovic do Jankova. Český poutník

04.11.2018
Po stopách nejkrvavější bitvy třicetileté války. Cesta z Odlochovic do Jankova. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Zámecká zahrada v Odlochovicích

FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výšlap vás zvu na Benešovsko. Přibližně šestikilometrový výlet Po stopách bitvy u Jankova, která se odehrála 6. března 1645 a byla jednou z nejkrvavějších bitev třicetileté války, začínám v osadě Odlochovice.

Dominantou Odlochovic je zámek, který vznikl v roce 1792 přestavbou původní tvrze. Stavbu tehdy financoval pražský měšťan Václav Rombaldem. Svoji současnou novorenesanční podobu zámek získal v roce 1892 za Mariana Rombalda. Po skončení 2. světové války byly zdejší prostory využívány pro potřeby domova seniorů. Dnes je celá nemovitost i s přilehlým parkem ve vlastnictví hlavního města Prahy a sídlí v něm Integrované centrum sociálních služeb.

Keramika pro zámeckou kavárnu

Odlochovický zámek momentálně nabízí domov pro přibližně 140 mentálně postižených osob. Hendikepovaní lidé zde žijí v domově pro osoby se zdravotním postižením a také v takzvaném Chráněném bydlení, které je určeno těm samostatnějším z nich. Volný čas mohou klienti trávit v různých dovednostních dílnách. Navrhují si například šaty, nebo pod dohledem šikovné keramičky vyrábí rozličné výrobky, které pak prodávají v zámecké kavárně. Pokud se chcete zajít podívat, jak se žije na zdejším zámku, jste zváni na 8. prosince, kdy zde proběhnou tradiční Vánoční trhy.

Hasičské muzeum ve vitríně

Se svícnem a pleteným košíkem opouštím zámek a zámeckou kavárnu a mířím do středu vesnice k hasičskému muzeu. Přestože nemá otevírací hodiny, expozici si můžu prohlédnout. Hasičské vozy a technika jsou totiž vystaveny za velkými prosklenými výlohami. Jediné, co mi bude chybět, je razítko do cestovní knížky.

Opouštím Odlochovice a po naučné stezce Po stopách bitvy u Jankova mířím k samotnému Jankovu. U osady Habrovka míjím nově vysázenou lipovou alej, o jejíž vznik se zasloužil Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi, starostové z okolních obcí a Středočeský kraj, a po chvíli už stojím na památném místě. Místě, kde před 373 lety skončila jedna z nejhorších bitev třicetileté války.

Sedm tisíc mrtvých vojáků

Událost připomíná památník uprostřed louky. Právě v těchto místech se 6. března 1645 střetla vojska švédské a císařské armády. Jak praví historické prameny, šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Podle dobových informací padlo v okolí Jankova kolem 7000 vojáků. Do historie se bitva zapsala také výjimečným manévrem švédského generála Torstenssona, díky kterému vojsko bitvu vyhrálo, zatímco habsburská armáda byla prakticky zničena.

Do Jankova je to od místa bitvy necelé dva kilometry. Procházím mezi loukami a přemýšlím, proč se lidé nikdy nepoučí a neustále jsou na světě války a nenávist. Odpověď asi není jednoduchá, a tak ani nečekám, že ji během své cesty životem najdu…

Kostel a znovuobnovená studna

Dominantou Jankova je kostel Nanebevzetí svatého Jana Křtitele, který pochází z první poloviny 12. století. Za pozornost stojí také budova obecního úřadu s knihovnou a blízká kašna. Ta byla vybudována v roce 2001 a stojí na místě původní, do které byla v minulosti svedena užitková voda z rybníka Tobolka. Když byl v obci vybudován vodovod, přestala kašna plnit svůj původní účel a začala chátrat. V roce 1949 byla definitivně rozebrána. Novodobá kašna je osmiboká se sloupkem ve středu, ze kterého tryskají tři prameny. Bok je ozdoben obecním znakem a letopočtem dokončení.

Na jankovské návsi mé dnešní putování končí. Příště vás vezmu na návštěvu nedalekých Ratměřic. Do té doby putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar