Po stopách nejkrvavější bitvy třicetileté války. Cesta z Odlochovic do Jankova. Český poutník
04.11.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Zámecká zahrada v Odlochovicích
FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výšlap vás zvu na Benešovsko. Přibližně šestikilometrový výlet Po stopách bitvy u Jankova, která se odehrála 6. března 1645 a byla jednou z nejkrvavějších bitev třicetileté války, začínám v osadě Odlochovice.
Dominantou Odlochovic je zámek, který vznikl v roce 1792 přestavbou původní tvrze. Stavbu tehdy financoval pražský měšťan Václav Rombaldem. Svoji současnou novorenesanční podobu zámek získal v roce 1892 za Mariana Rombalda. Po skončení 2. světové války byly zdejší prostory využívány pro potřeby domova seniorů. Dnes je celá nemovitost i s přilehlým parkem ve vlastnictví hlavního města Prahy a sídlí v něm Integrované centrum sociálních služeb.
Keramika pro zámeckou kavárnu
Odlochovický zámek momentálně nabízí domov pro přibližně 140 mentálně postižených osob. Hendikepovaní lidé zde žijí v domově pro osoby se zdravotním postižením a také v takzvaném Chráněném bydlení, které je určeno těm samostatnějším z nich. Volný čas mohou klienti trávit v různých dovednostních dílnách. Navrhují si například šaty, nebo pod dohledem šikovné keramičky vyrábí rozličné výrobky, které pak prodávají v zámecké kavárně. Pokud se chcete zajít podívat, jak se žije na zdejším zámku, jste zváni na 8. prosince, kdy zde proběhnou tradiční Vánoční trhy.
Hasičské muzeum ve vitríně
Se svícnem a pleteným košíkem opouštím zámek a zámeckou kavárnu a mířím do středu vesnice k hasičskému muzeu. Přestože nemá otevírací hodiny, expozici si můžu prohlédnout. Hasičské vozy a technika jsou totiž vystaveny za velkými prosklenými výlohami. Jediné, co mi bude chybět, je razítko do cestovní knížky.
Opouštím Odlochovice a po naučné stezce Po stopách bitvy u Jankova mířím k samotnému Jankovu. U osady Habrovka míjím nově vysázenou lipovou alej, o jejíž vznik se zasloužil Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi, starostové z okolních obcí a Středočeský kraj, a po chvíli už stojím na památném místě. Místě, kde před 373 lety skončila jedna z nejhorších bitev třicetileté války.
Sedm tisíc mrtvých vojáků
Událost připomíná památník uprostřed louky. Právě v těchto místech se 6. března 1645 střetla vojska švédské a císařské armády. Jak praví historické prameny, šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Podle dobových informací padlo v okolí Jankova kolem 7000 vojáků. Do historie se bitva zapsala také výjimečným manévrem švédského generála Torstenssona, díky kterému vojsko bitvu vyhrálo, zatímco habsburská armáda byla prakticky zničena.
Do Jankova je to od místa bitvy necelé dva kilometry. Procházím mezi loukami a přemýšlím, proč se lidé nikdy nepoučí a neustále jsou na světě války a nenávist. Odpověď asi není jednoduchá, a tak ani nečekám, že ji během své cesty životem najdu…
Kostel a znovuobnovená studna
Dominantou Jankova je kostel Nanebevzetí svatého Jana Křtitele, který pochází z první poloviny 12. století. Za pozornost stojí také budova obecního úřadu s knihovnou a blízká kašna. Ta byla vybudována v roce 2001 a stojí na místě původní, do které byla v minulosti svedena užitková voda z rybníka Tobolka. Když byl v obci vybudován vodovod, přestala kašna plnit svůj původní účel a začala chátrat. V roce 1949 byla definitivně rozebrána. Novodobá kašna je osmiboká se sloupkem ve středu, ze kterého tryskají tři prameny. Bok je ozdoben obecním znakem a letopočtem dokončení.
Na jankovské návsi mé dnešní putování končí. Příště vás vezmu na návštěvu nedalekých Ratměřic. Do té doby putování zdar!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.
Vložil: René Flášar