Další dramatický rozchod Michala Wiewegha. Důsledkem jsou vážná obvinění i vulgární reakce, prý lhář a hajzl
05.10.2018
Foto: Facebook
Popisek: Michal Viewegh na aktuálním snímku
Ještě donedávna byli úspěšný český spisovatel Michal Viewegh a jeho dlouholetý vydavatel Martin Reiner dobrými přáteli a spolupracovníky, kteří společně slavili jeden úspěch za druhým. Poté, co se Michal Viewegh doslova podruhé narodil (jako jeden z mála šťastlivců přežil prasknutí aorty) a dokázal se opět vrátit k psaní, Reiner se mu snažil všemožně překonat tvůrčí krizi. Zatímco spisovatel jeho pomoc patřičně neocenil a po dvaceti letech změnil nakladatele, Reiner dal najevo nespokojenost s úrovní jeho tvorby. Mimo jiné si postěžoval, že Vieweghova umělecká úroveň spadla na jiný level a že je vulgární. Spisovatel na jeho slova zareagoval velmi podrážděně.
Příčiny rozchodu Martin Reiner tento týden vysvětloval v televizi DVTV. Zdůraznil přitom, že tak učinil především proto, že sám Viewegh zaplavil média svými vyjádřeními, „zčásti hloupými a zčásti nepravdivými“, která ho poškodila. A navíc připomněl, že jejich spolupráci i přátelství ukončil spisovatel sám. Postěžoval si rovněž, že na jeho posledních rukopisech odvedl víc než redakční práci: „Většina těch knížek, ve chvíli kdy mi je dodal v podobě rukopisu, tak nebyla způsobilá k vydání. Já jsem na všech těch knížkách odvedl vysoce nadstandardní práci... Rozhodně jsem tě knížkám hodně pomohl k tomu, aby se podobaly tomu, co Michal dělal před tím zdravotním problémem,“ řekl v rozhovoru s Emmou Smetanou.
Největší problém - vulgarita
Na její dotaz, zda je ventilování společných problémů na veřejnosti vůči Michalovi kolegiální, se Reiner bránil, že Viewegh odešel z nakladatelství velmi nešťastným způsobem a prohlašoval věci, které jeho nakladatelství velmi poškodily. Prozradil také, že náklady knih Michala Viewegha stále klesaly, ale přesto se mu snažil pomoci. Navíc kritizoval i současnou spisovatelovu tvorbu, především kvůli tomu, že jsou jeho poslední knížky velmi vulgární. „To je problém, na který jsem Michala v posledních letech upozorňoval opakovaně,“ tvrdil a v této souvislosti připomněl, že vulgarity mohou odradit především starší čtenářky, což je z velké části spisovatelova cílová skupina. „Pokud jde o ten literární level, tak ten samozřejmě spadl velmi nízko, ta poslední knížka je na úrovni hvězdné pěchoty,“ dodal.
Jako osmdesátiletý stařík
Přiznal se zároveň, že o Michalovi napsal knížku Báječná léta s Vieweghem, ale nakonec se rozhodl ji nevydat, i když si myslí, že je absolutně pravdivá. Je přesvědčený, že jejich rozchod způsobila především Vieweghova nemoc: „Michal ze dne na den zestárl o dvacet let a v podstatě uvažuje jako stařík, jemuž táhne na osmdesát let,“ postěžoval si.
Lhář a hajzl?
Na Reinerova slova vzápětí na svém Facebooku zareagoval samotný Michal Viewegh:„ Tak jsem se včera na DVTV od svého bývalého nakladatele a mnohaletého kamaráda Martina Reinera konsternovaně dozvěděl, že prý prodej mých stále horších knih trvale klesal navzdory „uspokojující distribuci a masivní propagaci“, což jsem ale údajně nebyl a nejsem schopen poznat, neboť v důsledku nemoci trpím „dramatickou ztrátou kognitivních schopností"... Rád bych proto pana Reinera ujistil, že navzdory svým dramatickým zdravotním hendykepům lháře a hajzla pořád ještě poznám.“
Vložil: Adéla Hofmanová