Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další dramatický rozchod Michala Wiewegha. Důsledkem jsou vážná obvinění i vulgární reakce, prý lhář a hajzl

05.10.2018
Další dramatický rozchod Michala Wiewegha. Důsledkem jsou vážná obvinění i vulgární reakce, prý lhář a hajzl

Autor: Facebook

Popisek: Michal Viewegh na aktuálním snímku

Ještě donedávna byli úspěšný český spisovatel Michal Viewegh a jeho dlouholetý vydavatel Martin Reiner dobrými přáteli a spolupracovníky, kteří společně slavili jeden úspěch za druhým. Poté, co se Michal Viewegh doslova podruhé narodil (jako jeden z mála šťastlivců přežil prasknutí aorty) a dokázal se opět vrátit k psaní, Reiner se mu snažil všemožně překonat tvůrčí krizi. Zatímco spisovatel jeho pomoc patřičně neocenil a po dvaceti letech změnil nakladatele, Reiner dal najevo nespokojenost s úrovní jeho tvorby. Mimo jiné si postěžoval, že Vieweghova umělecká úroveň spadla na jiný level a že je vulgární. Spisovatel na jeho slova zareagoval velmi podrážděně.

Příčiny rozchodu Martin Reiner tento týden vysvětloval v televizi DVTV. Zdůraznil přitom, že tak učinil především proto, že sám Viewegh zaplavil média svými vyjádřeními, „zčásti hloupými a zčásti nepravdivými“, která ho poškodila. A navíc připomněl, že jejich spolupráci i přátelství ukončil spisovatel sám. Postěžoval si rovněž, že na jeho posledních rukopisech odvedl víc než redakční práci: „Většina těch knížek, ve chvíli kdy mi je dodal v podobě rukopisu, tak nebyla způsobilá k vydání. Já jsem na všech těch knížkách odvedl vysoce nadstandardní práci... Rozhodně jsem tě knížkám hodně pomohl k tomu, aby se podobaly tomu, co Michal dělal před tím zdravotním problémem,“ řekl v rozhovoru s Emmou Smetanou. 

Největší problém - vulgarita

Na její dotaz, zda je ventilování společných problémů na veřejnosti vůči Michalovi kolegiální, se Reiner bránil, že Viewegh odešel z nakladatelství velmi nešťastným způsobem a prohlašoval věci, které jeho nakladatelství velmi poškodily. Prozradil také, že náklady knih Michala Viewegha stále klesaly, ale přesto se mu snažil pomoci. Navíc kritizoval i současnou spisovatelovu tvorbu, především kvůli tomu, že jsou jeho poslední knížky velmi vulgární. „To je problém, na který jsem Michala v posledních letech upozorňoval opakovaně,“ tvrdil a v této souvislosti připomněl, že vulgarity mohou odradit především starší čtenářky, což je z velké části spisovatelova cílová skupina. „Pokud jde o ten literární level, tak ten samozřejmě spadl velmi nízko, ta poslední knížka je na úrovni hvězdné pěchoty,“ dodal.

 

Jako osmdesátiletý stařík

Přiznal se zároveň, že o Michalovi napsal knížku Báječná léta s Vieweghem, ale nakonec se rozhodl ji nevydat, i když si myslí, že je absolutně pravdivá. Je přesvědčený, že jejich rozchod způsobila především Vieweghova nemoc: „Michal ze dne na den zestárl o dvacet let a v podstatě uvažuje jako stařík, jemuž táhne na osmdesát let,“ postěžoval si.

 

Lhář a hajzl?

Na Reinerova slova vzápětí na svém Facebooku zareagoval samotný Michal Viewegh:„ Tak jsem se včera na DVTV od svého bývalého nakladatele a mnohaletého kamaráda Martina Reinera konsternovaně dozvěděl, že prý prodej mých stále horších knih trvale klesal navzdory „uspokojující distribuci a masivní propagaci“, což jsem ale údajně nebyl a nejsem schopen poznat, neboť v důsledku nemoci trpím „dramatickou ztrátou kognitivních schopností"... Rád bych proto pana Reinera ujistil, že navzdory svým dramatickým zdravotním hendykepům lháře a hajzla pořád ještě poznám.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace