Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

On je na mě, tolik let poté, pořád naštvaný. Zákulisí Báječných let pod psa popisuje režisér

16.12.2017
On je na mě, tolik let poté, pořád naštvaný. Zákulisí Báječných let pod psa popisuje režisér

Foto: ČT

Popisek: Báječná léta pod psa se odehrávají v Sázavě

Film Báječná léta pod psa natočil režisér Petr Nikolaev coby svůj debut. V pořadu Příběhy filmů na Streamu na film zavzpomínal a prozradil třeba to, který režisér a scenárista je na něj kvůli filmu dodnes pěkně naštvaný.

Petr Nikolaev natočil svůj první film pěkně pozdě: „Já jsem měl obrovskou ambici. Byl jsem takzvaný pozdní debutant, měl jsem už 38 let, když jsem ten film začal točit. Myslím, že to byla řada šťastných okolností, které mi umožnily vstoupit do toho filmu velkými dveřmi,“ říká o filmu, který natočil podle románu Michaela Viewegha. Jeho knihu přijali skvěle jak čtenáři, tak odborná kritika. Kniha si o zfilmování přímo říkala, počkat si ale musela čtyři roky. 

Petra Zelenku odmítli

Film totiž dlouho neměl scénář: „Vznik toho scénáře byl provázený řadou peripetií. První scénář napsal Josef Abrhám, on miloval tu knihu a toužil po tom v tom filmu hrát. A z toho fandovství napsal scénář,“ říká Petr Nikolaev. Dále konstatoval i to, že se kvůli filmu nemusí s jedním ze svých kolegů: „Pak producent Ježek oslovil Petra Zelenku, tou dobou začínajícího scenáristu. Petr Zelenka napsal verzi scénáře, která byla docela zajímavá, ale měla z našeho pohledu zásadní nedostatek. Ta Báječná léta pod psa se smrskla na jedno léto. Byl to přelom roku 68, srpen 68, jedny prázdniny. Producent Ježek zcela logicky tu věc neakceptoval. Petr Zelenka se z toho možná nevzpamatoval dodneška, protože, jak jsem viděl v jednom televizním pořadu, měl asi po 15 letech potřebu pomluvit a zostudit všechny včetně mě. Ten film by ale přestal být tou knihou, která mu byla předlohou. Chod toho času je tam dost zásadní,“ prohlásil režisér v pořadu Příběhy filmů. 

Souboj Vetchý - Javorský

Film má skvělé obsazení, dominují mu hvězdy Ondřej Vetchý a Vladimír Javorský: „Tam byl skvělý souboj těch dvou chlapů. Oni se znají. Spolu hráli stokrát, Ondřej je  takový hyperaktivní.  Oni mají tu scénu s těmi klíči, jak si je tam házejí po stole. Tehdy jsem chtěl, aby ty klíče jezdily po tom stole. První točil Vladimír, ten Ondřej tam pořád dělal nějaké opičky, Vladimír to snášel a ustál to. Ale když se to otočilo, tak ten Vladimír toho Ondřeje úplně vyřídil. Ondra dokáže být pěkná potvora a ten Vladimír ho ustál. A potom ho knockoutoval,“ vzpomínal Petr Nikolaev. 

Chlapeček, co kouká na Události

Malého Kvida skvěle hraje Jan Zahálka, málem tomu tak ale nebylo: „Jako třetí do party byl ten malý Kvido. To bylo napínavé do poslední vteřiny. Tam jsem si uvědomil, že člověk si obsazuje toho dětského hrdinu trošku podle sebe. Měl jsem tam takového kluka, který se mi hodně líbil a byl jsem rozhodnutý ho vzít, ale reakce na něj byly takové, že mě herci, kteří s ním dělali herecké zkoušky, varovali, že na to není úplně šikovný. Martin Duba říkal, proč nezkusíme toho, co na začátku něco řekl a já se smál?“ Jan Zahálka byl v lecčem intelektuálnímu hošíkovi Kvidovi podobný: „Obsadili jsme tohoto kloučka, který byl osobnost. Byla to selská palice, která dokázala milovat celý štáb. Když jsme byli na prvním natáčecím dnu, jak tam sáňkují, tak jsme se blížili ku Praze a on říká, půl sedmý, to je dobrý, to aspoň stihnu Události!“ 

Strašlivý Vladimír

Vladimír Javorský v komunistovi Šporkovi vytvořil roli, ze které mrazí: „Troufnu si říct, že tohle je moje zásluha. Já  jsem nechtěl nějakého starého aparátčíka, starýho, tlustýho, blbýho. Chtěl jsem někoho, kdo by byl nebezpečný. Vladimír dokáže být strašlivý. A tak jsem ho vyzkoušel. Mě na tom bavilo, že oni jsou vrstevníci. Ondřej, ta postava tatínka, dostává zabrat od stejně starého člověka, jako je on sám,“ konstatoval v pořadu Příběhy filmů Petr Nikolaev.

Pochvaloval si i práci s hvězdami první kategorie: „Pro mě byla úžasná zkušenost, jak tyhle hvězdy jak oni nepustí mezi sebe jen tak někoho, aby s nimi byl. Tam byla úžasná scéna, kdy Viktor Preiss měl v tom scénáři manželku, která neměla text, ale potřebovali jsme ji tam fyzicky. Já jsem obsadil nějakou sekretářku z produkce, která se typově k tomu výborně hodila. Jdou nakupovat v té samoobsluze a byl tam Viktor Preiss, Ondřej Vetchý, Libuška Šafránková a tahle sekretářka. No, na těch denních pracích jsem ji marně hledal. Ale to je správně, to není tak, že bych říkal, oni jsou hajzlové a nechtějí se podělit. Ale v ten moment tam může stát jen někdo, kdo na to má...“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková