Zeman sliní, napsal Michal Viewegh. A uveřejnil i další údajná tajemství hlavy státu
19.09.2017
Foto: ČT
Popisek: Michal Viewegh se po rozvodu stáhl z Prahy do Sázavy; snímek je z jeho 13. komnaty na ČT
Známý spisovatel a publicista Michal Viewegh představuje svou knižní novinku. Pokračování Pohádek pro unavené rodiče, která spatří světlo světa na konci října. Při té příležitosti sepsal hned několik bodů, jimiž se podle jeho mínění liší současný prezident od toho minulého. Nejde ovšem o srovnání Miloše Zemana a Václava Klause, nýbrž Miloše Zemana a Václava Havla. Některé fanoušky zaskočil.
„Přestože se na naléhavé doporučení lékaře mám vyhýbat zátěžovým situacím, nedávno jsem v televizi vyslechl jakýsi projev našeho současného prezidenta a samozřejmě jsem se přitom opět nedokázal vyhnout bolestnému srovnávání s prezidentem minulým," uvádí Viewegh ve svém textu. Připomeňme, že po revoluci byl Viewegh nejprodávanějším českým spisovatelem, což ovšem změnil těžké onemocnění - prasknutí aorty v roce 2012. Od té doby podle vlastních slov prodává „pouhou“ desetinu toho, co dřív. Obvykle používá příměr 300 tisíc dříve, 30 tisíc nyní. Zpět k současné hlavě státu.
Šest důvodů proti Zemanovi
Autor vyjmenoval hned šest důvodů, které mu na Zemanově vládnutí vadí. „První rozdíl je v řečovém projevu: Havel ráčkoval, Zeman zase sliní a jeho čeština navíc občas připomíná ruštinu. Jinými slovy: Havel ráčkoval na Západ, Zeman slintá na Východ. Alkohol: i Havel si, jak víme, tu a tam přihnul, ale na rozdíl od současného prezidenta většinou nepil v práci..." Dalším důvodem může být trocha literatury: „Havel psal divadlo a později i Dějiny – Zeman Dějiny nepsal, divadlo ovšem často hraje." Havel podle Viewegha Rusa vyhnal, Zeman ho prý pozval zpátky. „Havel byl záručním listem české samostatnosti, Zeman je její bumáškou," míní spisovatel. Předposlední dva důvody? „Zeman má lepší krátkodobou paměť, než měl Havel. Je vskutku impozantní, jak dlouhou řeč dokáže Miloš pronést spatra – ale ještě pozoruhodnější je, co všechno při tom dokáže zapomenout. A vůbec nejdůležitější mi připadá šestý rozdíl: Havel z roku 1989 stále žije, jakkoli je ve skutečnosti mrtvý, zatímco Zeman 1989 je dávno mrtvý, přestože de facto žije."
Michal Viewegh na Jižním Městě (13.9.2012), pár měsíců před svým kolapsem
Viewegh svůj text připnul na hlavní stranu oficiálního webu, kde kromě odkazů na recenze najdeme i pozvánky na autorská čtení nebo autogramiády. Nejbližší se koná 21. září v rámci akce "Čtení ve vlaku, Hlavní nádraží."
Kapka historie
Matka Michala Viewegha je právnička, otec byl chemik, později starosta Sázavy. V roce 1980 maturoval na gymnáziu v Benešově. Nedokončil studium ekonomie na VŠE, ale vystudoval češtinu a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde studium dokončil roku 1988. Již od začátku svého studia v roce 1983 publikoval povídky v Mladé frontě. Po dokončení vysoké školy se krátce věnoval vystudovanému oboru, učil na základní škole v Praze 5 – Zbraslavi, ale už v roce 1993 učitelské povolání opustil. Stal se na dva roky redaktorem v nakladatelství Český spisovatel, pak definitivně spisovatelem z povolání.
Kromě románů je i autorem literárních parodií (Nápady laskavého čtenáře, 1993). V roce 1993 mu byla udělena prestižní Ceny Jiřího Ortena. Je prvním českým spisovatelem, který si vyzkoušel psaní románu spolu se čtenáři na internetu v díle Blogový román Srdce domova, který je zároveň otevřenou školou tvůrčího psaní, vznikající mezi srpnem a prosincem roku 2009. Michal Viewegh však přiznává, že spisovatelství je osamělé povolání, při kterém tráví s počítačem i 10 hodin sám
A o dva roky později na jednom z prvních mediálních vystoupení „po svém přežití“
Mezi jeho nejvýznamnější romány patří Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu, Román pro ženy nebo Zapisovatelé otcovský lásky. Viewegh se opakovaně prozaicky vyjadřoval také k politické situaci a stavu české společnosti. Zde můžeme zmínit knihy Mafie v Praze (2011) a Mráz přichází z Hradu (2012). Řada jeho děl byla úspěšně zfilmována. Namátkou: Vybíjená, Svatá čtveřice, Román pro muže, Případ nevěrné Kláry a samozřejmě Účastníci zájezdu (knižně vyšli v roce 1996, premiéra na plátně se odehrála o deset let později).
Vybrané romány Michala Viewegha
Romány:
- Báječná léta pod psa, 1992 – autobiografický román, zachycující atmosféru v Československu od doby normalizace až po pád komunismu; zfilmováno 1997 (Báječná léta pod psa, režie Petr Nikolaev)
- Výchova dívek v Čechách, 1994 – tragická love story o zbraslavském učiteli, který přijme nabídku podnikatele Krále, aby dával jeho dceři kurz tvůrčího psaní, vztah Beáty s učitelem se postupně vyvíjí; zfilmováno 1996 (Výchova dívek v Čechách, režie Petr Koliha)
- Účastníci zájezdu, 1996 – základem zápletky je setkání velmi rozdílných lidí na autobusovém zájezdu do Itálie; zfilmováno 2006 (Účastníci zájezdu, režie Jiří Vejdělek)
- Zapisovatelé otcovský lásky, 1998 – román o rodině mladého devianta
- Román pro ženy, 2001 – zfilmováno 2005 (Román pro ženy, režie Filip Renč)
- Báječná léta s Klausem, 2002 – volné pokračování úspěšných Báječných let pod psa
- Případ nevěrné Kláry, 2003 – populární spisovatel si najme soukromého detektiva na sledování svojí manželky; zfilmováno 2009 (Případ nevěrné Kláry, režie Roberto Faenza)
- Vybíjená, 2004 – osudy několika spolužáků z gymnázia od jejich mládí až do čtyřicítky; zfilmováno 2015 (Vybíjená, režie Petr Nikolaev)
- Tři v háji, 2004 – společné dílo Haliny Pawlowské, Ivy Hercíkové a Michala Viewegha
- Román pro muže, 2008 - román o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky, ale také bilancující, mnohdy až sebeironickou reflexí úspěšného spisovatelství; zfilmováno 2010 (Román pro muže, režie: Tomáš Bařina)
- Biomanželka, 2010
- Mafie v Praze, 2011
- Mráz přichází z Hradu, 2012
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo byli jste při něčem, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Zdeněk Svoboda