Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dramatický vývoj kauzy týraných koní. Tihle krasavci zřejmě vládnou mimořádnými schopnostmi. Vážně si v noci dokázali sami otevřít?

19.02.2017
Dramatický vývoj kauzy týraných koní. Tihle krasavci zřejmě vládnou mimořádnými schopnostmi. Vážně si v noci dokázali sami otevřít?

Foto: FTV Prima

Popisek: Téměř dvacítka koní pana Vondrušky se v sobotu ráno záhadně objevila na své staré pastvině. Kdopak jim asi otevřel?

Jakoby to nikdy nemělo skončit. V pátek televize Prima informovala, že všichni koně z chovu Jiřího Vondrušky jsou už v bezpečí. V sobotu ráno se ale necelá dvacítka koní ztratila z provizorního umístění a objevila se zpátky na pastvině, odkud je dobrovolníci odebrali.

Pastvina Jiřího Vondrušky a v ní opět necelá dvacítka koní. Záhadně se tu objevili v sobotu ráno. Na místě navíc parkoval automobil, který podle místních patří Vondruškovým. Jakmile ale jeho řidič spatřil přijíždějící štáb televize Prima, okamžitě odjel. S řidičem se štáb ještě chvíli naháněl po okolí, ale to už na místo přijela i policie. Stejně jako reportéři má zjistit, jak se mohli koně dostat z pastviny obehnané ohradníkem.

Koně zmizeli z ohrady někdy v noci nebo ráno. Že by utekli sami, není příliš pravděpodobné. Museli by si totiž vysadit sloupek. Místní obyvatelé ale zorganizovali okamžitou nápravu. Odpoledne se sešly desítky dobrovolníků, na místě byl i starosta Votic Jiří Slavík a příslušníci městské policie. „Teď se budeme pokoušet přehnat ty koně na náhradní stanoviště,“ řekl televizi Prima starosta Slavík.

Opět nastoupili dobrovolníci

Všichni měli ještě v živé paměti dramatické scény z minulých dní, kdy dcera pana Vondrušky napadla kameramana, samotný chovatel se snažil plašit zvířata tak, že do nich najížděl automobilem, a dokonce jím narazil do hříběte. Není tudíž ani divu, že před akcí leckomu tak trochu tekly leckomu nervy. „Jestliže nás Vondruška teď ohrozí, tak tady ti dva nás nezachrání,“ křičela před kamerou jedna z dobrovolnic na starostu. Ten jí ale v klidu odpověděl: „Jestli chcete dělat mediální hvězdu, běžte pryč, a dodal: „Je na každém dobrovolníku, zda se zúčastní této akce, už od toho je to slovo dobrovolník a státní policie samozřejmě o této akci ví.“

Dobrovolníci převádějí koně zpátky do bezpečí

Dobrovolníci převádějí koně zpátky do bezpečí

Jiří Vondruška, který minulý týden oznámil, že se dál nemůže o své stádo starat a že péči má převzít město Votice, se ale tentokrát nakonec na místě neobjevil. Ani na jeho statku nikdo neotvíral a záhadné auto nakonec také zmizelo. Krátce před čtvrtou odpoledne se skupina dobrovolníků pokusila za asistence městské policie koně znovu sehnat a odvést do bezpečí. A to se nakonec přes veškeré komplikace podařilo.

Pro veterináře je to známá firma

Problémy v soukromém chovu koní v Jankově na Benešovsku řešila Státní veterinární správa opakovaně kvůli podvýživě a nedostatečné péči o mláďata a v poslední době kauza zaměstnává veterináře, zástupce votické radnice, strážníky i reportéry televize Prima již třetí týden. Na sto hektarech pozemků choval Jiří Vondruška zhruba 70 koní a 30 kusů skotu, koně byly celoročně venku. „U koní byla zjištěna podvýživa a za současných klimatických podmínek nedostatečná péče o mláďata. Majitel situaci navíc neřešil ani po prvním upozornění. Lze s jistotou říci, že v chovu docházelo k týrání,“ řekl MF Dnes po odchytu prvních sedmi zvířat Petr Majer, zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS), která dala k odchytu podnět.

Podle SVS je chov pana Vondrušky dlouhodobě problematický, případ se táhne již od roku 2009 a kontrol byla v následujících letech řada. Jednalo se například o nezajištění veterinární péče, zjištění porušení plemenářského zákona či nezajištění přístřešku umožňujícího, aby se zvířata v tropických letních dnech mohla schovat do stínu, na pastvině chybělo napájení a tak dále. Tím byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská