Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smutný a osamělý Michal Viewegh: Pád z vrcholu až na dno. Trest za hříchy? Mrazivá noční zpověď nejúspěšnějšího českého spisovatele

11.04.2016
Smutný a osamělý Michal Viewegh: Pád z vrcholu až na dno. Trest za hříchy? Mrazivá noční zpověď nejúspěšnějšího českého spisovatele

Foto: ČT

Popisek: Michal Viewegh nyní žije sám v městečku Sázava

Michal Viewegh, který před třemi lety prodělal klinickou smrt, se pomalu vrací do života. Poté co přežil prasknutí srdeční aorty, ztratil paměť a trpěl těžkými depresemi, se navíc musel vyrovnat s dalším rozvodem. O svém současném životě mluví s až mrazivou upřímností, dokáže na sebe prozradit prakticky úplně vše.

Tak tomu bylo i v jeho téměř hodinovém rozhovoru, který se tento týden telefonicky odehrál v nočním vysílání Českého rozhlasu. Skutečnost, že spisovatel neseděl přímo ve studiu, vysvětlila moderátorka tím, že zítra vdává svoji dceru Míšu. Navzdory této radostné události ale o svém současném životě vyprávěl velmi posmutněle, přestože má s dcerou z prvního manželství velmi hezký vztah a nadšen je i z jejího partnera. „Radím dceři, jak si ho udržet,“ přiznal se dokonce.

Výchova dívek v Čechách

Na otázku, jaká vlastně byla jeho výchova dívek v Čechách (má totiž tři dcery), připustil, že to nebylo vždy úplně ideální. Poprvé se rozváděl v době, kdy byla Míša v pubertě a rozvod rodičů samozřejmě prožívala těžce. Nastalo kritické období, ale nevzdal se a nakonec si k sobě našli cestu. Michal přitom prozradil, že se své dceři podbízel večeřemi v exotických restauracích a výlety do Istanbulu a získal si tak její srdce. Jednal s ní ale vždy na rovinu. V souvislosti s dcerou také zavzpomínal na své problémy s rodiči, které ale byly spíš výjimečné a úsměvné. Otec mu jednou nafackoval, když se chtěl dívat na film pro pamětníky s hvězdičkou, v němž hrála nahá herečka.

Druhý život

Řeč přišla i na jeho fatální onemocnění, které drasticky změnilo jeho dosavadní život. Z vrcholu životních i profesních sil padl na samé dno. Dodnes neví, on ani lékaři, co bylo příčinou, že mu praskla aorta. V době, kdy se mu tato kritická událost stala, žil prý zdravě, předtím výrazně zhubnul, pravidelně sportoval, a dokonce zaběhl pražský maraton. Jednou z možností je, že se na nemoci podepsaly dálkové lety, ostatně nyní už má létání jednou provždy zakázané. Tvrdí, že nemoc byla pro jeho život tak zásadní, že vlastně žije druhý život. Naštěstí se nyní jeho zdravotní stav výrazně zlepšil, ale před dvěma lety, poté co se dostal z nejhoršího, stále trpěl totální ztrátou paměti, měl nulové sebevědomí a musel používat troje antidepresiva. Když mu někdo řekl provařenou frázi „bude líp“, měl prý chuť toho člověka rovnou zabít.

Rodiná idyla s druhou manželkou Veronikou (druhá zprava) a dcerami Bárou, Sárou a nejstarší Michaelou už patří minulosti. Vycházejí ale spolu dobře.

Rodiná idyla s druhou manželkou Veronikou (druhá zprava) a dcerami Bárou, Sárou a nejstarší Michaelou
už patří minulosti. Vycházejí ale spolu dobře.

Trest za hříchy?

„Dneska už je to mnohem lepší, já už se blížím tomu, co jsem byl,“ pochvaloval si. Když se zamýšlel nad tím, zda to byl trest za jeho hříšný život a zda mu nemoc nakonec nepomohla stát se lepším, dokonce zavtipkoval: „Vždycky říkám, že pokud to měla být nějaká lekce, tak bych si představoval  trochu kultivovanější formu, než je prasklá aorta. Tohle mi přišlo příliš drastický.“ A vzápětí se svěřil, že ho tato událost změnila, i jeho hodnoty. Zavzpomínal, jak on, dříve „velký playboy“, ležel na kapačkách, bezmocný, s cévkou zavedenou do penisu: „Najednou si člověk začne vážit obyčejných věcí. Nyní jsem jiným člověkem.“

Žádné banální povídky

Krutá životní zkušenost se projevila také na jeho psaní, není už prý schopen psát žádné banální povídky o manželství a sexu nebo ironizovat iracionální věci, jak tomu bylo dřív. Pracuje již ale naplno, například na novém románu Dva muži ve člunu, i na dalších filmových scénářích. Dalšího pokračování by se mohli dočkat i čtenáři Krátkých pohádek pro unavené rodiče.

Jiří Bartoška přiznal, že se po rakovině vrátil příliš brzy k práci. Oslabený a zestárlý herec o smutné zkušenosti z manželství. Po letech zpět k tajné lásce?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Adéla Hofmanová