Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co práskl bývalý ministerský náměstek, kterého šéf ANO vyrazil? A kolik stojí v ´Babišově´ oběd? Prý majlant… Kauza Čapí hnízdo přehledně

23.03.2016
Co práskl bývalý ministerský náměstek, kterého šéf ANO vyrazil? A kolik stojí v ´Babišově´ oběd? Prý majlant… Kauza Čapí hnízdo přehledně

Foto: aTeo

Popisek: Takto vidí kauzu grafik aTeo

Bývalý náměstek Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht se zamyslel nad tím, jak to je s firmou Čapí hnízdo Andreje Babiše (ANO). Nepovažuje za důležité to, o čem se spekuluje v médiích – kdo je asi anonymním vlastníkem akcií, kterého Babiš odhalí ve sněmovně. Podstatné je podle Wagenknechta zcela něco jiného. Co nového je ještě v kauze, která teď zaměstnává média i politiky? Právě dnes ji projednává Poslanecká sněmovna…

Jestliže byl Agrofert strategickým partnerem firmy Čapí hnízdo, pak tato společnost evropské dotace v podstatě nepotřebovala. Ty jsou podle Wagenknechta určeny na to, aby pomohly malým a středním podnikům, které mají podnikatelský záměr, ale banky či strategičtí partneři nejsou ochotni jim finančně pomoci. Evropské dotace jsou zde pouze pro malé a střední podniky, které výhody z nich plynoucí skutečně potřebují.

„Pokud malému a střednímu podniku, který dotaci nepotřebuje, protože není znevýhodněn, úředníci dotaci přesto dají, jednají protiprávně. Stejně protiprávně jedná malý a střední podnik, pokud žádá o dotaci s vědomím, že má možnost jednoduše získat financování pro svůj projekt jinými způsoby – například u banky nebo od strategického partnera projektu,“ míní Wagenknecht v komentáři uveřejněném na blogu Aktálně.cz. 

Majitel anonymních akcií? To není to podstatné

Z tohoto hlediska je úplně vedlejší, koho Babiš ve sněmovně označí za držitele anonymních akcií. Mohl by si vymyslet kohokoli, kdokoli to může potvrdit a stejně to nebude možné ověřit. Z hlediska judikatury Evropského soudního dvora hraje důležitější roli to, zda malý či střední podnik vystupuje samostatně nebo jestli jedná společně s jiným podnikem.

V této souvislosti stojí za připomenutí, že Čapí hnízdo vyrostlo na půdě, která patří Agrofertu. Agrofert byl strategickým partnerem celého projektu. Valné hromady firmy Čapí hnízdo se konaly v Agrofertu. Ve statutárních orgánech Čapího hnízda působily osoby, které současně působily ve statutárních orgánech Agrofertu. Závěr si z toho může podle Wagenkenchta udělat každý sám.

„Kauza Čapí hnízdo ukazuje na dva závažné problémy. Zaprvé na to, že dotační úřady neřeší, zda se v Česku čerpají evropské dotace oprávněně, či nikoli. Dodnes v podstatě nikdo nekontroluje skutečného vlastníka, a to minimálně v případech, kdy o dotaci žádá nějaký finančně silný hráč (viz komentáře Davida Ratha a dalších úředníků odpovědných za schvalování dotace, že dotaci na Čapí hnízdo nešlo nedat). Zadruhé je naprosto nutné, aby nejen o veřejné zakázky, ale i jakékoli dotace mohly žádat pouze firmy s jasně prokazatelnými vlastníky. Když už pro nic jiného, tak aby se podobné mediální frašky a tahání anonymních vlastníků v kauze Čapí hnízdo jako králíků z klobouku kouzelníka Pokustona již v budoucnu nemohlo opakovat,“ uzavírá Wagenknecht. 

Babiš se propadl ze špičky

Nejvíce lidé důvěřují ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Alespoň to vyplývá z březnového šetření agentury SANEP, o kterém informuje Deník.cz. Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se propadl na druhé místo.

Babišovi důvěřuje o 4,3 procenta méně občanů než v lednu. V současné době mu tak důvěřuje 40,9 procenta dotázaných. Chovancovi důvěruje o tři desetiny procenta víc. 

Třetí místo obhájil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (39,7 %). Čtvrté místo i nadále patří ministru obrany Martinu Stropnickému z hnutí ANO. Nejvíce se podle Deníku.cz propadla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), a to z 5. na 9. místo. Nejméně důvěryhodným je ministr pro lidská práva (ČSSD) s 12,4 procenty.

Šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi zřejmě nejvíce uškodily spekulace ohledně financování farmy Čapí hnízdo, s níž je spojován. Jen čtvrtina lidí totiž věří tomu, že Babiš s projektem neměl v době jeho vzniku nic společného. I toto vyplynulo z průzkumu agentury SANEP pro Deník.

Kopání do mrtvoly?

Podle advokáta a člena výboru iniciativy Veřejnost proti korupci Milana Hulíka se protikorupční aktivisté ke kauze Čapí hnízdo nevyjadřují, protože by jim to připadalo jako kopání do mrtvoly. Za mnohem nebezpečnější než komické vymlouvání Andreje Babiše z podezření z dotačního podvodu považují aktivisté jiné věci… 

„ANO se nebude demokratizovat, to se rozpadne. To není žádná strana. Jak jsem říkal už dřív – to je pytel blech. To je Andrej Babiš a pak skupina lidí, kteří usilují o moc. Na toto hnutí není možné uplatňovat kritéria, kterými posuzujeme politické strany. To je hnutí, které je naprosto nevyprofilované, nemá program, nemá jednotící ideu, jediná idea je boj o moc všech proti všem,“ řekl k tomu Milan Hulík. 

A o mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny k Čapímu hnízdu dodal: „Nevím, ta situace je tak šíleně absurdní vzhledem k tomu, jak se do toho Andrej Babiš zamotal, že si těžko nedovedu představit, že by to nějakým způsobem nevyústilo v nějaké politické rozhodnutí. Ovšem v této zemi je všechno možné, a při slabosti Sobotky a Bělobrádka se domnívám, že k tomu možná ani nedojde, že prostě zase zacouvají a aféra vyšumí. Jedinou nadějí je, jestli z Bruselu přijde nějaký negativní důsledek vyšetřování pro Babiše.“ 

Kdepak, Andreji, hnízdo máš? Z této reportáže musel Babiše trefit šlak 

Poměrně ostře se do ministra financí Andreje Babiše pustila kvůli tomu, že se v kauze své Farmy Čapí hnízdo možná dopustil dotačního podvodu, TV Barrandov. Ta celou situaci kolem Čapího hnízda ve své reportáži poměrně detailně zmapovala. V průběhu celé reportáže hraje v podkresu píseň Karla Gotta „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“.

Nejprve citovala Babišova slova, která zazněla o Čapím hnízdě v dokumentu odvysílaném před časem Českou televizí: „Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt: 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma...“

Moderátorka pak k tomu poznamenala, že poté, co Babiš v onom dokumentu o Čapím hnízdě řekl, se mu bude jen těžko vysvětlovat, že farma Čapí hnízdo a s ní spojené problémy nejsou jeho.

Běžný oběd vyjde na 570 Kč

Reportér televize se pak rozhodl vyzkoušet, zda je Čapí hnízdo (leží 60 km jižně od Prahy, nedaleko od vesnice Olbramovice) skutečně vhodné pro rodiny s dětmi, jak je prezentováno. „Dali jsme si sodovku, hráškový krém, svíčkovou, čaj a vývar. Suma sumárum za 570 korun. Čapí hnízdo zkrátka není pro lidi z levného kraje. Vzít sem na víkend rodinu, nechám tu minimálně 10 tisíc,“ poznamenal s tím, že o to v celé kauze ale nejde.

Podivné majetkové přesuny

„Problém je jinde. Jak tohle všechno vzniklo (ukazuje za zády se rozprostírající areál Čapího hnízda). Ještě v roce 2007 byl bývalý statek Babišovým majetkem.“ (Grafika ukazuje, že v roce 2007 patřil statek firmě ZZN Agro Pelhřimov spadající pod Agrofert, v roce 2008 vzniká samostatná Farma Čapí hnízdo. A v roce 2014 se farma slučuje s firmou IMOBA, spadající pod Agrofert.)

Proč takové majetkové přesuny? Podle reportáže byl jejich důvodem jediný cíl, a to získat z EU dotaci 54 milionů korun.

Slovo pak dostal šéfredaktor časopisu Faktor S Ondřej Fér: „Jde o to, že společnost, která byla majitelem Čapího hnízda, na určitou dobu, kterou potřebovala přesně na čerpání dotací, se vyčlenila z koncernu Agrofert, stala se malou firmou, která mohla čerpat dotaci, a jakmile tu dotaci dočerpala, vrátila se k holdingu Agrofert.“

Ministr je s pravdou na štíru

Reportér poukázal na to, že Babiš se tváří, že je vše v pořádku. Ale současně se do celé věci neuvěřitelně zamotává. „O Čapím hnízdě například prohlásil: ‚Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.‘“

Na znamení toho, že Babiš nemluví pravdu, jsou znovu citována Babišova slova z dokumentu ČT, kde Babiš o Čapím hnízdě říká, že je to nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. Následuje záběr na výpis z obchodního rejstříku, kde je uvedeno, že firmu IMOBA, která nyní Čapí hnízdo vlastní, vlastní v podstatě sám Andrej Babiš.

V době, kdy se Čapí hnízdo tvářilo jako malá firmička a s ministrem naoko nemělo nic společného, Andrej Babiš prohlásil: „Nevím, komu to patří.“ To prý řekl časopisu Respekt v roce 2013. Firmě přesto poskytl půjčku 400 milionů korun na přestavbu areálu a jednal prý jen s nějakými advokáty.

Fér k tomu ale řekl: „Neumím si představit, že člověk jako Andrej Babiš, který musí mít nějaké intelektuální schopnosti a dobrou paměť, by si nevšiml toho, že v té firmě v představenstvu sedí bratr jeho partnerky a jeho dcera z prvního manželství.“

Také není pravda, že audit nenalezl žádné pochybení

Reportér pak vysvětlil, že řeč je o Martinu Herodesovi a Adrianě Bobekové. A zmínění advokáti? Ti také nebyli jen tak nějací. Byli to Babišovi advokáti Václav Knotek a Gabriela Knapová. Knotek podle Féra sedí ve správní radě Agrofertu.

Reportér nicméně upozorňuje, že Babiš dlouhodobě odmítá, že by se dopustil nějakého podvodu. Babiš totiž letos Lidovým novinám řekl: „Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoliv nálezu.“

Jenže to není pravda. Audit v roce 2011 pochybení našel a pokutu udělil. Ta se i s penále vyšplhala na 6 milionů korun. Rok nato však ROP Střední Čechy, který dotaci Čapímu hnízdu přiklepl, pokutu snížil o 99 %. A firma platila jen směšných 37 tisíc plus penále. „Okolo celé dotace krouží ještě policie a šetří ji evropský protikorupční úřad Olaf. Andrej Babiš tak v duši klid ještě nemá,“ dodal reportér.

Andrej Babiš: Prohlášení k Farmě Čapí hnízdo

Moc dobře nerozumím tomu, proč chtějí ODS a TOP 09 svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli vytvořené účelové kauze Čapí hnízdo ohledně dotace poskytnuté před 8 lety a proč mi ČSSD dává ultimátum, abych vysvětlil věci, které jsou účelově vytrhávány z kontextu a zveřejňovány tak, aby mě úmyslně poškodily. Tato osm let stará dotace je teď přeci znovu vyšetřována jak v České republice, tak i v Bruselu, na základě anonymních udání pravděpodobně mého bývalého kolegy z MF, který se mstí a zneužívá své bruselské kontakty a kontakty na auditní orgán Ministerstva financí ČR. Proč nechtějí vyčkat na konečné rozhodnutí, než se celá kauza vyšetří? Možná proto, že už se několikrát ukázalo, že jsem nic neudělal, a naopak vychází najevo, že oproti starým pořádkům dělám – a teď i v české vládě a na MF – věci s péčí řádného hospodáře a naši koaliční vládě se daří.

Hnutí ANO na rozdíl od TOP 09 nebo ODS nemá dlouhou historii a nemá proto ani kostlivce ve skříni. Proto se nám a mně osobně snaží tyto strany takové kostlivce vyrobit celou dobu, kdy jsem v politice. Nejdřív se tím kostlivcem mělo stát mé údajné agentství v StB, kde mě soud osvobodil, později přišly lži o dotacích na biopaliva a dotacích všeobecně, kterých údajně dostává moje firma víc, než odvádí. Přitom moje firmy za posledních deset let odvedly do českých rozpočtů 22,9 miliard Kč a obdržely desetkrát méně. Další lží je konflikt zájmů Agrofertu, který měl údajně zbohatnout na obchodech se státem, přitom jeho obrat se státem je jen 1.7 % celkových tržeb. Každý věděl při mém vstupu do české politiky, že Agrofert vlastním. Nechtěl jsem ho převést jinam a dělat z lidí hlupáky. Dále následovaly pohádky o tom, že Agrofert má nějaké mimořádně vysoké dotace. Přitom dostává úplně stejné na hektar nebo na zemědělské zvíře jako každý český zemědělec nebo každá česká firma která o dotaci žádá. Nyní přichází obrovská kampaň s tvrzením o dotačním podvodu u Farmy Čapí hnízdo. Osm let starý případ žádosti o čerpání evropských peněz byl kontrolován snad nejvíc ze všech českých projektů čerpání peněz z EU od vstupu do EU.

Pro pořádek ale zopakuji několik faktů, které jsem si nechal dohledat po rozpoutání kampaně bývalou šéfredaktorkou MF DNES proti mé osobě. Farma Čapí hnízdo získala dotaci v roce 2008. Mimochodem v té době byl hejtmanem Středočeského kraje Petr Bendl z ODS.

Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla, jak už jsem zmínil, několikrát kontrolována:
28.7.2008 ROP střední Čechy - kontrola na místě – bez připomínek.
28.7.2010 ROP střední Čechy - kontrola na místě - bez připomínek.
27.3.2012 Audit ROP na střední Čechy došel k závěru bez zjištění.
9.2.2011 proběhl audit ROP střední Čechy, při kterém bylo zjištěno porušení podmínek v proplacení nezpůsobilého výdaje, což spočívalo v tom, že do žádosti o platbu byla zahrnuta i platba, která ještě nebyla ze strany příjemce proplacena. Bylo to méně závažné porušení rozpočtové kázně a proto bylo na základě žádosti o prominutí upuštěno od původního návrhu na odvod ve výši 3 718 753 Kč a farma zaplatila jen 37 188 Kč. Rozhodnutí o prominutí odvodu dotace podepsal 10. 2. 2012 hejtman za ČSSD.

Tuto skutečnost potvrdil i třetí mimořádný audit realizovaný KPMG na základě objednávky ministerstva financí za Miroslava Kalouska v dubnu 2013. Jelikož to bylo v době, kdy to nepatřilo do mé skupiny, neměl jsem samozřejmě informace, co se tam dělo. A proto jsem řekl Novinkám, že se mě to netýká a nemám s tím nic společného, což je pravda.

Upozorňuji, že v žádném auditu ani kontrole se nikdy nemluvilo o tom, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU. Proto jsem také ve všech svých vyjádřeních k auditům reagoval tak, že vrácení dotace nikdy nehrozilo a byla poskytnuta podle platných pravidel. Navíc žadatelem o dotaci pro farmu jsem já ani moje firmy nikdy nebyli. Mně, jako fyzické osobě, farma nikdy nepatřila a v čase podání žádosti o dotaci v roce 2008 nepatřila ani žádné z firem Agrofertu. Důkazem toho je, že farma není uvedena v konsolidované účetní uzávěrce skupiny Agrofert za léta 2008 až 2012 auditované renomovaným auditorem PriceWaterhouseCoopers. Skupina Agrofert převzala ztrátovou a předluženou farmu až v listopadu 2013.

Veřejnost je několik měsíců úmyslně matena informacemi, které moje bývalá zaměstnankyně novinářka zveřejňuje zcela účelově – tedy ve snaze mě co nejvíce poškodit. Neustále je mi předhazováno, že jsem multimiliardář. Doufám tedy, že alespoň lidé chápou, že bych si kvůli padesátimilionové dotaci reputaci a dobré jméno v byznysu nezničil. Nebo mám opravdu rezignovat a nechat českou politiku napospas starým pořádkům?

Ještě příklad: že jde o štvanici organizovanou proti mně některými nepřátelskými médii dokazuje i další moje zkušenost. V pondělí 7. 3., ve 13.46 hod. mi např. Bakalova média napsala: "Dobrý den, dle našich informací zasahuje policie v Čapím hnízdě. Je to pravda? Co na to říkáte? Jak budete postupovat? Vnímáte to jako politickou objednávku? Děkuji, Stuchlíková, Hospodářské noviny". Žádná policie přitom na farmě nezasahovala, což jsem si ověřil telefonátem kolegům. V případě že bych odpověděl, že o tom nic nevím, tak by tato informace byla zveřejněna a i když by se následně ukázalo, že je nepravdivá, lidi by si stejně mysleli, že tam policie byla.

Dotace na projekt farmy Čapí hnízdo byla udělena v roce 2008 z ROP střední Čechy za hejtmana Petra Bendla z ODS. Toho samého Petra Bendla, který jako poslanec za ODS nyní kvůli Čapímu hnízdu interpeluje ministryni pro místní rozvoj a ODS volá po svolání mimořádné schůze PS. Stejně tak volá po schůzi pan Kalousek, jehož Ministerstvo financí provedlo v roce 2013 mimořádný audit. A nyní, potom co Čapí hnízdo patří 2,5 roku do mé skupiny firem, volají zástupci ODS i TOP 09 po vyšetření dotace, kterou sami udělili a kontrolovali. Agrofert pouze převzal předlužený projekt této farmy. A kdybychom ho nekoupili, byl by možná zkrachoval. A pak by Česká republika musela těch 50 miliónů Kč zřejmě vracet EU z kapes daňových poplatníků.

Skupina Agrofert byla strategickým partnerem farmy a podepsala dohodu o budoucí spolupráci v únoru 2008. Dále pronajala farmě pozemky a dále poskytla ručení na úvěr na financování projektu ve výši 350 milionů Kč, na které podepsala smlouvu v červnu 2008.

Čapí hnízdo také není žádné moje luxusní sídlo, jak se někteří novináři snaží namluvit veřejnosti. Mě, jako fyzické osobě nikdy nepatřilo a nepatří. Od roku 2013 je farma součástí skupiny Agrofert tvořící více než 200 firem. Celý areál je veřejně přístupný a ekocentrum, restauraci nebo hotel může kdokoliv navštívit. Do Čapího hnízda bylo doposud investováno 800 milionů Kč a výsledkem je místo, které ročně navštěvují tisíce lidí, děti rády chodí po jeho naučných stezkách a jezdí tam na letní tábory, které jsou vždy vyprodány a je o ně obrovský zájem.

Nemám zapotřebí obohacovat se z dotací EU nebo na úkor státu. Na výzvu novinářky Zuzany Kubátové z deníku MF Dnes, abych vrátil dotaci 50 miliónů korun do EU, kterou obdrželo Čapí hnízdo, odpovídám, že já osobně ani Agrofert jsme žádnou dotaci nedostali a nemáme co vracet, dotace byla udělena podle pravidel a není pro to nejmenší důvod. Ale přesto, abych jí vyhověl a nevznikl dojem, že potřebuji převzetím farmy vydělat 50 milionů Kč, byl navýšen rozpočet Nadace Agrofertu z 56 miliónů korun na 106 miliónů. Tyto peníze půjdou především na podporu matek samoživitelek.

Tato kauza, která je 8 let stará a nemá s mým působením v české politice nic společného, je vedena proti mé osobě účelově. Cílem je poškodit mě, abych skončil v české politice. Probíhá vyšetřování v přímém přenosu. Nechme pracovat k tomu příslušné orgány. Jestliže tyto zjistí moje pochybení, což důrazně vylučuji, pak se teprve bavme o mé politické odpovědnosti. Ubezpečuji veřejnost, že těmto orgánům poskytnu veškerou součinnost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace