Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Já nic, já muzikant. Babiš tvrdí, že s Čapím hnízdem nemá nic společného, David Rath ho ale usvědčil dřív, než kauza vůbec vznikla. Dotační podvod by mu mohl vynést pořádný flastr

20.03.2016
Já nic, já muzikant. Babiš tvrdí, že s Čapím hnízdem nemá nic společného, David Rath ho ale usvědčil dřív, než kauza vůbec vznikla. Dotační podvod by mu mohl vynést pořádný flastr

Autor: Twitter

Popisek: Andrej Babiš se sice brání zuby nehty, farmu Čapí hnízdo už ale prošetřuje i evropský úřad pro odhalování dotačních podvodů

Nad ministrem financí Andrejem Babišem se stahují mračna. Nové informace o jeho propírané farmě Čapí hnízdo, kterou financoval z dotací Evropské unie, totiž vyplouvají na povrch každý den. Ač vicepremiér tvrdí, že s farmou neměl nic společného, existují důkazy, jak byl na svou farmu pyšný. A k tomu deník Právo zjistil, že jedna z budov je v katastru vedená jinak, než by měla být.

Tématem posledních dní je projekt podnikatele a ministra financí Andreje Babiše, farma Čapí hnízdo. To totiž vzniklo za vydatného přispění evropských dotací, na které však firma Agrofert neměla právo. Případem se zabývají policie, média, a dokonce i evropský úřad pro odhalování dotačních podvodů OLAF. Babiš to přitom stále prezentuje jako útok opozice na jeho osobu.

Zároveň však tvrdí, že s farmou neměl nikdy nic společného. Toto jeho tvrzení však vyvrací nový článek Echo24.cz, který se odkazuje na knihu bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten v ní totiž popisuje své první osobní setkání s podnikatelem Babišem, který se farmou tehdy doslova chlubil.

Rath s dotací nesouhlasil, jenže...

„My se známe už přes mobil. Jak jste mi psal, že Čapí hnízdo není vaše, pamatujete si?“ píše v knize Rath. „Samozrejme že je moje. Dal som tam niekoľko miliónov a kraj mi prispel z európskych fondov. Pak za mnou niekto vraj od pôvodného hejtmana prišiel a chcel pät miliónov spät ako vďaku za dotáciu. Vyrazil som s ním dvere,“ zaplavil Babiš celý prostor vodopádem slov, která jsem identifikoval jako směs slovenštino-češtiny.

Babiš se v úryvku oháněl tím, že přece na daních platí nejvíce ze všech, a proto si také zaslouží dotaci. Problém byl v tom, že ač Rath jako hejtman s dotací nesouhlasil, nebyla možnost, jak Babišovi zabránit v tom o ní požádat, jelikož byla formálně v pořádku.

Žádost o dotaci neprověřoval kraj

Server Neovlivní.cz připomíná, že David Rath byl tím, kdo v roli prvního politika kraje převzal dotační projekt, opakovaně ho kontroloval a nakonec i stvrdil odpuštění mnohamilionové pokuty pro Farmu Čapí hnízdo. Rath se hájí, že s udělením dotace nesouhlasil, neboť je prý zcela nesmyslné dávat peníze z veřejných zdrojů soukromým firmám. „Panu Babišovi jsem řekl, že mi připadá divné, že tak bohatý člověk, jakým je, získává dotaci na své podnikání, i když se jedná o velice pěkný projekt,“ zavzpomínal sociálně demokratický expolitik.

Udělení dotace prý ale nemohl zastavit. Rath uvádí, že jednak nebylo možno odstoupit od již podepsané smlouvy, jednak nebylo zjištěno pochybení v žádosti o dotaci, kterou navíc neprověřoval kraj, nýbrž pracovníci ROP (Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy). „Osobně mi bylo divné, že dotaci může dostat miliardář, ale dostávali jsme informace, že podmínky splnili, tudíž projekt nešlo zastavit. Nemohli jsme se chovat anarchisticky a nerespektovat platnou smlouvu, i když jsme s ní nesouhlasili,“ vysvětlil Rath.

Podle exhejtmana se již tehdy vědělo, že Čapí hnízdo patří Andreji Babišovi. „Ano, měli jsme informaci, že Čapí hnízdo je pana Babiše. Hovořil o tom tehdy na kraji každý. Konečně i v médiích se o tom psalo. Myslím si, že o tom mluvil i Petr Bendl a pracovníci ROP – od těch jsem nejspíš informaci i převzal,“ upřesnil Rath s tím, že sám Babiš se k farmě hlásil.

Za podvod až deset let basy

Deník Právo pak odhalil další nesrovnalost, právě co se zmíněné dotace týká. V objektu farmy se totiž nachází budova, která je v katastru vedená jako „ubytovací zařízení“. Když se v něm však člověk chce ubytovat, zjistí, že ji má celou pronajatou Andrej Babiš. Přitom z oficiální definice vyplývá, že má jít o budovu sloužící pro veřejnost, nikoli pro individuální rekreaci.

Následně byla na akciovou společnost Farma Čapí hnízdo vyplacena dotace v nejvyšší možné výši, tedy zhruba 50 milionů korun. Firma měla anonymní vlastníky a v době vyplacení dotace ještě nebyly ani hotové stavební práce. Není však zřejmé, zda z daných peněz byla financována i rekonstrukce Babišova osobního „ubytovacího zařízení“.

V současnosti celou věc prošetřuje policie, která se snaží zjistit, zda nedošlo v případě Čapího hnízda k podvodnému jednání za účelem získání dotací, přičemž pokud by se prokázalo, že je Babiš vinen, hrozilo by mu až deset let vězení.

Čtěte také:

Fotky zavražděného Jana Masaryka, pohled jen pro silné nátury… Centrum pro dokumentaci totalitních režimů zveřejnilo hrůzu, která měla zůstat v zaprášeném archivu

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace