Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soutěž „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ zná vítěze

26.06.2015
Soutěž „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ zná vítěze

Foto: Martin Kovář

Popisek: Počítač, ilustrační foto

Ze stovky příspěvků vybírala porota 9. ročníku soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ vítěze dvou kategorií – první tvořily texty, videa a komiksy a druhou návrhy plakátů. Ocenění se 8. června sjeli do sídla Úřadu pro ochranu osobních údajů, který soutěž tradičně pořádá, aby z rukou předsedy úřadu Igora Němce převzali ceny a zúčastnili se celodenního programu, který pro ně připravili organizátoři.

„Zatímco počet příspěvků se již několik let pohybuje kolem sta, evidentně stoupá jejich kvalita,“ hodnotí průběh soutěže RNDr. Igor Němec. „Znovu se tak potvrdilo, že tato soutěž má smysl a že žáci a studenti si uvědomují, že svoboda na internetu není bezbřehá, a že naopak skrývá mnohá nebezpečí, s nimiž se teenageři buď na vlastní kůži, nebo z vyprávění kamarádů už konfrontovali.“

Příspěvky, které letos porota posuzovala, jsou však jen částí toho, co od začátku roku, kdy byla soutěž „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ vyhlášena, studenti na školách vytvořili.

„U nás probíhala základní kola už na úrovni tříd v rámci předmětu výchova ke zdraví, vybrali jsme nejlepší čtyři příspěvky a ty poslali organizátorům soutěže. Studenti teď jsou asi trochu zklamaní, že se nedostali mezi oceněné, ale třeba jim to vyjde příště,“ dokládá,že téma bezpečnosti na internetu je na školách stále více atraktivní, Kateřina Bendlová z pražského gymnázia Špitálská, jejíž studenti skončili těsně pod pomyslnými stupni vítězů.

Pro ceny si šly letos pouze dívky

Pomohla k tomu i letošní spolupráce Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) s Domem zahraniční spolupráce, který pořádá celoroční internetovou soutěž k deseti letům eTwiningu, kde jeden z úkolů byl věnován právě bezpečnému internetu a jejíž účastníci měli možnost svými příspěvky obeslat i 9. ročník soutěže pořádané ÚOOÚ.

Organizátory soutěže z ÚOOÚ příjemně překvapilo, že se na vyhlášení výsledků dostavili všichni ocenění, přestože šlo bez výjimky o mimopražské jednotlivce či týmy. A shoda panovala také v tom, že pro ceny si šly letos pouze dívky.

Do první kategorie mohli účastníci zaslat povídku, úvahu, scénář nebo příběh, který si vymysleli, sehrát a natočit na video, případně ho ztvárnit v podobě komiksu. Sečtělejší účastníci soutěže mohli napsat referát na téma, v jaké knize či filmu se setkali s tématem ochrany osobních údajů a soukromí nebo ve které historické události vidí roli ochrany soukromí jako klíčovou, ať už ona událost dopadla dobře, nebo ne.

„Od videí si slibujeme, že tento způsob ztvárnění je pro děti atraktivnější než psaní textů, což je patrně dáno také slabou kvalitou výuky tvůrčího psaní ve školách,“ vysvětluje Igor Němec.

Vítězka by chtěla být novinářkou

Přesto, nebo možná právě proto, porotu v této kategorii nejvíc zaujaly psané texty, jejichž autoři obsadili první dvě místa. Vítězka, Šárka Blümelová ze ZŠ Pohořelice, napsala příběh kamarádky, konfrontované se ztrátou soukromých dat ze svého počítače.

„Použila jsem částečně příběh své kamarádky a částečně motiv filmu o dívce, jejíž soukromé fotky byly zneužity na Facebooku a která nakonec spáchala sebevraždu. Ale upravila jsem ho, aby nevyzněl tak dramaticky,“ prozradila vítězka. „O soutěži jsem se dozvěděla od své učitelky češtiny. Píšu ráda, obesílám literární soutěže, a jednou bych se chtěla stát novinářkou. Že bych se vítězstvím v této soutěži stala ve škole slavnou, to zrovna říct nemůžu, ale dostala jsem nabídku přispívat do našeho školního časopisu, což mi udělalo velkou radost,“ dodala.

Soutěžní příspěvek Anity Žemličkové ze ZŠ a MŠ Kanice na druhém místě měl podobu zápisu v deníku dospívající slečny, která doplatila na neopatrnost při kontaktování partnera na sociální síti. A podobné vyznění mělo i video, kterým se tým dívek ze stejné školy dostal na třetí příčku v této kategorii. Porota na něm ocenila výstižnost umělecké zkratky, ale překvapil i řadou vtipných a výstižných detailů, ztvárněných obrazovými prostředky.

Vítězný plakát se rodil dvacet hodin

Druhá kategorie byla věnována těm, kdo raději kreslí a malují. Organizátoři pro ně připravili alternativu v podobě plakátu, který by měl každého na první pohled upozornit na aktuálnost tématu ochrany osobních údajů. Vítězka Radka Chaloupková z pedagogické školy v Sezimově Ústí prozradila, že svůj plakát připravovala zhruba dvacet hodin.

„Nejdřív jsem si udělala několik návrhů na papír, a pak je přenesla do počítače a technicky, prostorově i barevně je dotvářela. Musím přiznat, že jsem se nad ním i trochu trápila, protože to byla moje první soutěž – a nebyla jsem si úplně jistá, jaké nároky to na účastníky klade. A navíc jde o téma, které ztvárnit ve výstižné zkratce na ploše plakátu není úplně jednoduché. Ale když se můj návrh líbil kamarádkám i panu profesorovi, říkala jsem si, že to možná nebude úplně marná práce,“ komentovala svůj úspěch budoucí učitelka výtvarné výchovy.

Na dalších místech skončily se svými plakáty Karolína Kůrková z Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově a Tra My Pham z Vodňan.

„Když si prohlížím vaše práce, líbí se mi a naplňují mě i optimismem, že naše práce má smysl. Věřím tomu, že především mezi studenty bude stále více těch, kteří si uvědomují, že ochrana soukromí a osobní svobody je základním lidským právem. A až třeba některá z vás bude někdy za dvacet let kandidovat do vysoké funkce, bude určitě ráda, že ji nikdo nemůže vydírat něčím, co kdysi neopatrně svěřila svým známým na sociálních sítích,“ rozloučil se s nejlepšími účastnicemi 9. ročníku soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů RNDr. Igor Němec.

Všechny oceněné práce můžete už dnes najít na webových stránkách Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Partner článku:

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
ÚOOÚ,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace