Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O syna ho připravila láska, emoce konečně utichly, až když je rozdělila smrt. Co Richard Müller nemohl odpustit svému slavnému otci? Tajnosti slavných

13.06.2015
O syna ho připravila láska, emoce konečně utichly, až když je rozdělila smrt. Co Richard Müller nemohl odpustit svému slavnému otci? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Na rozdíl od většiny kolegů byl herec Vlado Müller chlap jako hora

Nepromluvili spolu dvacet let, slavnému otci dokázal zpěvák Richard Müller odpustit teprve po jeho smrti. Přesto se nyní zbavuje i posledních vzpomínek. Není divu, přijde si tak na pořádný balík.

Zranitelný samotář i hřmotný silák vyzařoval ohromné charisma v postavách nesmiřitelných, často za hranicí mezní situace, jeho osobnost jako by byla naplněna světlem i temnotou. Populární slovenský herec patřil k osobnostem, které si své soukromí odjakživa bránily zuby nehty, takže vždy bylo zastřeno mlčením. Díky tomu dokonce existují i dvě verze místa jeho narození. Některé prameny uvádějí, že byl ‘pokřtěn‘ bratislavským Dunajem, v jiných se uvádí, že se narodil v severočeském Ústí nad Labem-Předlicích a rodina se do Bratislavy přestěhovala až po smrti matky, když se jeho otec znovu oženil. Snad za to mohla svérázná povaha Vlado Müllera, že téma jeho vztahu ke slavnému synu Richardovi i celé rodině zůstalo dodnes tématem téměř biblickým.

S malým Martinem Čížkem v legendárním seriálu Přátelé Zeleného údolí

S malým Martinem Čížkem v legendárním seriálu Přátelé Zeleného údolí

Nezapomenutelný hajný Horyna

Jisté je jenom to, že se nezapomenutelný Vladislav Müller narodil 19. března 1936. V roce 1954 absolvoval Odborný divadelný kurz na Státní konzervatoři v Bratislavě, pak nastoupil do souboru Krajského divadla v Nitře. Vojenskou základní službu absolvoval jako herec Armádního divadla v Martině a v roce 1966 se konečně stal členem činohry Nové scény v Bratislavě.

O tom, že by snad měl být hezký, prý v mládí pochyboval

O tom, že by snad měl být hezký, prý v mládí pochyboval

V divadle vytvořil desítky výrazných charakterních postav vážného i komediálního charakteru, od počátku 60. let se ale také výrazně uplatnil v českém a slovenském filmu, televizi, rozhlase i dabingu a v roce 1979 dostal titul zasloužilý umělec.. Před kamerou ztvárnil zhruba 120 postav, nejvíc ale utkvěl divákům v paměti jako urostlý hajný Horyna ze seriálu Přátelé Zeleného údolí. Poté co v roce 1990 opustil divadlo, pustil se do podnikání, byl majitelem vyhledávaného denního baru a restaurace.

První ženu Elišku poznal v divadle v Nitře

První ženu Elišku poznal v divadle v Nitře

Co mu Richard nemohl odpustit

Ženatý byl Vlado Müller dvakrát. První manželství s Eliškou, která mu 6. září 1961 porodila syna Richarda, populárního slovenského zpěváka a hudebníka, se příliš nevydařilo, a tak se dlouholetý herec dal počátkem 80. let dohromady s kolegyní. „Nebyla to žádná bezhlavá láska, měli jsme už své odžité. Nikdy jsem se Vlada neptala, proč si vybral právě mě, na to se ptají ty mladé. Faktem je, že mohl mít v té době každou z těch mladých krásných hereček, a přece dal přednost mně. V našem vztahu nebyl prvořadý sex, bylo tam něco jiného – porozumění,“ vysvětlila až po hercově smrti jeho druhá manželka Beatrix. Právě ona se mu stala oporou v nejtěžších chvílích, které přišly dřív, než by si oba bývali přáli.

Se synem Richardem

Se synem Richardem

Rodinu Müller opustil v době, kdy Richard studoval na bratislavské Vysoké škole múzických umění, a právě jeho nová láska se stala hlavním důvodem, proč se vztahy mezi otcem a synem ocitly na bodu mrazu. Cestu k sobě začali hledat až na sklonku Vladova života, úplně se však nesmířili nikdy. „Od chvíle, kdy od nás odešel, jsem ho dvacet let neviděl a nepromluvil s ním ani slovo,“ přiznal v minulosti Richard. „S otcem jsme neměli vždy harmonický vztah, ale čím déle je na onom světě, tím víc mu odpouštím. Mám ho rád a mnohé chyby nacházím právě v sobě,“ dodal.

K lékaři přišel pozdě

Vlado si prý nikdy nestěžoval a života si užíval naplno do posledního okamžiku. Když se pod ním, více než stokilovým chlapem, propadlo v roce 1990 jeviště a zranil si kyčelní kloub, musel podstoupit operaci, a i když ho lékaři dali do pořádku, do divadla se už nevrátil. „Vždy říkával, že by už měl stále v podvědomí, že si musí dávat pozor. A nechtěl jet na poloviční výkon,“ vzpomínala na jeho důvody odchodu z hereckého světa manželka. Krátce nato se manželé přestěhovali na chatu ve vsi Plavecký Štvrtok nedaleko Malacek, kde prý byl herec opravdu šťastný. Vařil, dělal klobásy… nikdy nečekal, co mu nový den přinese, a hned zrána se pouštěl do práce. Často za ním jezdívala i nevěsta, populární slovenská rozhlasová moderátorka Soňa Müllerová, s dětmi Filipem a Emou. Richard se ale objevoval jen sporadicky.

S druhou manželkou Beatrix

S druhou manželkou Beatrix

Krátce před šedesátinami začal Müller výrazně hubnout, po oslavě ho manželka konečně přemluvila, aby zašel k lékaři. A pak už nabraly události rychlý spád. V dubnu 1996 ho operovali, jenže už bylo pozdě – rakovina zachvátila celý organismus. Pustili ho domů, poslední tři dny ale strávil v nemocnici, protože měl potíže s dýcháním a potřeboval infuze. Zákeřné nemoci podlehl 20. června 1996. „Kdoví, možná mu bylo zle už předtím, byl však tak dobrý herec, že to na něm nikdo z nás nepoznal,“ dodala jeho žena, která dodržela jeho přání a neprozradila, kde je pohřben. Novináři ale nakonec přece jen zjistili, že leží na hřbitově v bratislavském Slavičím údolí.

S vnoučaty Emou a Filipem

S vnoučaty Emou a Filipem

Syn se zbavuje dědictví

Poslední velké památky na slavného otce se nyní zbavil populární slovenský zpěvák a hudebník Richard Müller. Prodal rodinný dům nedaleko Bratislavy, v němž herec dlouhá léta žil. Zrekonstruovaná vilka, v níž před pár lety žila i Richardova bývalá žena Soňa, má od konce března podle katastru nemovitostí nové majitele, i když v ní oba exmanželé Müllerovi stále ještě mají oficiální trvalé bydliště, přestože od jejich rozvodu uplynulo již čtrnáct let.

O hercovu milovanou chatu v Plaveckém Štvrtku se už léta nikdo nestará

O hercovu milovanou chatu v Plaveckém Štvrtku se už léta nikdo nestará

„Dům se prodal a koupili ho dva mladí lidé,“ prozradil slovenskému deníku Nový Čas jeden ze sousedů. Prodejem si přišel Richard Müller na slušný balík, podle realitních makléřů má dům v současnosti hodnotu zhruba 130 000 euro. Jediné, co mu ještě po otci zůstalo, je chata v Plaveckém Štvrtku, která je ale v dezolátním stavu, protože se o ni od hercovy smrti nikdo nestará.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská