Otřesná reportáž z Řecka. Imigranti se válí na zemi, kálí do moře, turisté mluví o noční můře. Britský novinář nevěřil vlastním očím a začal fotit
07.06.2015
Autor: Youtube, repro
Popisek: Uprchlíci na řeckém ostrově Kos, ilustrační foto
Je to hnus. Takto stručně a výstižně hodnotil světoznámý server Daily Mail situaci na řeckém ostrovu Kos. Právě tam jsou podle novinářů vyplavováni imigranti z Afghánistánu a Sýrie rovnou po tisících. Ti pak žijí na zemi, na lavičkách, nádražích. A mezi nimi se prochází turisté. Kolik toho Kos ještě snese, ptají se nejen místní.
Řekové, kteří si s celou situací evidentně nevědí rady, navíc v době silného ekonomického útlumu, připravili akci pro rodinnou dovolenou. Každý, kdo nyní na tento ostrov zavítá, zaplatí jen polovinu ceny. Právě tip cestovních kanceláří přiměl stovky rodin, aby se na Kos vypravily. A podle Daily Mail udělaly osudnou chybu a o svém pobytu hovoří výhradně jako o „hnusu", „děsu" anebo „noční můře". Soudě z fotografií, které deník uveřejnil, nejsou daleko od pravdy. O hygienických podmínkách, kdy se z moře stala toaleta, jídelna a koupelna zároveň, nemluvě.
Děsivé je to i v Itálii. Tomio Okamura zveřejnil na svém facebookovém profilu vlastní videonahrávku, ve které rozebírá údajnou novou vlnu kriminality, spojenou s uprchlíky. Podle jeho slov se imigranti v Itálii vloupávají do obydlených domů a zabírají je. Okamura zároveň apeluje na své voliče, aby si uvědomili, jaké že to naprosto nepřijatelné kroky podniká naše vláda. Okamura informuje o nové vlně zločinu, která se údajně rozmáhá v Itálii. Říká, že černí Afričani, Romové a Rumuni obsazují již zabydlené byty a jejich původním obyvatelům nezbývá než se sestěhovat s příbuznými, jinak že uprchlíci vyhrožují pácháním sebevražd skoky z oken.
Evropská komise minulý týden navrhla, aby další země Evropské unie v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka celkem 40 000 žadatelů o azyl. Do jiných zemí unie ale budou přesunováni jen občané Sýrie a Eritreje, u nichž je velká pravděpodobnost úspěšného vyřízení žádosti o azyl. Mimořádný krok je snahou pomoci dvěma jižním státům EU, které se nyní potýkají s rozsáhlou migrační vlnou. Na Česko, které s kvótami nesouhlasí, by podle zveřejněného návrhu připadlo celkem 1328 těchto osob. O plánu, který počítá také s unijním příspěvkem až 6000 eur (přes 160 000 korun) na jednu osobu, nyní budou rozhodovat členské země. Mnohé už daly najevo, že se jim nelíbí. Rozhodnutí přitom musí padnout takzvanou kvalifikovanou většinou, například Praha samotná by jej zablokovat nemohla.
Imigranti bez peněz mezi turisty na rušné třídě...


Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Zdeněk Svoboda