Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdysi nejmocnější muž republiky unikl jen o fous trestu smrti. S kterým populárním hercem mu zahýbala manželka, když seděl v kriminále?

01.06.2015
Kdysi nejmocnější muž republiky unikl jen o fous trestu smrti. S kterým populárním hercem mu zahýbala manželka, když seděl v kriminále?

Autor: archiv

Popisek: Poznali byste ho? Poslední komunistický prezident Gustáv Husák s manželkou Magdou, která mu nasadila parohy, když seděl v kriminále

Jeho jméno se stalo symbolem normalizace, na niž doplatily tisíce lidí. V 50. letech však bývalý prezident Gustáv Husák jen o vlásek unikl trestu smrti. A navíc mu v době, kdy seděl v kriminále, nasadila milovaná žena parohy.

Mnohým se jevil jako cílevědomý, inteligentní, až nezdravě racionální, spíš šachový komputer než lidská bytost. I poslední komunistický prezident měl ale velké trápení, které skrýval. Parohy jako hrom mu nasadila milovaná manželka Magda během devíti let, které strávil za mřížemi komunistického kriminálu. Gustáv Husák se s tím nikdy nesmířil, dlouho bojoval sám se sebou, až se nakonec s Magdou přece jen rozvedl. Přesto ji ale nikdy nepřestal milovat a její smrt pro něj znamenala velkou ránu.

Po druhé světové válce byl Gustáv Husák úspěšným slovenským politikem

Po druhé světové válce byl Gustáv Husák úspěšným slovenským politikem

Kvůli rodině byl milenci vděčný

Rodina a především dva synové pro něj znamenali všechno, i když to tak možná navenek nevypadalo, protože nerad dával najevo city. Jeho osobní život byl velmi komplikovaný. První manželka Magda, herečka a první žena-režisérka na Slovensku, byla jeho celoživotní láskou, jenže devět let, které Husák strávil v kriminále, a odloučení sehrály své. Během té doby se totiž stal Magdiným milencem populární slovenský herec Ctibor Filčík, k němuž měl Husák velmi rozporuplný vztah. Na jednu stranu mu byl vděčný za to, že se během jeho věznění postaral o rodinu a především o jeho dva kluky. Spíš než sok v lásce pro něj tedy Filčík svým způsobem byl přítel rodiny. Na straně druhé to byla ale obrovská rána, kterou bývalý komunistický pohlavár nemohl a priori přijmout. Žít v milostném trojúhelníku Husák nedokázal a na jeho místě by toho nejspíš nebyla schopná většina mužů. Magdina zrada pro něj znamenala obrovské osobní zklamání, s nímž se především kvůli synům všemožně snažil vyrovnat. Nakonec se ale krátce po návratu z vězení na sklonku roku 1960 s Magdou rozvedl.  V roce 1966 se seznámil se svou druhou, o deset let mladší manželkou Vierou, která zahynula v roce 1977 při havárii vrtulníku na bratislavském letišti.

Husákova první manželka Magda byla první slovenskou filmovou režisérkou

Husákova první manželka Magda byla první slovenskou filmovou režisérkou

Oběť velkého převratu

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl zpočátku politicky úspěšný. Zlom nastal v roce 1950, kdy byl s Vladimírem Clementisem, Lacem Novomeským a mnoha dalšími obviněn z tzv. buržoazního nacionalismu. V únoru 1951 byl zatčen a 24. dubna 1954 byl v tzv. procesu s buržoazními nacionalisty, souzenými za velezradu, sabotáž a vyzvědačství, odsouzen za velezradu k doživotnímu trestu odnětí svobody. Byl jedním z mála obžalovaných, kteří při procesu nedoznali žádnou vinu, což mu zřejmě zachránilo život. Kvůli tomu, že po každém mučení nakonec odvolal své přiznání, se rovněž protáhla příprava procesu. Rozsudek nad ním byl vynesen až po Stalinově a Gottwaldově smrti, a to možná také přispělo k tomu, že unikl trestu smrti.

Druhá žena Viera zahynula při havárii vrtulníku

Druhá žena Viera zahynula při havárii vrtulníku

Reformátor nakonec sklopil uši

V roce 1960 byl po rozsáhlé prezidentské amnestii Antonína Novotného propuštěn a o tři roky později plně rehabilitován. V 60. letech zpočátku patřil k významným osobnostem reformního proudu v KSČ, v období tzv. pražského jara 1968 vystupoval jako stoupenec reforem a v dubnu  se stal místopředsedou vlády. Jenže při moskevských jednáních v srpnu 1968, kterých se zúčastnil jako člen československé delegace pod vedením prezidenta Ludvíka Svobody, zvolil Husák pragmatický přístup a stal se tím mužem, kterému posléze dal Leonid Brežněv přednost před ostatními československými politiky. V dubnu 1969 se Husák dostal do čela KSČ a právě za jeho vedení došlo počátkem 70. let k tzv. normalizaci ve všech oblastech politiky, kultury a hospodářství, během níž byly provedeny rozsáhlé personální čistky ve všech odvětvích společenského a hospodářského života.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace