Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přestože ministerstvo již více než rok slibuje, že proti kvízomatům tvrdě zakročí, dosud byla udělena jediná pokuta! Podivný boj státu s kvízomaty

27.05.2015
Přestože ministerstvo již více než rok slibuje, že proti kvízomatům tvrdě zakročí, dosud byla udělena jediná pokuta! Podivný boj státu s kvízomaty

Foto: hele.cz

Popisek: Herna, ilustrační foto

Tzv. kvízomaty jsou v posledních měsících cílem zájmu úředníků hned z několika ministerstev. Kromě ministerstva financí, pod které spadají i klasické výherní automaty, s provozovateli těchto přístrojů bojuje i ministerstvo vnitra. Zatím však nepříliš úspěšně.

Kvízomaty jsou v podstatě výherní hrací přístroje, které se snaží obejít platné zákony jednoduchým trikem. Před vpuštěním do klasické hrací části položí automat hráči nějakou triviální otázku a do hry o peníze ho vpustí až po jejím zodpovězení. Podle provozovatelů tak jejich „bedny“ nespadají pod loterijní zákon, protože o výhře nerozhoduje náhoda, ale znalosti. Díky tomu nepotřebují tedy ani platné povolení ministerstva financí. Podle stanoviska Nejvyššího státního zastupitelství lze však i přesto kvízomaty považovat za nelegální, shodný názor má i Specializovaný finanční úřad, který se dvěma společnostmi již téměř před rokem zahájil správní řízení proti dvěma největším provozovatelům.

Legální provozovatelé se brání nelegální konkurenci

Nelegální konkurence samozřejmě vadí legálním provozovatelům. „S nelegálními provozovateli bojujeme už několik let. Jako první jsme například upozornili na o.s. Život je hrou, na které jsme také podali trestní oznámení. V souvislosti s kvízomaty jsme podali ministerstvu podnět k prošetření, na jehož základě bylo taktéž podáno trestní oznámení," upozorňuje Petr Vrzáň ze sdružení provozovatelů loterií SPELOS. Sdružení vytvořilo také mapy nelegálního hazardu, kde za pomoci představitelů samospráv i občanů zveřejňuje odhalená místa nelegálního provozu.

Podivné kroky ministerstva financí

Podle ministerstva financí jsou kvízomaty nyní asi na 200 místech, lidé z loterijní branže ale jejich počet odhadují na několikanásobek. Jsou prý často umístěny tam, kam se nedostane ani policie, například v soukromých klubech, ale také garážích nebo bytech. Jejich počet se i přes snahy ministerstva neustále zvyšuje. Aktuálně na český trh údajně míří až 20.000 kvízomatů, převážně z Polska. Jejich provozovatelé si ze silných slov představitelů státu velkou hlavu nedělají a zdá se, že ani nemají proč. „Přestože ministerstvo již více než rok slibuje, že proti kvízomatům tvrdě zakročí, je zarážející, že doposud v této souvislosti byla udělena jediná pokuta, a to společnosti Vindaron Pro, největšímu provozovateli kvízomatů," dodává Vrzáň. Vindaron Pro navíc pokutu podle usnesení ostravského krajského soudu zatím platit nemusí. Proč? Výše pokuty by totiž mohla vést k nucenému ukončení činnosti této společnosti. Soud má zřejmě obavu o to, aby provozovatel nelegálních kvízomatů nemusel tuto svou záslužnou činnost vlivem neúměrně vysoké pokuty předčasně ukončit.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace