Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Víte, komu svěřujete své peníze? Do Česka míří další ruská banka. A navíc soukromá

18.05.2015
Víte, komu svěřujete své peníze? Do Česka míří další ruská banka. A navíc soukromá

Autor: archiv

Popisek: Peníze - ilustrační foto

Zatím v Česku působí jen jedna velká ruská banka, Sberbank. To by se ale už v létě mohlo změnit. Podle Lidových novin má zájem o ztrátovou internetovou banku ZUNO, která působí kromě Česka i na Slovensku, Alfa Bank ruského oligarchy Michaila Fridmana. Alfa Bank je mezi velkými ruskými finančními domy jedinou soukromou bankou. Ostatní, jako právě Sberbank, patří státu.

Fridman měl podle maďarského znalce ruských poměrů Gábora Stiera v minulosti dost blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. V poslední době se však jejich vztahy měly zkomplikovat. Údajně kvůli aktivitám Fridmana na evropském trhu.

O banku ZUNO má zájem také francouzský finanční dům BNP Paribas. Ovšem Fridman podle zdrojů listu, které si přály zůstat v anonymitě, nabídl rakouské skupině Raiffeisen Bank International (RBI) za ZUNO částku v řádu vyšších stovek milionů korun.

Fridman v Evropě výrazně investuje

„Nabídka Alfa Bank se měla pohybovat někde kolem 35 milionů eur, zatímco BNP měla nabídnout řádově níž, kolem 20 milionů eur,“ uvedl zdroj deníku. Podle něj Fridman v poslední době v Evropě výrazně investuje. Například před několika týdny jeho investiční skupina Letter One dohodla s německou RWE koupi její divize pro těžbu ropy a plynu DEA v hodnotě 140 miliard korun.

Podle listu ale koupi banky ZUNO může zhatit postoj regulátora, kterým je Rakouská centrální banka. „Zatímco prodej banky do rukou BNP Paribas by byl snáze průchodný a mateřskou RBI preferovaný, v případě prodeje Fridmanovi by za ZUNO dostala RBI více peněz, což by byl zase vstřícný krok směrem k akcionářům rakouské bankovní skupiny,“ popisuje deník složitost rozhodování rakouských vlastníků. Zdroj listu nicméně řekl, že ZUNO bude nakonec nejspíš prodána Alfě, protože z hlediska akcionáře je v nabídnuté ceně velký rozdíl. Očekává se, že obchod by se měl uskutečnit do poloviny léta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace