Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozmach černého trhu, výpadky veřejných příjmů, nerelevantní studie, nesmyslné daňové změny a legislativa. To je nyní situace v herním byznysu

14.05.2015
Rozmach černého trhu, výpadky veřejných příjmů, nerelevantní studie, nesmyslné daňové změny a  legislativa. To je nyní situace v herním byznysu

Foto: Archiv

Popisek: Petr Vrzáň, prezident sdružení SPELOS

Situace je už nepřehledná dokonce i pro samotné provozovatele… Úředníci Ministerstva financí v čele s náměstkem Ondřejem Závodským se ve svém boji proti hazardu ohánějí nerelevantními studiemi. Na jejich základě média informují o tom, že náklady spojené s gamblingem až 4x přesahují přínosy. Tato informace je však lživá. Žádná studie, která by podobnou skutečnost dokazovala, totiž neexistuje.

„Ministerstvo nejčastěji odkazuje na studii zvanou Společenské náklady na hazardní hraní v České republice. Je však nutné vědět, že tato studie (za čtvrt milionu korun) původně měla být zadána tak, aby mapovala náklady i výnosy z hazardu, což se nestalo. Materiál, na který se odkazuje i nový návrh zákona, výnosy zcela účelově opomíjí s vysvětlením, že tuto oblast nedokáže objektivně analyzovat. Vzorem pro zmíněný materiál však byla australská studie, která vhodnou metodiku k výpočtu výnosů našla a výsledkem je výnos ve výši až 12 miliard dolarů! Logicky by tedy stejná metodika musela vést k plusovým číslům i u nás, což se však úředníkům evidentně nehodilo. S podivem je i to, že studii, která se zabývá ekonomickými ukazateli, zpracovali lékaři a nikoliv ekonomové,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Přesun do šedé zóny

Ministerstvo financí však studii i přesto, že je její vypovídací hodnota téměř nulová, využívá jako podklad k tvorbě nového zákona o hazardních hrách. „Když už se úředníci zabývají finančními dopady, neměli by opomíjet fakt, že podle další odborné studie, tentokrát renomovaných právníků světové znalecké kanceláře PWC – se v případě ukončení provozu herních zařízení více než 60% těchto strojů přesune do nelegálních provozoven a výnosy z těchto strojů tak putují do šedé zóny. Výsledkem tak jsou stamilionové výpadky veřejných rozpočtů a financování sportu,“ upřesnil Vrzáň.

Nelegálních heren a soukromých hráčských klubů už jsou u nás stovky. Přibývá zejména tzv. kvízomatů a podobných zařízení, která obcházejí loterní zákon. Stát si s nimi poradit nedokáže. „Přestože již před více než rokem náměstek MF Závodský prohlásil, že s nelegálními provozovateli rázně zatočí, nestalo se tak. Naopak někde začínají být nelegální kvízomaty tolerovány. Například brněnský politik Matěj Hollan se nedávno těchto zařízení zastal, když uvedl, že jsou v nich skutečně vědomostní otázky a na podporu černého trhu doplnil, že je podle něj lepší mít 5 přístrojů nelegálních, než 5 legálních. Současně informoval o tom, že již padla první pokuta provozovatelům. Zapomněl však dodat, že jde jen o mediální bublinu. Společnost VINDARON PRO, která téměř desetimilionovou pokutu dostala, ji prozatím platit nemusí se zdůvodněním, že by to pro ni mohlo být likvidační,“ dodává Vrzáň.

Jasné a férové podmínky

Provozovatelé loterií bojují o vytvoření jasné a přehledné legislativy, která by pevně stanovovala podmínky provozu v České republice s ohledem na veřejné příjmy, podnikatelské investice i boj proti nelegálním, převážně internetovým provozovatelům. V posledních letech se totiž podmínky mění prakticky ze dne na den. Poslední změnou je novela poslance Volného, která je nesystémová a řeší pouze změnu daňového zatížení, a to zcela odlišně, než je představou MF. Přijetí nového zákona, po kterém všichni dlouho volali, je odloženo k vůli nutnosti notifikace, na což bylo v minulosti ministerstvo opakovaně upozorňováno. Jeho zástupci však tehdy uváděli, že v této oblasti problém nevidí. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace