Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozmach černého trhu, výpadky veřejných příjmů, nerelevantní studie, nesmyslné daňové změny a legislativa. To je nyní situace v herním byznysu

14.05.2015
Rozmach černého trhu, výpadky veřejných příjmů, nerelevantní studie, nesmyslné daňové změny a  legislativa. To je nyní situace v herním byznysu

Autor: Archiv

Popisek: Petr Vrzáň, prezident sdružení SPELOS

Situace je už nepřehledná dokonce i pro samotné provozovatele… Úředníci Ministerstva financí v čele s náměstkem Ondřejem Závodským se ve svém boji proti hazardu ohánějí nerelevantními studiemi. Na jejich základě média informují o tom, že náklady spojené s gamblingem až 4x přesahují přínosy. Tato informace je však lživá. Žádná studie, která by podobnou skutečnost dokazovala, totiž neexistuje.

„Ministerstvo nejčastěji odkazuje na studii zvanou Společenské náklady na hazardní hraní v České republice. Je však nutné vědět, že tato studie (za čtvrt milionu korun) původně měla být zadána tak, aby mapovala náklady i výnosy z hazardu, což se nestalo. Materiál, na který se odkazuje i nový návrh zákona, výnosy zcela účelově opomíjí s vysvětlením, že tuto oblast nedokáže objektivně analyzovat. Vzorem pro zmíněný materiál však byla australská studie, která vhodnou metodiku k výpočtu výnosů našla a výsledkem je výnos ve výši až 12 miliard dolarů! Logicky by tedy stejná metodika musela vést k plusovým číslům i u nás, což se však úředníkům evidentně nehodilo. S podivem je i to, že studii, která se zabývá ekonomickými ukazateli, zpracovali lékaři a nikoliv ekonomové,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Přesun do šedé zóny

Ministerstvo financí však studii i přesto, že je její vypovídací hodnota téměř nulová, využívá jako podklad k tvorbě nového zákona o hazardních hrách. „Když už se úředníci zabývají finančními dopady, neměli by opomíjet fakt, že podle další odborné studie, tentokrát renomovaných právníků světové znalecké kanceláře PWC – se v případě ukončení provozu herních zařízení více než 60% těchto strojů přesune do nelegálních provozoven a výnosy z těchto strojů tak putují do šedé zóny. Výsledkem tak jsou stamilionové výpadky veřejných rozpočtů a financování sportu,“ upřesnil Vrzáň.

Nelegálních heren a soukromých hráčských klubů už jsou u nás stovky. Přibývá zejména tzv. kvízomatů a podobných zařízení, která obcházejí loterní zákon. Stát si s nimi poradit nedokáže. „Přestože již před více než rokem náměstek MF Závodský prohlásil, že s nelegálními provozovateli rázně zatočí, nestalo se tak. Naopak někde začínají být nelegální kvízomaty tolerovány. Například brněnský politik Matěj Hollan se nedávno těchto zařízení zastal, když uvedl, že jsou v nich skutečně vědomostní otázky a na podporu černého trhu doplnil, že je podle něj lepší mít 5 přístrojů nelegálních, než 5 legálních. Současně informoval o tom, že již padla první pokuta provozovatelům. Zapomněl však dodat, že jde jen o mediální bublinu. Společnost VINDARON PRO, která téměř desetimilionovou pokutu dostala, ji prozatím platit nemusí se zdůvodněním, že by to pro ni mohlo být likvidační,“ dodává Vrzáň.

Jasné a férové podmínky

Provozovatelé loterií bojují o vytvoření jasné a přehledné legislativy, která by pevně stanovovala podmínky provozu v České republice s ohledem na veřejné příjmy, podnikatelské investice i boj proti nelegálním, převážně internetovým provozovatelům. V posledních letech se totiž podmínky mění prakticky ze dne na den. Poslední změnou je novela poslance Volného, která je nesystémová a řeší pouze změnu daňového zatížení, a to zcela odlišně, než je představou MF. Přijetí nového zákona, po kterém všichni dlouho volali, je odloženo k vůli nutnosti notifikace, na což bylo v minulosti ministerstvo opakovaně upozorňováno. Jeho zástupci však tehdy uváděli, že v této oblasti problém nevidí. 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace