Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Big data jsou ropou blízké budoucnosti. Vyhledávač zaznamenává každé stisknutí klávesy, když zadáváte hledaný výraz...

13.05.2015
Big data jsou ropou blízké budoucnosti. Vyhledávač zaznamenává každé stisknutí klávesy, když zadáváte hledaný výraz...

Foto: Archív KL

Popisek: Oblast IT je v Česku spíše problémem

Osobní data jsou ropou nebo zlatem blízké budoucnosti, říká předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) RNDr. Igor Němec ve výstižné nadsázce, jak důležité a výnosné budou již v blízké budoucnosti údaje o nás i našem chování. Náznaků potvrzujících toto tvrzení nacházíme čím dál více. Jeden z nejmodernějších trendů v této oblasti představuje zpracovávání tzv. big data.

Big data je výraz z výpočetní techniky a zkráceně jde o soubory dat, jejichž velikost přesahuje možnosti zachycovat, spravovat a zpracovávat data běžně používanými softwarovými prostředky v rozumném čase. Většinou se jedná o nestrukturovaná data uchovávaná pro nějaký budoucí účel. Srozumitelně řečeno, jde o tak velký objem dat, jejichž zpracování bylo ještě nedávno nemyslitelné a v budoucnu se možná budou hodit. Slovo velký je však především v moderních technologiích velmi relativní pojem, takže co před pár lety bylo sci-fi, je dnes realitou.

Analýzy velkých dat se již běžně používají ve vysoce technologickém prostředí, jakým je třeba formule 1, v telekomunikacích, řízení dopravy ve velkých aglomeracích, v bankovnictví, pojišťovnictví či obchodu. Ale také perfektně dokážou rekonstruovat běžný život téměř každého z nás, naše návyky nebo činy a umějí rovněž předvídat naše budoucí rozhodnutí. Skutečná ropa či zlato budoucnosti pro marketing i politické režimy libující si ve špehování občanů.

Zástupce velkého tuzemského mobilního operátora Ladislav Bartoníček nedávno v MF DNES zveřejnil záměr společnosti obchodovat s analýzou dat, která operátor denně získává v ohromném množství. „Big data jsou módní pojem, který každý používá, ale málokdo ví, co opravdu znamená. My jsme schopni dodávat unikátní analýzy, které mohou být zajímavé pro obchodníky či reklamní agentury. To je začátek. Google nebo Facebook investují obrovské peníze do analýzy dat. Jsem přesvědčen, že my disponujeme kvalitnějšími daty než oni,“ uvedl.

Člověka až zamrazí

Člověka až zamrazí, když si uvědomí, co všechno pro něj mohou tyto plány znamenat, vždyť mobilní operátor díky dokonalému pokrytí signálem může náš každodenní program popsat krok za krokem. A pak už je to jen otázka zpracování dat a jejich prodeje, aby se splnil sen všech obchodníků i marketérů, tedy cílená reklama. Jdete po ulici a poutače vám napovídají, jaká máte přání – koupit si kávu, vybrat z bankomatu, zajít na oběd, vybrat dovolenou, rezervovat stůl na rodinnou oslavu, tankovat právě tady apod. Možná si někdo v této vidině libuje, protože mu ulehčí život bez věčného rozhodování, ale přirozenější asi bude položit si otázku, zda onen zmíněný operátor má právo prodávat náš život.

„Problematiku big data zákon nezná, ale pokud je budeme brát jen jako soubor dat, v našem případě týkající se konkrétních osob, pak samozřejmě možnosti ochrany existují,“ říká Igor Němec, předseda ÚOOÚ. „Ke konkrétnímu případu telekomunikační společnosti se můžu těžko vyjádřit, když zatím nejde o nic konkrétního, ale čistě teoreticky k záměrům prodávat soubory dat mohu říci, že jde určitě o velký byznys, zákon zabývající se osobními údaji však manipulaci s daty dost striktně reguluje. Bezpochyby budeme tuto oblast hodně pečlivě sledovat. Na druhou stranu, všechno můžete použít k dobrým i špatným účelům. Sběr a analýza velkých dat může i zachraňovat nebo vylepšovat životy.“

Každý třetí podepíše bez přečtení

I tady však platí, že proti manipulaci s osobními údaji může nejvíce udělat každý sám za sebe. Podle eurokomisařky Věry Jourové každý třetí zákazník podepíše obchodní smlouvu bez toho, že by se seznámil s jejím zněním. A právě v tom, k čemu se smluvně zavazujeme, i když z neznalosti nebo nepozornosti, bývá největší kámen úrazu. Někde na zadní straně smlouvy a obvykle malým písmem totiž bývá uvedeno, že nákupem zboží nebo služeb souhlasíme s využíváním svých osobních údajů k marketingovým účelům.

Na druhou stranu je tento úskok na hraně zákona, protože podobný souhlas musí být dobrovolný, vědomý, odvolatelný a nesmí být podmíněn tím, že pokud s touto částí smlouvy nesouhlasím, odcházím z obchodu s nepořízenou. V dubnu vydal ÚOOÚ metodiku s pravidly a radami, jak těmto problémům předcházet.

Existuje však ještě jedna oblast, kde své nejcitlivější údaje nabízíme zcela dobrovolně až hloupě, a sice sociální sítě. „Ty sice nabízejí velmi atraktivní služby, ale na oplátku si od účastníků berou informace o jejich soukromí a nemilosrdně je využívají k tomu, aby dosáhly zisků,“ vysvětluje Igor Němec.

„Lidé si myslí, že když jsou sociální sítě zdarma, že oni jsou zákazníci a sociální sítě produktem. Naopak, jejich soukromí je produktem, který sociální sítě dál prodávají jiným společnostem. Velmi se obávám toho, že mladá generace jednou nebude tušit, co skutečně znamená pojem soukromí. Nemají o ně zájem, chtějí ho prodat za požitky nabízené zdarma. Soukromí si zpět vezmou až další generace.“

Další příklady využití dat v komerční sféře:

Knihkupectví Amazon.com umí zákazníkům nabídnout knížky na základě toho, jaké tituly si koupili lidé s podobným vkusem. Vyhledávač Google zaznamenává každé stisknutí klávesy, když zadáváte hledaný výraz. IBM na základě analýzy krátkých výkřiků na Twitteru během reklamní přestávky dokázala odhadnout, jaké tržby bude mít film, na který běžela upoutávka. Město Boston díky aplikaci zjistilo, které ulice potřebují opravit. Tisíce lidí si ji nainstalovaly do smartphonů s GPS a zabudované senzory pak měřily, které ulice mají nejvíce hrbolů. Závodní tým McLaren-Mercedes má k dispozici platformu, s jejímž využitím mohou závodní inženýři upravovat strategii a na dálku nastavit některé parametry závodního vozu. Majitelé MetLife Stadium v New Yorku využívají big data k automatické navigaci aut návštěvníků na volná parkovací místa a následně tomu přizpůsobují i kapacitu vstupních bran.

Partner článku:

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
ÚOOU,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace