Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

I Polsko má své Lidice, tam ale nevraždili nacisté. Stovky lidí zaplatily životem zvěrstva rudoarmějců. Navíc už po válce

13.05.2015
I Polsko má své Lidice, tam ale nevraždili nacisté. Stovky lidí zaplatily životem zvěrstva rudoarmějců. Navíc už po válce

Autor: polskieobrazy.pl

Popisek: Památník obětem v polském Augustówu

Je to jeden z nejhorších zločinů ruských komunistických zločinů v Polsku. V červenci 1945 oddíly rudé policie NKVD povraždily v okolí městečka na polsko-litevských hranicích téměř 600 lidí.

O této kauze se zmiňuje polský historik Grzegorz Motyka v článku s příznačným názvem Osvobození nebo nová okupace v sobotní příloze Lidových novin Orientace. K tomu není co dodat. Zatímco v případě Československa se dá ještě s přivřenýma očima přijmout teze, že Rudá armáda nás osvobodila, kdežto Sovětský svaz okupoval. U našich severních sousedů panuje shodný názor, německou nacistickou okupaci vystřídala ruská komunistická.

Polští vojáci odmítali bojovat v lesích proti krajanům

Rusové se v Polsku chovali jak v dobyté zemi, rabovali, ale především zabíjeli, zatýkali a deportovali do gulagů hrdiny polského nekomunistického odboje ze Zemské armády. Násilím byla Polsku vnucena komunistická vláda, kterou nikdo nechtěl. Proto také z Polska nemohly odejít sovětské ozbrojené síly. Sám Stalin varoval polské komunisty. „Vy teď máte takovou sílu, že když řeknete dva krát dva je šestnáct, tak vám to vaši protivníci odsouhlasí. Nicméně jakmile by se stáhla sovětská vojska, tak vás postřílí jako koroptve.“

Ruští komunisté pokračovali v roce 1945 v Polsku v nacistické politice teroru. Důkazem tomu byly tzv. protipartyzánské akce oddílů hrdlořezů s NKVD. Proti polským nekomunistickým odbojářům sice rudý režim zpočátku nasazoval jednotky Polské armády, ale tyto akce končily fiaskem, protože polští vojáci odmítali bojovat v lesích proti svým krajanům. Tak do toho museli jít Rusové.

Nacistické šťáry jako přes kopírák

To je ovšem jasný důkaz okupace, Rusové na cizím území potlačují domácí odboj. A v červenci 1945 při jednom takovém zátahu povraždily jednotky ruské komunistické policie 592 bezbranných civilistů u městečka Augustów nedaleko hranic s Litvou. Rusové přišli v noci, obklíčili dům, přítomným mužům řekli, aby se oblékli, že půjdou k výslechu, a brzy se vrátí. Ve skutečnosti byli tito lidé popraveni a pohřbeni neznámo kde. Připomíná to něco?

Jistě! Nacistické šťáry jako přes kopírák. Rozdíl by akorát v tom, že Němci likvidovali rasově méněcenné jedince, kdežto Rusové pro změnu zabíjeli lidi z nesprávné ‘třídy‘. Obojí teror měl společné jedno, vraždy lidí nikoliv kvůli tomu, že by se něčeho špatného dopustili, ale kvůli příslušnosti k nesprávné lidské skupině. Pro srovnání, v červnu 1942 postříleli nacisté v českých Lidicích 173 mužů.

Ruští historici stále považují polské nekomunistické odbojáře za zločince

Souhlasím s tím, že Rudá armáda zachránila Poláky před nacistickou genocidou. Ale svobodu jim nepřinesla, nýbrž jen o něco mírnější stalinskou diktaturu. Dát někomu svobodu přece znamená, já jsem tě zachránil z moci gaunera a teď si můžeš dělat, co chceš. Jenomže to se nestalo, útlak polského národa pokračoval. A jak němečtí nacisté, tak ruští komunisté neváhali vraždit nevinné lidi.

Rusko se považuje za nástupce Sovětského svazu, tím pádem se musí hlásit i k jeho zločinům. Problém je však v tom, že mnozí ruští historici se odmítají čestně vypořádat s pochmurnou historií své země a tak v rozporu s dějinnou pravdou stále považují polské nekomunistické odbojáře za zločince. Přitom ti chtěli s Rudou armádou bojovat proti nacistům. Není to jejich vina, že nemohli. Za napětí v polsko-ruských vztazích tak může ruská strana bagatelizováním a zapíráním vlastních zločinů proti lidskosti.

Jan Ziegler

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace