Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpráva o narození anglické princezny vyvolala nenávist: Šlechta je prý zdegenerovaná, matka zlatokopka a chleba kvůli tomu levnější nebude

05.05.2015
Zpráva o narození anglické princezny  vyvolala nenávist: Šlechta je prý zdegenerovaná, matka zlatokopka a chleba kvůli tomu levnější nebude

Foto: TV Prima

Popisek: Kate a William s malým Georgem. Teď už má sestřičku...

Také česká média zaplavily o víkendu zprávy o narození dalšího dítěte prince Williama a jeho manželky, vévodkyně Kate. Ačkoliv se naší země týká tato radostná událost pouze okrajově, je překvapivé, jak zapšklé a nenávistné reakce vyvolala. Potvrzují, že většina Čechů zkrátka nemá ráda šlechtu, i když šlechtickým rodům za mnohé vděčíme. Například mezinárodní prestiži nebo vybudování a záchraně většiny památek. Jenže našinci si zkrátka myslí, že šlechta je zdegenerovaná a parazituje na pracujících.

Z reakcí české veřejnosti na narození britské princezny, která dostala jméno Charlotte Elizabeth Diana nejen na počest zesnulé babičky princezny Diany, ale také současné panovnice Alžběty II., je zřejmé, že má z královské rodiny a rozruchu, který  stále vyvolává, zkrátka mindrák. Jak jinak si vyložit názory, že  narozená princezna bude žít v přepychu na úkor jiných, že „obyčejní“ lidé platí zbytečnou monarchii, chamraď  příživnickou a zdegenerovanou šlechtu,  že matka dítěte je zlatokopka a  chleba kvůli tomu lacinější nebude. Nemálo  diskusních příspěvků  také připomíná, že u nás byly za první republiky feudální tituly zákonem zakázané. Také v tomto případě je Česko raritou. Ve většině evropských zemí jsou šlechtické tituly uznávány a respektovány, viz například sousední Německo. I v České republice však existují platné šlechtické tituly. Jde však výhradně o tituly zahraniční, pokud mají oporu v zákonodárství příslušné země a mají mnohem blíže k funkci státních vyznamenání.  Jejich nositelé jsou významné a zasloužilé osobnosti.

Naprostá neznalost

Většina názorů je bohužel také důkazem o naprosté neznalosti faktů.  Jen zcela výjimečně se mezi záplavou zapšklých urážek a diletantských  výlevů  objeví něco pozitivního, například argument, připomínající, že všechny evropské konstituční monarchie, kde vládnou královské dynastie, patří již tradičně k zemím s nejvyšší životní úrovní a vysokou mírou demokracie (Holandsko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Lucembursko).  A už vůbec není řeč o tom, že královna Alžběta II., která je u moci již úctyhodných třiašedesát let, se podobně jako celá britská monarchie těší rekordní oblibě obyvatel. Téměř tři čtvrtiny Britů jsou přesvědčeny, že by se jim bez královny vedlo hůře, podpora je přitom takto vysoká napříč všemi regiony a sociálními vrstvami. O tom se u nás našim politikům může tak akorát zdát. A snad ještě více zbožňovaná než Alžběta II. byla  Královna- matka, především díky své neuvěřitelné statečnosti v době druhé světové války.

Princ na dovolené

Jen málokdo se ale například pozastavil nad tím, že vévodkyně Kate ráno porodila a již dvanáct hodin nato opustila ve skvělé kondici porodnici, aby nadšeným davům, čekajícím mnoho hodin před porodnicí, ukázala dalšího člena královské rodiny.  Stejně jako nad faktem, že otec čerstvě narozené princezny si musel vzít dovolenou v práci, kde působí jako  pilot záchranného vrtulníku.  Její strýc Harry, který má za sebou kupříkladu dvě mise  v Afghánistánu,  nyní působí jako pilot v australské armádě.  Rodiče obou princů, Charles a Diana, jsou po celém světě známí svými dobročinnými aktivitami, Diana dokonce riskovala život v boji proti nášlapným minám. Jejich nadace získaly obrovské finanční prostředky, které například slouží boji proti AIDS nebo podporují různé ekologické projekty. Následník trůnu osobně řídí devatenáct charitativních organizací a  náročnou prací, věnovanou především trvale udržitelnému rozvoji, se mu daří získávat obrovské finanční prostředky.  Samostatnou kapitolou je přínos, který narození člena  královské rodiny znamená pro britskou ekonomiku a její růst. Byznys, který se kolem toho točí,  obnáší  několik miliard. A ještě více financí  přinesla samotná svatba  Williama a Kate.

Dvacet milionů Čechům

V této souvislosti  připomínáme, že princ Charles také založil v roce 1992 společně s Václavem Havlem  Pražský památkový fond  a na obnovu  zdejší  Pálffyho a Ledeburské zahrady  věnoval dvacet miliónů korun.  Fond také  pomáhá opravovat bývalý kostel svaté Anny na Starém Městě.                                                                                                                    
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace