Zpráva o narození anglické princezny vyvolala nenávist: Šlechta je prý zdegenerovaná, matka zlatokopka a chleba kvůli tomu levnější nebude
05.05.2015
Foto: TV Prima
Popisek: Kate a William s malým Georgem. Teď už má sestřičku...
Také česká média zaplavily o víkendu zprávy o narození dalšího dítěte prince Williama a jeho manželky, vévodkyně Kate. Ačkoliv se naší země týká tato radostná událost pouze okrajově, je překvapivé, jak zapšklé a nenávistné reakce vyvolala. Potvrzují, že většina Čechů zkrátka nemá ráda šlechtu, i když šlechtickým rodům za mnohé vděčíme. Například mezinárodní prestiži nebo vybudování a záchraně většiny památek. Jenže našinci si zkrátka myslí, že šlechta je zdegenerovaná a parazituje na pracujících.
Z reakcí české veřejnosti na narození britské princezny, která dostala jméno Charlotte Elizabeth Diana nejen na počest zesnulé babičky princezny Diany, ale také současné panovnice Alžběty II., je zřejmé, že má z královské rodiny a rozruchu, který stále vyvolává, zkrátka mindrák. Jak jinak si vyložit názory, že narozená princezna bude žít v přepychu na úkor jiných, že „obyčejní“ lidé platí zbytečnou monarchii, chamraď příživnickou a zdegenerovanou šlechtu, že matka dítěte je zlatokopka a chleba kvůli tomu lacinější nebude. Nemálo diskusních příspěvků také připomíná, že u nás byly za první republiky feudální tituly zákonem zakázané. Také v tomto případě je Česko raritou. Ve většině evropských zemí jsou šlechtické tituly uznávány a respektovány, viz například sousední Německo. I v České republice však existují platné šlechtické tituly. Jde však výhradně o tituly zahraniční, pokud mají oporu v zákonodárství příslušné země a mají mnohem blíže k funkci státních vyznamenání. Jejich nositelé jsou významné a zasloužilé osobnosti.
Naprostá neznalost
Většina názorů je bohužel také důkazem o naprosté neznalosti faktů. Jen zcela výjimečně se mezi záplavou zapšklých urážek a diletantských výlevů objeví něco pozitivního, například argument, připomínající, že všechny evropské konstituční monarchie, kde vládnou královské dynastie, patří již tradičně k zemím s nejvyšší životní úrovní a vysokou mírou demokracie (Holandsko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Lucembursko). A už vůbec není řeč o tom, že královna Alžběta II., která je u moci již úctyhodných třiašedesát let, se podobně jako celá britská monarchie těší rekordní oblibě obyvatel. Téměř tři čtvrtiny Britů jsou přesvědčeny, že by se jim bez královny vedlo hůře, podpora je přitom takto vysoká napříč všemi regiony a sociálními vrstvami. O tom se u nás našim politikům může tak akorát zdát. A snad ještě více zbožňovaná než Alžběta II. byla Královna- matka, především díky své neuvěřitelné statečnosti v době druhé světové války.
Princ na dovolené
Jen málokdo se ale například pozastavil nad tím, že vévodkyně Kate ráno porodila a již dvanáct hodin nato opustila ve skvělé kondici porodnici, aby nadšeným davům, čekajícím mnoho hodin před porodnicí, ukázala dalšího člena královské rodiny. Stejně jako nad faktem, že otec čerstvě narozené princezny si musel vzít dovolenou v práci, kde působí jako pilot záchranného vrtulníku. Její strýc Harry, který má za sebou kupříkladu dvě mise v Afghánistánu, nyní působí jako pilot v australské armádě. Rodiče obou princů, Charles a Diana, jsou po celém světě známí svými dobročinnými aktivitami, Diana dokonce riskovala život v boji proti nášlapným minám. Jejich nadace získaly obrovské finanční prostředky, které například slouží boji proti AIDS nebo podporují různé ekologické projekty. Následník trůnu osobně řídí devatenáct charitativních organizací a náročnou prací, věnovanou především trvale udržitelnému rozvoji, se mu daří získávat obrovské finanční prostředky. Samostatnou kapitolou je přínos, který narození člena královské rodiny znamená pro britskou ekonomiku a její růst. Byznys, který se kolem toho točí, obnáší několik miliard. A ještě více financí přinesla samotná svatba Williama a Kate.
Dvacet milionů Čechům
V této souvislosti připomínáme, že princ Charles také založil v roce 1992 společně s Václavem Havlem Pražský památkový fond a na obnovu zdejší Pálffyho a Ledeburské zahrady věnoval dvacet miliónů korun. Fond také pomáhá opravovat bývalý kostel svaté Anny na Starém Městě.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová