Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Neúprosná smrt úřaduje i ‘na place‘. Které hvězdy zemřely během natáčení a jak to s těmi filmy dopadlo? Tajnosti slavných

30.04.2015
Neúprosná smrt úřaduje i ‘na place‘. Které hvězdy zemřely během natáčení a jak to s těmi filmy dopadlo? Tajnosti slavných

Autor: Archiv

Popisek: Náhlá smrt občas úřaduje i uprostřed natáčení.

Problémy, způsobené náhlým úmrtím herce, znají produkce na celém světě a nevyhnuly se ani českým filmařům. Kdo ze slavných tváří odešel navždy během natáčení a které projekty prodražila paní Smrt.

Náhlá úmrtí během práce se nevyhýbají ani slavným. Následky jejich nečekaného odchodu však bývají mnohem komplikovanější než u ostatních smrtelníků. Zatímco agentu úředníka prostě převezme kolega a za volant usedne někdo jiný, tvář zesnulého herce si nemůže jen tak nasadit na obličej náhradník. A tak musí být leckdy narychlo přepsán scénář, nebo dokonce znovu natočena část projektu. Kteří slavní čeští herci navždy odešli během natáčení?

Učitelka zůstala

Dana Medřická s Vlastou Žehrovou v seriálu My všichni školou povinní

Dana Medřická s Vlastou Žehrovou v seriálu My všichni školou povinní

Do seriálu My všichni školou povinní si režisér Ludvík Ráža vybral pro postavu učitelky Elišky Zmatlíkové mimořádnou osobnost, paní Danu Medřickou. Ze třinácti epizod stačila natočit deset a do konbce natáčení zbývalo dvacet dní, když se jí udělalo špatně. „Odvezl jsem ji do nemocnice, kde mi řekli, že překonala infarkt. Ležela tam asi týden, pak zemřela. O smrti nemluvila, ale uvědomovala si, že umírá,“ popsal její poslední dny syn, herec Václav Vydra. Režisér se rozhodl seriál nepřetáčet, a tak pro poslední tři díly musel být jen upraven scénář.

Výměna v hlavní roli

Primáře

Milovaného primáře Sovu původně hrál Karel Höger

Postavu primáře Sovy v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města začal původně natáčet Karel Höger. Bohužel i on dostal infarkt, který se mu stal osudným. Dva dny před smrtí ještě stihl dát výpověď v Národním divadle, protože nebyl spokojen s jeho vedením. V květnu 1977 pak stáli tvůrci na svou dobu mimořádně nákladného projektu před velkým rozhodnutím, co bude s Nemocnicí dál. Nakonec se rozhodli hlavní roli přeobsadit a volba padla na charismatického slovenského herce Ladislava Chudíka, který musel znovu natočit i všechny již hotové sekvence.

Komedie, při níž nebylo veselo

Režiséra Oldřicha Lipského musel nahradit Zdeněk Podskalský

Režiséra Oldřicha Lipského musel nahradit Zdeněk Podskalský

V roce 1986 se režisér Oldřich Lipský pustil do natáčení komedie Velká filmová loupež. Na tuto práci se mimořádně těšil, protože kromě výborného scénáře se mu rovněž podařilo obsadit do rolí tehdejší hereckou špičku. Během práce se mu však udělalo špatně a zemřel při převozu do nemocnice. Některé zdroje tvrdí, že ho o život připravil infarkt, jiné uvádějí, že byla příčinou jeho smrti rakovina žaludku. Projekt, o jehož úspěšnosti byl Lipský právem přesvědčen, pak musel dokončit režisér Zdeněk Podskalský.

Odchod ze dne na den

Radoslav Brzobohatý jako František Kopecký v seriálu Vyprávěj

Radoslav Brzobohatý jako František Kopecký v seriálu Vyprávěj

Slušný vdovec z Lázní Bohdaneč, původem saniťák, který se zamiluje na stará kolena. To je František Kopecký ze seriálu České televize Vyprávěj, poslední role, které vdechl své herecké umění v roce 2012 Radoslav Brzobohatý. „Je to nepochopitelné. Stihl natočit konec své role a druhý den zemřel,“ vzpomínala na společnou práci kolegyně Andrea Kerestešová. „Během pauzy jsme spolu sedávali na lavičce před ateliérem a povídali si. On měl první obraz, já šla natáčet druhý. Řekl mi: neboj se, mám ještě čas… Znělo to zvláštně. Vypadal fantasticky,“ dodala herečka. Přesto den před svými osmdesátinami Brzobohatý zemřel na následky ruptury výdutě břišní aorty. Podle lékaře se bohužel dostal do péče odborníků pozdě.

Tragédie uprostřed natáčení

Jiří Hrzán s Jiřím Kodetem a Mariánem Labudou v komedii Buldoci a třešně

Jiří Hrzán s Jiřím Kodetem a Mariánem Labudou v komedii Buldoci a třešně

Režisér Juraj Herz byl v roce 1980 právě v polovině natáčení mafiánské parodie Buldoci a třešně, když Jiří Hrzán nečekaně nedorazil na plac. V první chvíli si všichni mysleli, že se někde ‘zapomněl‘, nikoho ani nenapadlo, že by věčný bohém již nemusel být mezi živými. Jenže předchozí večer měl herec upito a rozhodl se vyšplhat po hromosvodu do pátého patra, kde bydlela jedna jeho přítelkyně. Jenže uklouzl, rukama se neudržel a zřítil se z osmnácti metrů na dvůr. Když na místo dorazili lékaři, byl ještě naživu, po několika dnech v kómatu však zemřel. Některé jeho scény pak musely být přetočeny.

Vodník, který se málem utopil

Jan Libíček zemřel přímo před kamerou

Jan Libíček zemřel přímo před kamerou

Na špatnou životosprávu doplatil v roce 1974 Jan Libíček, který se v roli vodníka Aloise paradoxně málem utopil při natáčení komedie Jak utopit doktora Mráčka. Za sebou měl již osm natáčecích dnů, když najednou přímo v záběru přepadl pozadu z pramice do vody. Okamžitě k němu vyrazili záchranáři, než ho dostali z vody, byla již na místě záchranka. Herec se ještě na chvíli probral z bezvědomí, a když nad sebou uviděl bílé pláště, začal před nimi jako v transu utíkat. Odjakživa totiž měl hrůzu z lékařů. Zemřel během převozu do nemocnice, údajně ho zabil diabetický šok, podle jiných zpráv byl příčinou jeho smrti druhý infarkt. Všechny jeho záběry musely být poté přetočeny a role Aloise se zhostil Zdeněk Řehoř.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace