Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neúprosná smrt úřaduje i ‘na place‘. Které hvězdy zemřely během natáčení a jak to s těmi filmy dopadlo? Tajnosti slavných

30.04.2015
Neúprosná smrt úřaduje i ‘na place‘. Které hvězdy zemřely během natáčení a jak to s těmi filmy dopadlo? Tajnosti slavných

Foto: Archiv

Popisek: Náhlá smrt občas úřaduje i uprostřed natáčení.

Problémy, způsobené náhlým úmrtím herce, znají produkce na celém světě a nevyhnuly se ani českým filmařům. Kdo ze slavných tváří odešel navždy během natáčení a které projekty prodražila paní Smrt.

Náhlá úmrtí během práce se nevyhýbají ani slavným. Následky jejich nečekaného odchodu však bývají mnohem komplikovanější než u ostatních smrtelníků. Zatímco agentu úředníka prostě převezme kolega a za volant usedne někdo jiný, tvář zesnulého herce si nemůže jen tak nasadit na obličej náhradník. A tak musí být leckdy narychlo přepsán scénář, nebo dokonce znovu natočena část projektu. Kteří slavní čeští herci navždy odešli během natáčení?

Učitelka zůstala

Dana Medřická s Vlastou Žehrovou v seriálu My všichni školou povinní

Dana Medřická s Vlastou Žehrovou v seriálu My všichni školou povinní

Do seriálu My všichni školou povinní si režisér Ludvík Ráža vybral pro postavu učitelky Elišky Zmatlíkové mimořádnou osobnost, paní Danu Medřickou. Ze třinácti epizod stačila natočit deset a do konbce natáčení zbývalo dvacet dní, když se jí udělalo špatně. „Odvezl jsem ji do nemocnice, kde mi řekli, že překonala infarkt. Ležela tam asi týden, pak zemřela. O smrti nemluvila, ale uvědomovala si, že umírá,“ popsal její poslední dny syn, herec Václav Vydra. Režisér se rozhodl seriál nepřetáčet, a tak pro poslední tři díly musel být jen upraven scénář.

Výměna v hlavní roli

Primáře

Milovaného primáře Sovu původně hrál Karel Höger

Postavu primáře Sovy v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města začal původně natáčet Karel Höger. Bohužel i on dostal infarkt, který se mu stal osudným. Dva dny před smrtí ještě stihl dát výpověď v Národním divadle, protože nebyl spokojen s jeho vedením. V květnu 1977 pak stáli tvůrci na svou dobu mimořádně nákladného projektu před velkým rozhodnutím, co bude s Nemocnicí dál. Nakonec se rozhodli hlavní roli přeobsadit a volba padla na charismatického slovenského herce Ladislava Chudíka, který musel znovu natočit i všechny již hotové sekvence.

Komedie, při níž nebylo veselo

Režiséra Oldřicha Lipského musel nahradit Zdeněk Podskalský

Režiséra Oldřicha Lipského musel nahradit Zdeněk Podskalský

V roce 1986 se režisér Oldřich Lipský pustil do natáčení komedie Velká filmová loupež. Na tuto práci se mimořádně těšil, protože kromě výborného scénáře se mu rovněž podařilo obsadit do rolí tehdejší hereckou špičku. Během práce se mu však udělalo špatně a zemřel při převozu do nemocnice. Některé zdroje tvrdí, že ho o život připravil infarkt, jiné uvádějí, že byla příčinou jeho smrti rakovina žaludku. Projekt, o jehož úspěšnosti byl Lipský právem přesvědčen, pak musel dokončit režisér Zdeněk Podskalský.

Odchod ze dne na den

Radoslav Brzobohatý jako František Kopecký v seriálu Vyprávěj

Radoslav Brzobohatý jako František Kopecký v seriálu Vyprávěj

Slušný vdovec z Lázní Bohdaneč, původem saniťák, který se zamiluje na stará kolena. To je František Kopecký ze seriálu České televize Vyprávěj, poslední role, které vdechl své herecké umění v roce 2012 Radoslav Brzobohatý. „Je to nepochopitelné. Stihl natočit konec své role a druhý den zemřel,“ vzpomínala na společnou práci kolegyně Andrea Kerestešová. „Během pauzy jsme spolu sedávali na lavičce před ateliérem a povídali si. On měl první obraz, já šla natáčet druhý. Řekl mi: neboj se, mám ještě čas… Znělo to zvláštně. Vypadal fantasticky,“ dodala herečka. Přesto den před svými osmdesátinami Brzobohatý zemřel na následky ruptury výdutě břišní aorty. Podle lékaře se bohužel dostal do péče odborníků pozdě.

Tragédie uprostřed natáčení

Jiří Hrzán s Jiřím Kodetem a Mariánem Labudou v komedii Buldoci a třešně

Jiří Hrzán s Jiřím Kodetem a Mariánem Labudou v komedii Buldoci a třešně

Režisér Juraj Herz byl v roce 1980 právě v polovině natáčení mafiánské parodie Buldoci a třešně, když Jiří Hrzán nečekaně nedorazil na plac. V první chvíli si všichni mysleli, že se někde ‘zapomněl‘, nikoho ani nenapadlo, že by věčný bohém již nemusel být mezi živými. Jenže předchozí večer měl herec upito a rozhodl se vyšplhat po hromosvodu do pátého patra, kde bydlela jedna jeho přítelkyně. Jenže uklouzl, rukama se neudržel a zřítil se z osmnácti metrů na dvůr. Když na místo dorazili lékaři, byl ještě naživu, po několika dnech v kómatu však zemřel. Některé jeho scény pak musely být přetočeny.

Vodník, který se málem utopil

Jan Libíček zemřel přímo před kamerou

Jan Libíček zemřel přímo před kamerou

Na špatnou životosprávu doplatil v roce 1974 Jan Libíček, který se v roli vodníka Aloise paradoxně málem utopil při natáčení komedie Jak utopit doktora Mráčka. Za sebou měl již osm natáčecích dnů, když najednou přímo v záběru přepadl pozadu z pramice do vody. Okamžitě k němu vyrazili záchranáři, než ho dostali z vody, byla již na místě záchranka. Herec se ještě na chvíli probral z bezvědomí, a když nad sebou uviděl bílé pláště, začal před nimi jako v transu utíkat. Odjakživa totiž měl hrůzu z lékařů. Zemřel během převozu do nemocnice, údajně ho zabil diabetický šok, podle jiných zpráv byl příčinou jeho smrti druhý infarkt. Všechny jeho záběry musely být poté přetočeny a role Aloise se zhostil Zdeněk Řehoř.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace