Zbytečná hysterie, nebo oprávněné obavy? Zastavme Putinovy Noční vlky, vyzývá 75 osobností, John Bok, Kocáb, olympionik Hradilek... Co jsou tihle motorkáři zač?
27.04.2015
Foto: Repro foto Rutravel
Popisek: Na účastníky spanilé jízdy ruských motorkářů z klubu Noční vlci čekají v šesti evropských zemích jejich zarytí odpůrci i zastánci
Ruští jezdci na strojích, otevřeně obdivující prezidenta Putina, vzbudili rozruch téměř všech zemích, kudy chtějí projíždět. Již předem ale narazili na odpor, či dokonce zákazy, proti jejich cestě protestuje i řada známých osobností. Přesto podle plánu vyrazili v sobotu na Berlín, kde chtějí oslavit konec 2. světové války.
Navzdory nesouhlasu, který se na ně hrne ze všech stran, vyrazili ruští ‘ostří hoši‘ na silných strojích v sobotu krátce před polednem na Berlín. Má jít o připomínku vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před sedmdesáti lety. Podle zpravodaje České televize kolona zhruba dvou desítek motorkářů chce dodržet plánovanou trasu přes Polsko, Slovensko, Česko, Rakousko a Německo. Jenže polské úřady jim již v pátek přejezd přes své území zakázaly, což vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Varšavou a Moskvou. Šéf klubu Noční vlci Alexandr Žaldostanov v prohlášení pro Českou televizi označil celou věc za absurdní a na polskou hranici prý hodlá přijet.

Logo ruského motorkářského klubu Noční vlci
Do polského Braniewa dorazili Noční vlci už v sobotu, podle webu Polskije Radio byl mezi zhruba 200 motorkáři l i gubernátor Kaliningradské oblasti Nikolaj Cukanov. Pohraničníci je kontrolovali jednotlivě a ptali se jich na účel cesty. „Každý z nich odpověděl, že se zúčastní ceremonie na počest sovětských vojáků na hřbitově v Braniewu,“ řekla zástupkyně polské pohraniční služby Miroslava Aleksandrovičová serveru iDnes.cz. Od hranic je pak doprovázela polská policie.
Podle serveru Wiadomości WP dorazila další skupina motorkářů v neděli před polednem do Katyňského lesa poblíž Smolenska a uctili tam památku polských důstojníků, zavražděných na Stalinův rozkaz v roce 1940 členy sovětské tajné policie NKVD. Členové bikerského klubu položili květy v polské i ruské části katyňského památníku. Čtrnáctičlennou skupinu, která pak vyrazila z Katyně k běloruským hranicím, doprovázely podle serveru Lidovky.cz dva automobily, šest z nich údajně jede i s dětmi.
Slováci zakročí, až když něco provedou
S nadšením se cesta Nočních vlků nesetkala ani u nás a na Slovensku. Na 75 významných osobností obou zemí vyzvalo úřady svých zemí stejně jako Německo, Polsko i Rakousko, aby motorkářům vstup na území svých států neumožnily. Společné prohlášení podepsali mimo jiné signatář Charty 77 John Bok, exministr pro lidská práva a národnostní menšiny a hudebník Michael Kocáb, známý slovenský politolog Jozef Bátora, výtvarník Marek Brodský, olympionik Vavřinec Hradilek, senátor Jiří Šesták či historik Adam Šebesta.
Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák oznámil tento týden novinářům, že slovenské úřady by mohly zakročit až v případě, že motorkáři poruší zákony. „Pokud v nějaké fázi bude nějaký aspekt aktivit těchto lidí za hranicí zákona, tak přijmeme opatření. V opačném případě je nutné respektovat pravidla volného pohybu osob i práva na vyjádření svého názoru,“ sdělil Lajčák médiím. Členové klubu podle něj dostali v Německu víza, která jim umožňují pohyb v schengenském prostoru, jehož součástí jsou i Česká republika a Slovensko.
Česká policie jim prý cestu pořádně otráví
Z pohledu zákona je tudíž situace obdobná i v České republice. Přesto české ministerstvo zahraničí odmítlo ruskou žádost o asistenci při průjezdu motorkářů ani k němu neposkytlo souhlas, protože podle něj má průjezd soukromý charakter, takže žádosti o povolení, potřebná k pobytu a průjezdu přes ČR, by si měli ruští motorkáři podat sami. Jenže to nejspíš nestihli. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označili jízdu Nočních jezdců za provokaci, podle premiéra je reakcí ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje regionem. Naopak prezident Zeman nemá proti průjezdu motorkářů námitky stejně jako neviděl nic špatného na nedávném průjezdu amerického konvoje.
Naše policie si ale na Noční vlky důkladně ‘brousí zuby‘. Připravuje rozsáhlé kontroly, bude například zjišťovat, zda u sebe motorkáři nemají zbraně, drogy či zda nejsou pod vlivem alkoholu. Pečlivou kontrolou projdou i jejich motorky. „Budou muset jet jako běžní účastníci provozu,“ řekl David Suchan z policejního prezidia serveru Lidovky.cz.

Členové Nočních vlků s prezizentem Putinem
Noční vlci – fanouškovský klub, nebo nebezpečný gang?
Motorkářský klub Noční vlci se začal utvářet v období tzv. perestrojky v Moskvě, původně okolo neformálních skupinek fanoušků motocyklů a rockové hudby, a jeho prvopočátky lze vysledovat až k roku 1983. V roce 1989 se ustavil jako první oficiální motorkářský klub v tehdejším Sovětském svazu a v jeho čele stanul Alexander Zaldostanov. Po rozpadu SSSR se klub dál rozrůstal a začal rozvíjet i podnikatelské aktivity v oblastech, souvisejících s motocyklismem. V té době se jeho členy stali i někteří příslušníci nově vznikající ruské podnikatelské a úřednické vrstvy.
V současnosti stále řídí Noční vlky přítel ruského prezidenta Vladimíra Putina Alexander Zaldostanov, přezdívaný Chirurg. Klub má zhruba pět tisíc členů a řídí se přísným vojenským řádem. Přestože se oficiálně označuje za apolitickou organizaci, aktivně Putina podporuje a je s ním v kontaktu. Ruští liberální novináři ho označují za gang radikálních nacionalistů a násilníků, vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
??
Vložil: Adina Janovská