Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeman představil papeži Františkovi divného velvyslance a předal mu ještě prapodivnější dárek, podívejte se... A sklidil tvrdou kritiku jako obvykle, byť tentokráte asi právem

26.04.2015
Zeman představil papeži Františkovi divného velvyslance a předal mu ještě prapodivnější dárek, podívejte se... A sklidil tvrdou kritiku jako obvykle, byť tentokráte asi právem

Foto: Hana Brožková

Popisek: Prezident Miloš Zeman a papež František při oficiální návštěvě Vatikánu

FOTOGALERIE Prezident Miloš Zeman se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. Audience v Apoštolském paláci, které se účastnila i Zemanova žena Ivana, trvala asi hodinu. Prezident si s papežem vyměnili dary a František požehnal základním kamenům hospiců, které prezident z Česka přivezl.

Při představování členů delegace Zeman papeži představil ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta i jako „nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka a, doufám, že budoucího velvyslance ve Vatikánu“. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že o tomto tématu Zeman s papežem mluvil. O Forejtově kandidatuře na velvyslaneckou funkci se v českých médiích už dříve spekulovalo.

Zeman na setkání předal papežovi několik darů – kopii sošky Pražského Jezulátka a také pětici aktovek. „Nejenom klasickou aktovku, která je trochu podobná té, kterou tak rád nosí, ale – a v tom je taková trochu nadnesenost – čtyři další aktovky ve čtyřech základních liturgických barvách církevního kalendáře: zelenou, bílou, červenou a fialovou,“ řekl dnes k daru Forejt. Papež prezidentovi daroval mimo jiné pero.

Papeži Františkovi předal prezident Zeman sadu aktovek a kopii Pražského jezulátka

Papeži Františkovi předal prezident Zeman sadu aktovek a kopii Pražského jezulátka

Prezidentův vkus má k designu daleko

Sérií aktovek chtěl být prezident Zeman nejspíš originálním, tak jako ve většině svých počinů. Jenže tentokrát poněkud ‚šlápl vedle‘. Podnětem při rozhodování se prý stal fakt, že prý papež František nedá bez aktovky ani ránu. A tak kromě černé klasiky došlo při výběru i na výběr ze sedmi barev římskokatolické liturgie. Bílou mají předepsánu významné slavnosti, svátky a památky. Červená se používá o svatodušních svátcích, svátcích apoštolů a mučedníků. Zelená je barvou dnů, na něž nepřipadá v mezidobí žádná závazná památka svatých. A fialová je především barvou adventu a postní doby. Liturgický význam má i klasická černá, jež se užívá při pohřbech a mších za zemřelé. Opomenuty byly tudíž jen růžová a zlatá, které nejspíš prezidentovy připadaly na každodenním doplňku jako příliš výstřední.

Kvalita i design daru je přinejmenším kontroverzní. Aktovky vyrobila česká firma Sněžka, která „evidentně při pohledu na výrobky nemá v designu, kreativitě, lehkosti i řemeslném zpracování s prestižními světovými značkami, jejich produkty absolutně srovnání,“ neodpustila si tvrdou kritiku módní guru deníku Blesk Františka Čížková. Výrobkům vyčítá na pohled nekvalitní lepení či použití nevhodných textilních zipů. „To, co pan Zeman odvezl do Vatikánu, zkrátka představuje periferii v kvalitě i designu, a ani možná vtipnost volby daru na tom nic nezmění,“ dodává Čížková.

Neslýchaný skandál

Tak označil Zemanovu návštěvu podle sobotní MF Dnes diplomat Pavel Jajtner, který byl velvyslancem ve Vatikánu v letech 2003 až 2008. Skandální prý bylo především jeho vychválení Jindřicha Forejta.„Jde to proti všem zvyklostem, absolutně nikdy se to nedělá,“ řekl listu. Prezident tím totiž činil na papeže nátlak, jaký není v diplomacii mezi zeměmi, které spolu nevedou žádný konflikt, zvykem. Vyjednávání o velvyslancích se totiž vedou neveřejně a výsledky jsou zveřejňovány, až když jsou odsouhlaseny.

První český velvyslanec ve Vatikánu, František X. Halas, se ke kritice prezidenta přidal vyjádřením: „Zpravidla se to neříká veřejně, protože kdyby se náhodou stalo, že to nebude odsouhlaseno, byla by to velká ostuda,“ Podle zdroje listu prý budí pochybnosti i to, s jakou suverenitou Zeman svou schůzku s papežem popsal: „Diskutovali jsme o struktuře této návštěvy. Nabídl jsem Svatému otci dvě varianty. Buď pastorační cestu, nebo setkání s patriarchy ortodoxních církví v rámci ekumenie. Svatý otec se rozhodl pro druhou variantu,“ řekl Zeman. V církevním prostředí je prý ale krajně necitlivé, aby politik říkal i obyčejnému knězi, na co má zaměřit svou pastorační cestu. „A říkat to rovnou papeži?“ podivuje se deník.

„Už před cestou do Vatikánu bylo zřejmé, že část české diplomacie udělá vše pro to, aby se setkání se Svatým otcem neuskutečnilo. Tyto snahy, namířené proti panu prezidentovi, nevyšly. A tak se ‚diplomaté‘ snaží na setkání se Svatým otcem útočit zpětně, viz pánové Jajtner a Halas v MF Dnes. Je to ostudné, neprofesionální, neloajální k vlastní zemi a – nediplomatické,“ komentoval reakce kritiků prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček na svém facebookovém profilu.

Papež požehnal základním kamenům hospiců

Na závěr audience František požehnal základním kamenům dvou hospiců. Jeden bude postaven v Hradci Králové, sociální domov se zvláštním režimem hospicového typu vyroste v Újezdu u Brna. Stavba hospiců je oblíbeným Zemanovým tématem. Prezident již dříve řekl, že by církev na jejich budování měla využít prostředky, které získá v rámci restitucí od státu. Tohle téma chtěl otevřít i během rozhovoru s papežem.

Během dalšího programu ve Vatikánu český prezident uctí památku bývalého papeže Jana Pavla II. a kardinála Josefa Berana. Navštíví také českou papežskou kolej Nepomucenum, kde bude diskutovat s českými bohoslovci, kteří na koleji žijí.

Do Vatikánu se Zemanem přiletělo přes 30 členů pěveckého sboru Stojanova gymnázia, které sídlí na Velehradě. Papežovi tak měli symbolicky přivézt také kus Velehradu, kam loni nemohl přijet na oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Českého prezidenta do Vatikánu doprovodili kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace