Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žádosti o občanství vyřizují postupně, komunikují jen elektronicky. Zakladatel nového státu Liberland to myslí vážně, zavádí elektřinu, vlastní měnu… A lidé se hrnou

18.04.2015
Žádosti o občanství vyřizují postupně, komunikují jen elektronicky. Zakladatel nového státu Liberland to myslí vážně, zavádí elektřinu, vlastní měnu… A lidé se hrnou

Foto: Facebook

Popisek: Vlajka Liberlandu, vlající na místě, kde se nový stát nachází.

ROZHOVOR, VIDEO „Můžeme si založit nový národ na úplně zelené louce.“ I na to se těší prezident zbrusu nového ministátu Liberland Vít Jedlička, člen Svobodných. Podívejte se na video přímo z místa, kde, jak zakladatelé tvrdí, bude „radost podnikat a žít.“ Svobodu hodlá prezident omezit jen v případě, kdyby chtěl někdo obchodovat například s pervitinem.

Stovky zájemců o nové bydliště a neskutečný mediální zájem vzbudili zakladatelé nového „přístavu svobody,“ státu Liberland. Jak vypadalo samotné vyhlášení státu, ukazuje videozáznam pořízený exkluzivně pro ParlamentniListy.cz, který natočil kameraman Tomáš Měšťan z BulvarART. Autor záběrů Měšťan pořídil s prezidentem také rozhovor, ve kterém si hlava Liberlandu pochvaluje geografickou polohu země: „Území je optimální, na pomezí Evropské unie. Můžeme si založit nový národ na úplně zelené louce. Naše myšlenka je taková, že stát bude financován pouze z toho, co vytěžíme z prodeje pozemků, popřípadě z veřejných sbírek,“ popsal Jedlička. Nový stát Liberland se nachází mezi Chorvatskem a Srbskem na břehu Dunaje.

Vlastní doklady do dvou měsíců, možná i rychleji

Jistým omezením se ale ani tito svobodomyslní zakladatelé státu zřejmě nevyhnou. „Neplánujeme žádné daně a minimální množství regulací, jen takové, které by ohrožovaly existenci Liberlandu z hlediska mezinárodního práva. Budeme asi v omezené míře bojovat proti nejnebezpečnějším drogám, protože to by nás dostalo na blacklist západního světa, kdybychom dovolili obchodovat například pervitin popřípadě jiné drogy,“ uvedl Jedlička v rozhovoru. „Budeme se snažit, aby prostředí bylo pro podnikatele a obecně pro lidi se všemi názory a náboženskými směry co nejotevřenější. Abychom byli přístav svobody,“ dodal. Popsal také nutné byrokratické zlo, kterým ale přeci jen budou muset budoucí obyvatelé státu projít, a to je získání občanství. Prezident ujistil, že pošle žadatelům s odstupem jen několika dní rozhodnutí. Případně pozve zájemce na pohovor. V horizontu jednoho nebo dvou měsíců chtějí začít vydávat vlastní doklady.  

Vít Jedlička bude jednat se sousedními státy

Cílem skupiny Čechů, který nový stát na území „nikoho“ založili, je podle jejich slov vytvoření země, kde nebude stát otravovat vlastní občany zbytečnými zákazy a daněmi. Zakladatelům je totiž trnem v oku rozšiřující se vliv zájmových skupin na fungování státních celků, které podle nich souvisejí s horšími podmínkami pro život. Republiku vyhlásili na území, které nikomu nepatří a figurovalo na seznamu tzv. terra nullius, tedy země nikoho.

Vít Jedlička

„Svojí celkovou rozlohou cca 6 kilometrů čtverečních je Liberland hned po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším suverénním státem. Přípravný výbor 13. dubna 2015 přímo v místě nový stát vyhlásil a území označil vztyčenou vlajkou. Zvolil také prezidenta republiky, kterého rovněž pověřil, aby vznik nového státu Liberland v rámci příslušných diplomatických nót oznámil nejen oběma sousedním státům, ale také Organizaci spojených národů a postupně i dalším zemím,“ uvádějí zakladatelé státu.

Sealand nebyl uznán za suverénní stát. Vládci svedli dvě bitvy

Nejznámější z předchůdců Liberlendu může být Sealand, asi 12 kilometrů od pobřeží britského Suffolku, který má rozlohu 550 metrů čtverečních. Vznikl na území plošiny, která v průběhu II. sv. války sloužila jako prvek protivzdušné obrany, pak byla vyřazena z provozu. Vzhledem ke své rozloze je někdy popisován jako nejmenší stát na světě, byť není oficiálně uznáván za suverénní stát. Vládci Sealandu dokonce svedli dvě bitvy s nezvanými hosty, kteří chtěli jejich ostrovní stát získat pod svoji kontrolu. Zatímco v případě Sealandu šlo do jisté míry o nadsázku a touhu po dobrodružství, u libertariána Jedličky lze jeho záměr považovat za zcela vážně míněný politický manifest. Zakladatelé se inspirují státy jako Monako, Lichtenštejnsko nebo Hongkong.

První obyvatelé

Vít Jedlička: Napsali jsme prohlášení o nezávislosti, vztyčili vlajku...

Jak jste na nápad založit vlastní stát vůbec přišel?

Důležité je, že jsme se snažili poslední léta a stále usilujeme o pozitivní politickou změnu, aby se lidem lépe žilo. Ale občané volí vlády, které zvyšují daně, zhoršují byrokracii i regulace, a tak jsme se rozhodli jít opačnou cestou. Zjistit, s jakým minimálním množstvím daní a regulací se dá žít. Hledali jsme území, které není zabrané. Jednou z motivací byl také Jeremiah Heaton, který zabral zemi mezi Egyptem a Súdánem a daří se mu ji budovat. Motivoval nás, abychom udělali něco sami. A skutečně území mezi Chorvatskem a Srbskem je jedním z posledních na světě, které není zabrané a které si nenárokují okolní země.

Zjistili jsme, jak se taková věc dělá, napsali jsme prohlášení o nezávislosti, vztyčili vlajku a dnes jsme ve stavu, kdy o nás napsalo třicet nebo čtyřicet médií z celého světa. Máme stovky žádostí o občanství nejen z Čech, ale i ze zahraničí, máme lidi, kteří tam chtějí dojet lodí, dovézt mobilní domky, komunikační společnost zde chce postavit stožár a vybudovat rychlé internetové připojení. Máme lidi, kteří chtějí vybudovat solární elektrárnu. Po zveřejnění informace dostaly věci rychlý spád.

Připravujete vlastní ústavu?

Plánujeme vydat ústavu, ale není to nic, co by nám bránilo ve fungování. Například Československo nemělo po svém vzniku ústavu dva roky. Zhruba do měsíce bychom chtěli ústavu vydat.

Je nějaké omezení, kolik občanů stát s tak malou rozlohou může mít, nebo se mohou hlásit i desetitisíce lidí?

Já myslím, že klidně i miliony.

Jak bude fungovat ekonomika Svobodné republiky Liberland?

Svobodná republika je místo, kde chceme vyzkoušet, jaké minimální množství zásahů státu je potřeba, aby společnost mohla fungovat. Nyní je rozvinutá na dobrovolné bázi, občané by tedy mohli dávat peníze účelně jen na věci, které podle nich mají smysl. Což je revoluční koncept a dle současných ohlasů je realizovatelný. Můžeme realizovat věci, které by jinde nešly. Liberland je svobodná země a nepodléhá regulacím jako u Evropské unie, je zde prostor pro experimentování.

Nutno říci, že pravděpodobně bude vyvíjen silný diplomatický tlak podobně, jako Francie tlačila na Monako, aby nějaké daně zavedlo. My se pokusíme tomu tlaku bránit. Nebudeme peníze téměř potřebovat, zájem o vybudování infrastruktury je obrovský a peněz k dispozici na tyto projekty lítá po internetu a světě spousta. Mohla by to být země fungující na dobrovolné bázi.

Chcete tedy založit vlastní měnu?

Plánujeme založení vlastní kryptoměny (digitální měna podobně jako bitcoin, pozn. red.), to je krok k tomu, abychom zpopularizovali expandující odvětví. Především na území Liberlandu bude možné používat jakoukoliv měnu.

Pak bude nutné založení banky, nebo jak budete hotovost spravovat? 

Do dvaceti čtyř hodin od založení státu jsme obdrželi dvě vážně míněné žádosti o zřízení banky, takže to nebude problém. Jakmile vznikne internetové připojení, pravděpodobně se zde usídlí menší středisko.

Kdo zemi povede a jak budou vypadat volby?

Rádi bychom uspořádali první svobodné volby zhruba v půlročním horizontu. Parlament bude striktně limitován ústavou, aby politici nemohli zadlužovat zemi a nemohli zavádět ani zvyšovat daně. Ústava bude inspirována Švýcarskem.

Takže si lidé budou sami rozhodovat formou referenda?

Ano. Chceme zavést i elektronický volební systém vyzkoušený u Svobodných.

Kolikačlenné vedení bude republika mít?

Asi deset až dvacet. Rozhodli jsme se tato čísla nestanovovat dopředu, nechat je otevřená, protože nebylo jasné, jaký bude zájem. Vše upřesníme.

Jak si představujete zajištění například hasičů? 

Budeme mít dobrovolné hasiče, půjde o vybavené lidi, kteří se budou cvičit na pomoc během požáru. V Anglii dříve fungovali hasiči na soukromé bázi. Člověk se pojistil, a když přišel požár, tak mu soukromá společnost dům zachránila. Může jít i o kombinaci obou systémů, tedy částečnou podporu ze strany státu a dobrovolníků a částečně o sofistikovanější ochranu proti požáru.

Jak chcete zajistit zdravotnictví?

My myslíme, že zdraví člověka je jeho zodpovědnost. Někdo si zcela zruinuje zdraví drogami, alkoholem a nechá to zaplatit ostatní. To je nespravedlivé. Na druhou stranu pokud stát nebude brát polovinu platu občanů na sociální zajištění, tak bude více peněz ve společnosti i pro pomoc lidem v nouzi.

Může do Liberlandu přijet každý? Budete kontrolovat hranice?

Neplánujeme žádné omezení ani hraniční kontroly.

Kolik má republika zatím občanů?

Sedm a přes čtyři stovky žádostí o občanství.

Jaké podmínky si kladete pro přijetí nového občana?

Nepřijímáme komunisty, nacisty, ale ani extremisty z jakéhokoliv spektra. Přijímáme lidi, kteří respektují a souhlasí s naším heslem: žít a nechat žít.

Vyvěsil jste na území vlajku, s kým?

Já a Jaromír Miškovský, člen přípravného výboru.

Které kroky vás čekají v nejbližší době?

Hlavně rozesílání diplomatických dokumentů a mediální činnosti. Za poslední hodinu o nás napsalo na třicet zahraničních serverů. Líbí se nám také, jak je informace o vzniku státu přijímána čtenáři v diskuzích i spousta žádostí.

Má to nějaký vliv na vaši současnou činnost pro Stranu svobodných občanů? Zůstáváte a budete usilovat o jejich priority v České republice? 

Ano, zůstávám u Svobodných a vše je při starém. Já české občanství neruším a usiluji o to, aby se z daňového pekla České republiky stal daňový ráj. Aby zemi neřídili oligarchové, kteří si dotacemi a regulacemi vylepšují svůj byznys. Budu dále usilovat, aby z České republiky byla svobodnější země.

Jak na založení Liberlandu reagují vaši političtí kolegové nebo oponenti?

Podporu vyjádřila spousta straníků, ale i lidé napříč politickým spektrem České republiky. Gratulace přijímám od členů ODS i Pirátů.

Jak se stát občanem Liberlandu

Chcete se stát občanem Liberlandu? Liberland aktuálně přijímá žádosti o občanství, které budou postupně vyřízeny.

Koho Liberland potřebuje?

Liberland aktuálně potřebuje osoby, které:

mají úctu k ostatním lidem a respektují názory ostatních bez ohledu na jejich rasu, národnost, orientaci, či náboženské vyznání

mají úctu k soukromému vlastnictví a jeho nedotknutelnosti

nemají komunistickou, nacistickou nebo jinak extremistickou minulost

nebyly v minulosti trestány za závažné trestné činy

Jak podat žádost?

Napište e-mailovou zprávu na , která obsahuje:

Úvodní dopis, kde se představíte a napíšete stručné informace o tom, kdo jste a proč se chcete stát občanem Liberlandu. Jako přílohu můžete zaslat i Váš životopis.

Naskenovaný platný občanský průkaz či část platného cestovního pasu s Vaší fotografií, kde můžete digitálně začernit všechny textové údaje mimo jména, příjmení, pohlaví, data narození, státního občanství, data vydání a platnosti (můžete začernit identifikační číslo, rodné číslo, podpis apod.). Údaje budou použity pro vystavení liberlandských dokladů. Pokud naskenovaný doklad neobsahuje Vaši současnou adresu trvalého bydliště, prosíme, uveďte ji v textu zprávy e-mailu.

Pokud možno uveďte své telefonní číslo, na kterém jste běžně k zastižení.

Žádosti budou vyřizovat postupně podle data doručení. Komunikují pouze elektronicky, jelikož na území Liberlandu zatím není fyzické sídlo pro doručování pošty.

Daniela Černá, Zuzana Koulová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová