Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slovenka, která prý bere práci českým hercům. Co jí doma nevoní a čemu dává krásná kapitánka ze seriálu Policie Modrava přednost před synem? Tajnosti slavných

16.04.2015
Slovenka, která prý bere práci českým hercům. Co jí doma nevoní a čemu dává krásná kapitánka ze seriálu Policie Modrava přednost před synem? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Ze dvou populárních slovenských sestřiček Norisových je Soňa sice o šest let starší, ale zato se o ní říká, že je hezčí než Zuzana

Hlavních rolí, které spadly do klína slovenským herečkám, už je pěkně dlouhá řádka. Proč je hvězdou Policie Modrava právě Soňa Norisová, co ji láká na kariéře v Čechách a co všechno jí musí obětovat?

V dobách prvních kočovných divadel se zrodilo pořekadlo mít hlad jako herec, které bohužel platí dodnes. Gáže na žádné divadelní scéně ani v současnosti dostatečně nezajistí herce, který musí živit rodinu. A tak slovenští herci rádi přijímají nabídky produkcí českých filmů a seriálů. Šinkorová, Šišková, Norisová, Kerestéšová, Gregorová… do klína padá Slovenkám jedna seriálová role za druhou. Diváci se mohou těšit na neokoukané tváře a čeští kolegové leckdy žehrají, proč je u nás před kamerou tolik Slováků, když v oblastních divadlech živoří spousta skvělých domácích profesionálů. Jedním z důvodů je prý i skutečnost, že ‚přivandrovalci z Východu‘ jsou skromnější ve svých nárocích na honoráře, jako je tomu v jiných profesích.

Češi ji znají lépe než Slováci

Podobné důvody vedou do Čech již léta i Soňu Norisovou, představitelku kapitánky Jany Vinické z ‘nováckého‘ seriálu Policie Modrava. Její největší láskou zůstává divadlo, jenže i ona z něčeho žít musí a na Slovensku se natáčí mnohem méně než v Čechách. A tak Slováci na své tváře leckdy téměř zapomenou, zatímco u nás jsou populární. V posledních letech dokonce Soňa dostala mnohem víc nabídek právě z Česka, některé dokonce musela z časových důvodů i odmítnout. Kromě herectví má totiž ještě dalšího velkého koníčka – zpívá ve vokální skupině Fragile, která mimo jiné spolupracuje i s Richardem Müllerem.

S Josefem Cardou ve filmovém retro muzikálu režiséra Filipa Renče Rebelové

S Josefem Cardou ve filmovém retro muzikálu režiséra Filipa Renče Rebelové

Ze dvou populárních slovenských sestřiček Norisových je Soňa sice o šest let starší, ale zato se o ní říká, že je hezčí než Zuzana. Jako kapitánka Vinická nyní vstupuje do našich domácností každý nedělní večer, její hlavní devízou prý je skutečnost, že působí seriózně, ale odjakživa se víc cítila jako komička. A tvrdí, že tato herecká disciplína je mnohem náročnější. Žije v Bratislavě, a tak dlouhé cestování za prací dokázala proměnit v příjemný zážitek. Jezdí totiž vlakem, v němž odpovídá na maily, učí se scénáře nebo si přečte dobrou knížku.

Trémy se nikdy nezbavila

Půvabné sestřičky z Malacek jsme viděli poprvé na filmovém plátně v roce 2001 v retro muzikálu režiséra Filipa Renče Rebelové, Zuzanu v hlavní roli a Soňu jako partnerku jejího filmového otce, kterého si zahrál Tomáš Hanák. Zatímco mladší Zuzana však šla cílevědomě za pražskou kariérou, pro niž dokázala i mnoho obětovat, a vzápětí dostávala další role, Soňa si na další českou příležitost počkala dalších osm let. Znovu stanula u nás před kamerou, opět s mladší sestrou, až v seriálu Přešlapy.

S vokální skupinou Fragile (dole u

S vokální skupinou Fragile (dole uprostřed)

Cesta k herectví vedla u obou sester Norisových přes lidovou školu umění, v níž jejich maminka učila hře na akordeon a současně dohlížela, zda dcery chodí poctivě do všemožných kroužků. K jejich orientaci na herectví přispěla i skutečnost, že obě jejich babičky hrály v ochotnickém divadle. „Na konci základní školy mě učitelka pobídla, abych to zkusila na konzervatoři. Zuza pak šla v mých stopách a oběma nám to vyšlo hned napoprvé,“ prozradila Soňa před časem v rozhovoru pro Právo. Navzdory dlouholeté praxi trpí však dodnes před každým vystoupením obrovskou trémou. „Mívám trému na castingách, před první klapkou natáčení, před každým představením,“ přiznala herečka serveru Korzár.sk a dodala: „Pochybuji o sobě, ale myslím, že pochybovat není na škodu. Sebevědomí si buduji stále, ale už jsem se naučila, aby to na mně nebylo vidět.“

Dopřála si i mateřskou

Soniným životním partnerem je o pět let starší slovenský muzikolog Adrian Rajter, jenž se věnuje klasické hudbě a jeden čas byl dramaturgem Slovenské filharmonie. Nyní pracuje v rádiu a současně organizuje koncerty a různé hudební festivaly. Seznámili se díky práci, na ‘společné vlně‘ se ale sešli mnohem později, když byli oba volní, a z přátelství se zrodil vztah. „Od prvního okamžiku mi bylo jasné, že to je člověk a profesionál, na kterého se dá vždy spolehnout,“ vzpomíná Soňa v rozhovoru. „Je škoda, že takových lidí není víc. Často se setkávám s tím, že lidé v téhle branži spíš myslí na to, aby na něčem rychle vydělali, než aby mysleli na samotný projekt.“

Se synem Michalem

Se synem Michalem

Málokoho napadne, že krásná brunetka má devítiletého syna. Dokonce si prý dopřála i kratší mateřskou dovolenou. Až když bylo Michalovi devět měsíců, začala znovu zkoušet se skupinou Fragile a občas vystupovala, i když zpočátku pouze v Bratislavě. „Bylo to drsné, ale já už potřebovala zažít i něco jiného, trochu si odpočinout od toho věčného kolotoče,“ přiznává. První velkou prací pak byla klasická Shakespearova komedie Jak se vám líbí, v níž hrála čtyři roky na Pražském hradě v rámci Shakespearovských slavností. A opět s mladší sestrou. „Navíc to mělo ten příjemný efekt, že jsem konečně po porodu pořádně zhubla,“ prozradila herečka.

Dvě lásky nechává v Bratislavě

Doma je Soňa nadále ve slovenské metropoli, kde její syn chodí do školy, a při pracovním kolotoči prý obstojně zvládá i péči o domácnost. Jenom její herectví syna příliš nezaujalo, i když si ho už vyzkoušel v komparsu. „Ale jen kvůli tomu, aby si vydělal nějaké penízky,“ směje se herečka. Raději by chtěl být dirigentem, ale možná z něj roste i nadějný sportovec. Hraje florbal, při němž se dostatečně vyběhá, a trénuje aikido, aby se uměl bránit, kdyby to bylo někdy potřeba. Proti vrstevníkům má Míša ještě další výhodu – mluví totiž nejen slovensky, ale také německy a maďarsky. Rajterova rodina je totiž typicky prešpurská, takže se svými sestřenkami, s nimiž žije ve společném domě, mluví Míša německy. „Dokonce se stalo, že mi syn překládal,“ přiznala Soňa.

S Václavem Postráneckým a Filipem Tomsou v seriálu Policie Modrava

S Václavem Postráneckým a Filipem Tomsou v seriálu Policie Modrava

K časově nejnáročnějším Soniným projektům zatím patří právě natáčení Policie Modrava, díky němuž se prý její partner i syn konečně naučili fungovat bez maminky. A částečně se točilo i v létě, takže si dopřáli pořádné prázdniny v různých koutech Šumavy, podle toho, kde se právě natáčelo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace