Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ordinace a Cesty domů? Ani omylem, mladí mezi 20 a 30 mají úplně jiné gusto. Výzkum ukázal, co sledují: Za Česko je to jeden veterán a jedna kulťárna

14.04.2015
Ordinace a Cesty domů? Ani omylem, mladí mezi 20 a 30 mají úplně jiné gusto. Výzkum ukázal, co sledují: Za Česko je to jeden veterán a jedna kulťárna

Foto: TV Nova

Popisek: Kultovní Comeback

INFOGRAFIKA Český divák miluje Hru o trůny, Teorii velkého třesku a Comeback. Alespoň to vyplývá z nejnovějšího průzkumu mezi českými a slovenskými seriálovými fanoušky, který zveřejnilo největší české médium zabývající se seriály, portál SerialZone.cz. Průzkum probíhal v prvním únorovém týdnu letošního roku a účastnilo se jej celkem 1583 respondentů.

Přestože se vzhledem k obecné demografii fanoušků seriálů, kde byla většina mezi 15–27 lety, dalo čekat, že bodovat budou především tituly, které v České republice nejsou vysílány, opak byl pravdou a v mnoha případech nejvyšší příčky obsadily právě ty, které můžete sledovat i u nás. Průzkum se soustředil na tři hlavní kategorie, konkrétně jimi byly: Drama, Komedie a Český seriál.

Zabodovaly stálice

Samotné výsledky přinesly několik překvapení, na prvních místech se nicméně objevily velmi známé tituly, z nichž naprostou většinu mohou čeští diváci znát i z vysílání v našich končinách. V kategorii Drama si vítězný vavřín odneslo kritiky i fanoušky oceňovaný fantasy hit z dílny HBO Hra o trůny (vysílá i Česká televize), následované stálicemi jako je dobrodružný Arrow (CW/Nova) nebo postapokalyptické Živí mrtví (AMC/Prima). Stejně zajímavý souboj nabídla kategorie Komedie, týkal se ale až dalších míst. Vítězná Teorie velkého třesku (CBS/Prima) totiž svým konkurentům utekla doslova o parník.

Druhé místo obsadili legendární Přátelé (NBC/u nás vysílal snad už každý) a bronz si odnesl seriál Jak jsem poznal vaši matku (CBS/Prima). Poslední kategorií, ve které fanoušci mohli hlasovat, byla kategorie Český seriál. Právě v této skupině bylo nejvíce znát to, že se vůbec nejednalo o snadnou volbu a kromě vítězného Comebacku (Nova) nebyly rozestupy mezi ostatními umístěnými nijak závratné. Druhou příčku obsadil seriálový veterán Četnické humoresky (Česká televize) a medaili si odnesl i retroseriál Vyprávěj (Česká televize).

Napříč demografií, pořád stejní vítězové

„Přestože byla v našem průzkumu demografie spíše povrchní, je vidět, že nejpopulárnější seriály jsou pro českého diváka pořád jedny a ty samé,” uvedl Lukáš Nedvěd, zakladatel portálu. První příčky se téměř nemění, ať už jde o zastoupení jednotlivých pohlaví, věkových skupin či územních celků. Výraznější výkyvy jsou znatelné pouze u velice specifických skupin, jakou jsou například dívky do patnácti let. Tam poměrně přesvědčivě vítězí Upíří deníky (The Vampire Diaries) a Prolhané krásky (Pretty Little Liars). Největší rozdíl je pak vidět u volby českého seriálu, kde u mužů boduje především Hospoda, u žen se ale na druhou stranu téměř nedostane ani do žebříčku. Ženy naopak mnohem častěji než muži volí za svůj nejoblíbenější český seriál nekonečnou Ulici či retro Vyprávěj.

Česká scéna boduje

Na základě výše uvedených skutečností je možné říci, že česká televizní scéna napravuje alespoň z pohledu seriálů svou pověst. Není to tak dlouho, kdy bylo možné často slýchat frázi „v televizi se není na co koukat”. Věříme, že respondenti nyní ukázali, že české televizní stanice svou pověst do značné míry napravily.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace